התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

טור העורך / מאת: מאיר דורון

מי ניצח ומי הפסידו בעימות בין מועמדי המפלגה הרפובליקנית לנשיאות?
מאת: מאיר דורון, העורך הראשי | פורסם: 17.09.2015 19:56
האם דונאלד טראמפ יהיה הקורבן הגדול של העימות? מי ייכנס ל'נעליו' כמועמד ה'אאוטסיידר' המוביל? ואיך ד"ר בן קרסון שומר על הפופולאריות כשהוא כמעט בלתי נשמע

המועמדים הרפובליקנים לנשיאות ארה"ב התייצבו לעימות השני. המנצחת הגדולה: קרלי פיורינה (בתצלום למטה מימין), המפסיד הגדול דונאלד טראמפ (בתצלום למטה משמאל)המועמדים הרפובליקנים לנשיאות ארה"ב התייצבו לעימות השני. המנצחת הגדולה: קרלי פיורינה, המפסיד הגדול: דונאלד טראמפ (בתצלומים למטה)

קרלי פיורינהדונאלד טראמפ

אז מי ניצח בעימות הרפובליקני?

בקרב פרשנים פוליטיים - וגם ברשתות החברתיות, מי שניצחה בנקודות הייתה האישה היחידה בעימות - מנכ"לית HP לשעבר, קרלי פיורינה.

אמנם ג'ב בוש ודונאלד טראמפ צברו יותר "זמן דיבור" ממנה, אבל פיורינה הייתה מלאת תשוקה וקשוחה והתבטאויותיה הביאו למספר תגובות והתייחסויות הרב ביותר בפייסבוק ובטוויטר.

פיורינה שטחה ברהיטות ובפירוט את תכניותיה הצבאיות והמדיניות. למשל, היא פירטה תכנית שתאיים ותפעיל לחץ על רוסיה, כולל פירוט של איזה ארמיות יישלחו לאיזה מדינות. היא הפגינה חדות מחשבה, יכולת רטורית משובחת, נחישות, בקיאות רבה בכל נושא. היא הצליחה לרגש כשדיברה על בתה, לורי אן פיורינה, שמתה לפני 6 שנים, בהיותה בת 34, מהתמכרות לאלכוהול ולסמים.

רגעי השיא של פיורינה היו כשהתעמתה עם טראמפ על הרקורד שלה בתאגיד המחשבים HP וחשפה סדקים בתדמית "איש העסקים שמצליח בהכל" ואף הטיפה לו על החוקה האמריקנית. בחדות ובעוקצנות היא גררה את טראמפ למבוכה ולמעין התנצלות אחרי שדיבר על הפרצוף שלה.

איך נראה טראמפ בעימות ולאן הוא ימשיך משם?

אם לשפוט על פי תגובות הקהל שנכח בעימות, בספרייה על שם רונלד רייגן בסימי ואלי שמצפון ללוס אנג'לס, המועמד המוביל בסקרים, דונאלד טראמפ,  זכה ליחס קר, כמעט עויין, ופרשנים פוליטיים טוענים שהיה "המתמודד הכי פחות פופולרי" בין ה-11 שהשתתפו בעימות.

הוא אכן לא בלט ולא הבריק, כפי שהיה בעימות הטלוויזיוני הראשון ויתכן שזו תחילת הנפילה של איל ההון במירוץ לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקנית. טראמפ חזר על עצמו, השתמש ב'שטיקים' השחוקים שלו, הציג גישה שלילית וארסית וסגנון אנוכי ומרושע.

הוא פלט סיסמאות מוכרות והסתפק באמירות כלליות. למשל, כשנשאל איך יתמודד מול התוקפנות של פוטין ורוסיה, הוא השיב: "אסתדר עם פוטין, הוא יכבד אותי והעולם שלנו יהיה יציב יותר". לרגעים נדמה היה שהוא מתעקש לא לשדר רצינות. והרושם היה שהוא לא ממש שולט בנושאים של מדיניות פנים וחוץ.

לכן טראמפ בהחלט עלול להיות הקורבן הגדול של עצמו במירוץ הנשיאותי. פרשנים פוליטיים מעריכים, כי ככל שהקמפיין של טראמפ נמשך, כך המחאה נגדו והרגשות השליליים שהוא מעורר יתגברו.

אולם מוקדם מדי להספיד אותו! טראמפ ידוע כמי שמתאושש במהירות גם אחרי הופעות לא מוצלחות, אמירות שערורייתיות ו"4 פשיטות רגל", כפי שגילתה פיורינה.

בן קרסוןכריס כריסטי

ומה עם המועמדים האחרים... איך הם נראים אחרי העימות?

ד"ר בן קרסון (בתצלום העליון למעלה) מנתח המוח לשעבר, שזינק למקום השני בסקרים, אינטלקטואל שמעולם לא כיהן במשרה ציבורית, השחור היחיד בין המועמדים, איכזב בעימות, אבל עדיין נהנה מתמיכה עצומה בשטח וברשתות החברתיות.

הסנאטור מפלורידה, מרקו רוביו, זכה לשבחים על הופעתו ועל תשובותיו בנושאי ביטחון לאומי.

וגם מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי (בתצלום התחתון למעלה), שביטא תחושות של רבים כאשר התלונן על כך שפיורינה וטראמפ גוזלים זמן אוויר בוויכוח על הישגיהם במגזר הפרטי, ואמר: "עבור פועל הבניין בן ה-55 שנמצא הלילה בקהל ואין לו עבודה ואינו יכול לממן את חינוך ילדיו, אני חייב לומר לכם את האמת: לא ממש איכפת לאנשים מהקריירות שלכם".

ג'ב בושבין המפסידים נמנו את שמותיהם של ג'ב בוש (בתצלום מימין) מושל ויסקונסין סקוט ווקר, וד"ר ראנד פול הבדלן.

פרשנים פוליטיים מעריכים, כי בסופו של דבר - אחרי ש'קרקס העימותים' יפורק, תציב המפלגה הרפובליקנית כמועמדה לנשיאות פוליטיקאי ולא 'אאוטסיידר', כמו טראמפ, פיורינה וקרסון.

ואיפה ישראל בתמונה?

על דבר אחד אין ערעור גם לאחר העימות השני: כל המועמדים הרפובליקאים תומכים ללא עוררין וללא תנאי במדינת ישראל ומתחרים ביניהם ברמת התמיכה. קרלי פיורינה חזרה והצהירה שאת הטלפון הראשון מהבית הלבן תרים לראש ממשלת ישראל. רוב המועמדים הצהירו שיבטלו את הסכם הגרעין עם איראן במידה וייבחרו.

את מי כל זה מעניין?

על פי סקרי צפייה, 24 מיליון בני אדם צפו בעימות הטלוויזיוני ששודר ב-CNN, עוד 920,000 צפו בו באינטרנט - ואלו הם שיאי צפייה חדשים בעימותים פוליטיים שנערכו בארה"ב.

צפו בפרשני Fox News מונים את המנצחים והמפסידים בעימות הרפובליקני השני:

 

The winners and losers of the second Republican debate


 


לכל טורי העורך הראשי

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך מ-CNN / יו טיוב

 

הוסף תגובה חדשה