התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

נלחמים באנטישמיות

הצעת החרם סוכלה; המורים האמריקנים ימשיכו להשקיע בישראל
מאת: שלומי אמיר | פורסם: 02.06.2013 23:35
לאחר מאבק שנוהל ע"י ארגון "שורת הדין", סוכל נסיון להביא את אחת מקרנות הפנסיה הגדולות של מורים בארה"ב לא להשקיע בחברות ישראליות. ב-2009 הם נכנעו

TIAA-CREF יורדים מחרם על ישראל

 

TIAA-CREF Logoלאחר מאבק משפטי, הצליח הארגון הישראלי-אמריקני "שורת הדין" להוריד מעל הפרק הצעה להימנעות מהשקעות וסנקציות כנגד ישראל, שעמדה לעלות על הפרק בישיבת בעלי המניות של קרן הפנסיה הענקיות למורים בארה"ב -  TIAA-CREF (Teachers Insurance and Annuity Association-College Retirement Equities Fund); גוף השקעות רב זרועות, המנהל נכסים בהיקף של מאות מיליארדי דולרים, שנמצא במקום ה-90 ברשימת המשקיעים הגדולים ביותר בארה"ב.

אותה קרן כבר קיבלה החלטה דומה ב-2009 והפסיקה את השקעותיה בחברת "אפריקה ישראל" הישראלית-אמריקנית.

הפעם, שוב, קבוצה של בעלי מניות, המתנגדים למדיניות ישראל, הודיעו לקרן על כוונתם להעלות את הצעה כוללנית יותר להצבעה מול שאר בעלי המניות בפגישת בעלי המניות, שתתקיים בצפון קרוליינה ביולי.

כשנודע הדבר לארגון "שורת הדין" (פרקליטים למען ישראל), הוא פנה להנהלת הקרן במכתב מנומק משפטית, ובו אזהרה שאם בעלי המניות יאמצו החלטת חרם על ישראל, הם עוברים על חוקי מדינת ניו יורק (שבה יושבת הנהלת הקרן) ועל החוק הפדראלי בארה"ב, האוסרים חרם על ישות משפטית ממדינה ידידותית לארה"ב. אם יחול החרם, הודיע הארגון לחברה על כוונתו להגיש נגדה תביעות בכל הערכאות האפשריות בארה"ב.

במקביל פנו פרקליטי "שורת הדין" לרשות לניירות ערך האמריקנית (SEC), והציגו נימוקים משפטיים לאופי האנטישמי של הדרישה. שכן על מנת להסיר מעל סדר היום הצעה או דרישה של בעלי מניות, נדרש אישור הרשות וסטייה מהתקנון שאליו מחוייבת הקרן TIAA-CREF.

לרוב, רשות ניירות הערך האמריקנית דוחה בקשות ל'צנזורה' על בעלי מניות. אך במקרה זה אישרה הרשות שמדובר בהצעה בלתי חוקית. בעקבות כך הוסרה ההצעה מישיבת בעלי המניות הקרובה.

בארגון "שורת הדין" רואים בהסרת הצעת החרם ניצחון אדיר על תנועה פוליטית אנטי-ישראלית, שמנסה לנהל נגד ישראל מאבק עסקי; נצחון שישמש דוגמא ותקדים למיקרים דומים בחברות אמריקניות אחרות.

 

טעם לפגם? סינרים לתינוקות יהודיים

 

הגשרים המסוכנים ביותר בארה"ב

 

במוספים המקומיים - כתבות מעודכנות כל הזמן:

לוס אנג'לס

ניו יורק / ניו ג'רזי

 

לעמוד הראשי

 

צילום אילוסטרציה:tiaa-cref.org

 

הוסף תגובה חדשה