התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

טור העורך / מאת: מאיר דורון

קרע קשה ביהדות ארה"ב מול ההסכם עם איראן: אורתודוקסים וחילונים בחזית משותפת מול הדמוקרטים
מאת: מאיר דורון, העורך הראשי | פורסם: 18.07.2015 17:25
בעוד שמרבית הארגונים היהודיים בארה"ב הביעו הסתייגות מההסכם, מהעבר השני של המתרס טוענים ארגונים דמוקרטיים כי הרוב היהודי השקט דווקא מאמין בהסכם

הסכם הגרעין עם איראן

יהדות ארצות הברית, דמוקרטית ברובה, קרועה בדעתה בשבוע שבו נחתם ההסכם הגרעיני עם איראן.

מהעבר האחד - מרבית הארגונים היהודיים בארה"ב הביעו הסתייגות ברמה זו או אחרת מהסכם המעצמות-איראן. בהתנגדות להסכם נוצרה ברית בלתי מתוכננת ולא שיגרתית על המפה היהודית בארה"ב, כאשר האורתודוקסים-החרדים ניצבים באותו צד של המתרס עם אייפא"ק, השדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון, וארגון הישראלים האמריקאים (IAC), שהינם ארגוניים חילוניים במהותם.

מהעבר השני של המתרס ניצבים ארגונים דמוקרטיים שתומכים בהסכם, ובראשם שדולת השמאל היהודית-אמריקנית, ג'יי סטריט, המזרימה כחצי-מיליון דולר לקמפיין שיתמוך בנשיא אובמה ובהסכם.

***

בחזית ההתנגדות:

רבני הארגון האורתודוקסי הגדול ביותר בארה"ב, OU, ארגון הגג של כל בתי הכנסת האורתודוקסיים ביבשת, הכריזו על קמפיין נרחב נגד ההסכם, שבמהלכו רבני הארגון יקדישו את נאומי השבת שלהם להטפות על הסכנה שבהסכם עם איראן, ומנהיגי הארגון ייפגשו עם סנאטורים וחברי בית הנבחרים במטרה לשכנע אותם להצביע בקונגרס נגד ההסכם. במקביל, חברי הארגון נקראו לשכנע אנשי מפתח ומעצבי דעת קהל בקהילותיהם להצטרף לתנועת הנגד. 

אחד ממנהיגי הארגון הסביר:

"עשינו בחינה מעמיקה של כל נבכי ההסכם הגרעיני עם איראן, ויש לנו סיבה לדאגה גדולה. אנחנו חושבים שההסכם הוא חמור. ולכן, בחודשיים שנותרו עד אישור ההסכם בקונגרס, החלטנו שחשוב שחברי הקונגרס יידעו לפחות שההחלטה שיקבלו תהיה ההחלטה הגורלית ביותר שעשתה ארה"ב במדיניות החוץ שלה בדור שלנו".

עיקר המאמץ ייעשה על נבחרים דמוקרטים במדינות בעלות אוכלוסייה יהודית-דתית גדולה במיוחד - ניו יורק, ניו ג'רזי, פלורידה ומרילנד.  שכן לדחיית הסכם הגרעין, הקונגרס יהיה זקוק לשני-שליש מקולות הסנאטורים וחברי בית הנבחרים כדי לעקוף את איומי הווטו של הנשיא אובמה; משמע, ללא התנגדות של דמוקרטים בקונגרס, אין סיכוי לחסום את ההסכם.

ומה האלטרנטיבה?

"אחרי דחיית ההסכם, על הממשל לעבוד עם בנות הברית של ארה"ב כדי לשמר את הלחץ הכלכלי על איראן, ובמקביל לשאת ולתת על הסכם טוב יותר שימנע מאיראן בכל דרך לייצר נשק גרעיני".

***

השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק מפעילה את אלפי חבריה להיות אקטיביים נגד ההסכם בקריאת "צו 8" דרמטית. שם מאמינים מביכולתם של חברי איפא"ק להשפיע על חברי קונגרס רבים להצביע נגד ההסכם, ולהשיג את רוב השני-שליש הנחוץ כדי לחסום וטו נשיאותי.

נשיא איפא"ק, רוברט כהן, פירט מדוע השדולה היהודית בוושינגטון הגיעה למסקנה שהסכם הגרעין עם איראן גרוע:

"ההסכם איננו משיג את התנאים המינימליים להסדר מתקבל על הדעת: הפיקוח רופף, המגבלות רעועות, הסנקציות מתנדפות, ומאה מיליארדי הדולר שתקבל טהראן ינותבו להגברת הטרור ואי־היציבות במזרח התיכון. אחת הבעיות המרכזיות היא, שלפי ההסכם לפקחים הבינלאומיים לא תותר כניסה מיידית ובלעדית לאתרי הגרעין האיראניים, אלא רק כעבור 24 ימים מאז שיזהו הפרה ויבקשו לבקר במתקני הגרעין".

***

ובשטח -  שורה של ארגונים ישראלים ויהודים בארצות הברית מארגנים את ישראלי ויהודי ניו יורק להפגנת ענק נגד ההסכם הגרעיני עם איראן שתתקיים ביום רביעי הקרוב, ה-22 ביולי, ב-Times Square ותתווה את הדרך להפגנות נוספות ברחבי היבשת.

***

בחזית התמיכה:

בהודעה רשמית, שדולת השמאל היהודית-אמריקנית, ג'יי סטריט, הביעה תמיכה בעמדת נשיא ארצות הברית, כי ההסכם אכן ימנע מאיראן לפתח נשק גרעיני.

אחד ממנהיגי הארגון הסביר, כי "ג'יי סטריט רוצה שהקונגרס יידע שלמרות שנשמעים קולות רבים בקרב ארגונים יהודיים-אמריקניים נגד ההסכם, הסקרים שלנו מראים רוב ניכר של תמיכה בהסכם בקרב יהודי ארה"ב".

הארגון יממן, בין היתר, פרסומות בטלוויזיה שישודרו בחודשיים הקרובים, המסבירות את חשיבות ההסכם וההישגים שהושגו בו לעצירת תכנית הגרעין האיראנית.

בעקבות הסכם הגרעין בין מעצמות ואיראן, כיצד לדעתכם מדינת ישראל צריכה לפעול?... הצביעו את עמדתכם בטור השמאלי באתר - וראו את תוצאות ההצבעה עד כה.

לכל טורי העורך הראשי

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך: Vox / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה