התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

טור העורך / מאת: מאיר דורון

הסכם המעצמות-איראן: הסכם היסטורי או טעות היסטורית?
מאת: מאיר דורון, העורך הראשי | פורסם: 03.04.2015 14:18
שיפטו בעצמכם - להלן הנוסח המלא בעברית של הסכם ההבנות בין המעצמות לאיראן בנוגע לתכניתה הגרעינית. לגבי הפרשנות, אובמה ונתניהו ממשיכים לא להסכים

המתקן באראק לייצור מים כבדים 'מככב' בהסכם ההבנות בין המעצמות ואיראןהמתקן באראק לייצור מים כבדים 'מככב' בהסכם ההבנות בין המעצמות ואיראן

תשאלו את אובמה - זהו הסכם היסטורי, הסכם טוב, שימנע מאיראן נשק גרעיני.

תשאלו את נתניהו - זוהי טעות היסטורית, הסכם רע, התקפלות לתכתיבים איראניים שתהפוך את העולם למסוכן הרבה יותר.

ולא צריך להיות מופתעים שהשניים שוב לא הסכימו זה עם זה בשיחת טלפון שקיימו.

לא ממש הסכם, יותר "הסכמות עקרוניות" - זה מה שקיבל העולם אחרי שנה של שיחות בין המעצמות ואיראן בנוגע לגורל תכנית הגרעין שלה. העולם יצטרך לחכות עד סוף יוני, הדד-ליין הבא, כדי לראות מה בדיוק הוסכם בלוזאן שבשווייץ.

תשאלו את אובמה - מה שנשאר לסגור זה פרטים טכניים.

תשאלו את נתניהו - בפרטים הקטנים טמון השטן.

בתוך כך הודה נשיא ארה"ב לראשונה, כי איראן נמצאת כיום מרחק חודשיים-שלושה מפצצה גרעינית, ובכך אישר את טענות נתניהו וישראל. אובמה מנסה לשכנע את הציבור האמריקני, שההסכם ירחיק את איראן מרחק שנה מייצור פצצה.

אם האיראנים ירמו, אובמה מאמין שמערכת הפיקוח שנכפתה בהסכם תגלה זאת... אם זה יקרה ב-10 השנים הבאות, שאז יפוג למעשה תוקפו אל ההסכם.

ושוב, תשאלו בישראל ויאמרו שההסכם משאיר לאיראן יכולות גרעיניות נרחבות, שהיא תוכל להמשיך להעשיר אורניום ולפתח צנטריפוגות לשם כך, ובעיקר איראן אינה נדרשת לסגור אפילו מתקן גרעיני אחד.

"זה לא סוד שאני לא מסכים עם ראש ממשלת ישראל בנושא האיראני", הודה אובמה בנאומו לאומה, "אבל אם נתניהו מחפש את הדרך הטובה ביותר למנוע מאיראן גרעין - זוהי הדרך הטובה ביותר". עם זאת הודה הנשיא שההסכם אינו פותר את הבעיות שיש לארה"ב עם הפצת הטרור של איראן והאיומים נגד ישראל.

תותחי נ"מ בסמוך לכור הגרעיני בנתנז, שגם הוא 'מככב' בהסכם המעצמות ואיראןתותחי נ"מ בסמוך לכור הגרעיני בנתנז, שגם הוא 'מככב' בהסכם המעצמות ואיראן

להלן נוסח הסכם ההבנות (תורגם ונערך מאנגלית ע"י רון ניב):

העשרת אורניום:

* מספר הצנטריפוגות המופעלות ע"י האיראנים יירד מ-19,000 ל-6,104. רק 5,060 צנטריפוגות יוכלו להעשיר אורניום לתקופה של 10 שנים.

* כל הצנטריפוגות יהיו מסוג IR-1s, הדור ה'ישן' של הצנטריפוגות.

* איראן מתחייבת שלא להעשיר אורניום מעבר ל-3.67% אחוזים למשך 15 שנה.

* איראן מתחייבת להפחית את כמות האורניום המועשר שברשותה מ-10,000 ק"ג ל-300 ק"ג לתקופה של 15 שנה.

* הצנטריפוגות הבלתי פעילות יושמו תחת פיקוח הסוכנות הבינלאומית לפיקוח על נשק גרעיני, וייעשה בהם שימוש רק כדי להחליף צנטריפוגות פעילות.

* איראן מתחייבת לא לבנות מתקנים חדשים להעשרת אורניום במשך 15 שנה ולא להעשיר אורניום בכור הגרעיני התת-קרקעי בפורדו במשך תקופה של 15 שנה.

* הכור בפורדו יומר להפקת גרעין לצרכי שלום, למחקר ולפיתוח בלבד.

* איראן מתחייבת להעשיר אורניום רק בכור הגרעיני בנתנז לתקופה של 10 שנים.

* אחרי 10 שנים תוגבל איראן ככל מדינה לתקנות הסוכנות הבינלאומית לפיקוח על נשק גרעיני.

פיקוח:

* לסוכנות הבינלאומית לפיקוח על נשק גרעיני תהיה גישה לכל מתקני הגרעין האיראניים בלי יוצא מן הכלל ולהשתמש לצרכי הפיקוח בטכנולוגיות המתוחכמות והחדשניות ביותר.

* לסוכנות הבינלאומית לפיקוח על נשק גרעיני תהיה גישה לרשת האספקה שתומכת בתכנית הגרעין האיראנית ולמתקני האחסון למשך 20 שנה. כל רכש של פריטים לתכנית הגרעין האיראנית ידרוש אישורן.

* לסוכנות הבינלאומית לפיקוח על נשק גרעיני תינתן גישה לכורים הגרעיניים באיראן במשך תקופה של 25 שנה.

* לסוכנות הבינלאומית לפיקוח על נשק גרעיני תהיה זכות לחקור אתרים או מתקנים חשודים בכל מקום באיראן, איראן תודיע מראש על כל בנייה של מתקן בעל אופי גרעיני.

כור הפלוטוניום:

* איראן 'תעקר' את הכור למים כבדים באראק כדי שלא יוכל לייצר פלוטוניום לנשק גרעיני, והוא יופעל מחדש רק ככור לצרכי שלום. בסיס הכור ייהרס ושבריו יימסרו לסוכנות הבינלאומית לפיקוח על נשק גרעיני שתוציא אותם אל מחוץ לאיראן. גם הדלק הגרעיני יימסר לסוכנות, והיא תוודא שהוא לא יישאר באיראן.

* איראן לא תבנה כורים אחרים למים כבדים במשך 15 שנה, ומתחייבת לא לייצר לעולם דלק גרעיני. את שארית המים הכבדים שברשותה תמכור בשוק הבינלאומי.

סנקציות:

* איראן תקבל הקלה בסנקציות אם תעמוד במחויבויותיה ולאחר שהסוכנות הבינלאומית לפיקוח על נשק גרעיני תאשר זאת. אם בשלב כלשהו איראן תיכשל במילוי התחייבויותיה, הסנקציות יוחזרו.

* כל החלטות מועצת הביטחון של האו"ם על סנקציות נגד איראן יוסרו בו-זמנית עם השלמת הפעולות העקרוניות הנדרשות בהסכם.

* הסנקציות של ארה"ב נגד איראן בשל מעורבתה הטרור, הפרות של זכויות אדם והטילים הבליסטיים שהיא מפתחת יישארו במקומן.

שלבי ההסכם:

* איראן תגביל למשך 10 שנים את יכולת העשרת האוראניום שלה.

* איראן תגביל מרכיבים אחרים של ההסכם לתקופה של 15 שנה.

* צעדי הפיקוח והשקיפות יימשכו 25 שנה.

* גם אחרי תקופות ההסכם הללו, איראן מחוייבת לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, שאוסר עליה הפצה ורכישה של כלי נשק גרעיניים.

לכל טורי העורך הראשי

לכל הכתבות החדשות

צילום הכור באראק: Nanking2012 / ויקיפידיה; הכור בנתנז: Hamed Saber / פליקר / ויקיפדיה. 

הוסף תגובה חדשה