התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

נלחמים באנטישמיות

ארגון מרצים אמריקאי נחשב הכריז חרם אקדמי על ישראל
מאת: רון ניב ומאיר דורון | פורסם: 16.12.2013 23:00
זהו ניצחון גדול לתנועת החרם האקדמי על ישראל, שזוכה לתמיכה רחבה באירופה, אך לא בארה"ב. 66% מהמצביעים תמכו בניתוק קשרי מחקר עם מוסדות אקדמיים בישראל

ברוב של שני-שליש (66%) קיבלה בסוף השבוע "האגודה ללימודים אמריקאים" - (American Studies Association (ASA - את המלצת הוועד המנהל שלה לתמוך בחרם אקדמי על ישראל. זהו ארגון האקדמאים הגדול והמשמעותי ביותר בארה"ב שנקט עד כה בצעד כזה, ומספר המשתתפים בהצבעה היה הגבוה בתולדות הארגון - 1,252 מרצים (מתוך 5,000 חברי הארגון) באוניברסיטאות בכל רחבי ארה"ב השתתפו בהצבעה, ובין תומכי ההחלטה נמצאו לצערנו יהודים.

זהו ניצחון גדול לתנועת החרם האקדמי על ישראל, שזוכה לתמיכה רחבה באירופה, אך לא בארה"ב. ה-ASA הוא האיגוד השני של מרצים וחוקרים בארה"ב שתומך במוצהר בחרם אקדמי על ישראל, לאחר שבאפריל הצטרף "איגוד חוקרי מזרח אסיה בארה"ב" לתנועת החרם האקדמי על ישראל. אלא שעתה מדובר בארגון גדול ומרכזי הרבה יותר.

לוגו האגודה ללימודים אמריקאים  - (American Studies Association (ASA בתגובה לביקורת קשה מצד ארגונים יהודיים, ה-ASA, שמרכזו בבוסטון, ריכך את ההחלטה והודיע לחבריו שהיא אינה כוללת "שיתוף פעולה בין חוקרים פרטיים בודדים במחקר ובפרסומים". עם זאת, ההחלטה מחייבת את חברי הארגון לנתק ולא ליצור קשרי מחקר רשמיים עם מוסדות אקדמיים בישראל, או עם חוקרים המייצגים באופן רשמי מוסדות ישראלים או את ממשלת ישראל.

בנימוקי ההחלטה נאמר, בין היתר, כי "האקדמיה הישראלית שותפה למדיניות הפוגעת בזכויות אדם ומפרה את החוק הבינלאומי והחלטות האו"ם. לכיבוש הישראלי יש השלכות על חוקרים וסטודנטים פלשתינים, וההחלטה מייצגת עקרון של סולידריות עם חוקרים שהחופש האקדמי נשלל מהם".

נשיא הארגון, קרטיס מארז, שניהל את הקמפיין למען החרם על ישראל, הביע סיפוק מתוצאות ההצבעה: "חרם הוא הדרך הטובה ביותר להגן על החופש האקדמי... המציאות בישראל היא שחוקרים פלשתינים מעוכבים על ידי רשויות הכיבוש הישראליות, בתי ספר ואוניברסיטאות הופצצו על ידי הצבא הישראלי, גדר ההפרדה מונעת גישה חינוכית לאלפי סטודנטים... כאיגוד של מרצים וחוקרים יש לנו מחוייבות לפעול".

השנה קיבלה תנועת החרם האקדמי נגד ישראל חיזוק משמעותי, כאשר הפיזיקאי הנודע סטיבן הוקינג הודיע שהוא מצטרף לחרם וביטל את הזמנתו אליו לבקר בישראל כאורחו של נשיא המדינה שמעון פרס במחאה על יחסה של ישראל לפלשתינים.

שר המדע, הטכנולוגיה והחלל הישראלי, יעקב פרי, גינה את ההחלטה כ"אקט לא ראוי שלא מכבד את אגודת המרצים האמריקאית. לצערנו, בתקופה האחרונה אנו רואים דוגמאות רבות של עירוב פוליטיקה ומדע וצריך למגר תופעות אלו. הקורבן העיקרי מההחלטה הזו הוא המדע האוניברסלי, זה שיודע בכל עת לחבר בין אנשים מעמים שונים, לאומים ודעות פוליטיות, ועליו להישאר כזה".

לנוסח המלא של החלטת החרם של ASA
 

רוג'ר ווטרס שוב תוקף את ישראל: משווה אותה לנאצים... הסולן לשעבר של להקת הפינק פלויד, מנסה לשכנע כוכבי רוק להצטרף לחרם תרבותי על ישראל ומגייס לשם כך את בן גוריון, הנאצים ואיראן

איך להטען רוחנית?... ארגון "הידברות לוס אנג'לס" מפיק זו השנה השלישית, במקביל לכריסמס הנוצרי, סופשבוע של רוחניות ופינוק למוח ולגוף

יאללה יאללה, דודו אהרון מגיע לאמריקה... זמר מחונן, אחד הבולטים במוסיקה המזרחית בישראל בשנים האחרונות, אחד הרווקים המבוקשים בישראל, דודו אהרון חוזר ללה-לה לנד בסיבוב הופעות ראשון מחוף-אל-חוף
 

למדור נלחמים באנטישמיות


למוסף סגנון חיים - בריאות, רוחניות, הורות, צרכנות ועוד
 


למוסף ישראלים באמריקה


לעמוד הראשי


עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום
 

צילומים: freedigitalphotos.net; ASA
 

הוסף תגובה חדשה