התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

נלחמים באנטישמיות

"הנפש, ולא הגוף, היא הנפגעת העיקרית מגל האנטישמיות החדש"
מאת: דוד חריש | פורסם: 27.01.2014 20:11
ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה, דו"ח האנטישמיות השנתי לא מצא עלייה במספר התקיפות האלימות כלפי יהודים בעולם, אבל איבחן פחד גובר להופיע בפומבי כיהודי

שער דו"ח האנטישמיות השנתישער דו"ח האנטישמיות השנתי. לדו"ח המלא (בעברית)
 

קהילות יהודיות בכל רחבי העולם חיות בתחושה של אנטישמיות גוברת , למרות שבשנת 2013 לא נרשמה עלייה משמעותית במספר התקיפות האלימות כלפי יהודים בעולם ורכושם.

על פי דו"ח האנטישמיות השנתי - המבוסס על מאגרי מידע שנאספים ע"י "מרכז קנטור" באוניברסיטת תל אביב - "הנפש, ולא הגוף, היא הנפגעת העיקרית מגל האנטישמיות החדש".

ארה"ב אינה נמצאת במרכזו של הדו"ח, אולם מוזכרים המאמצים להפעיל חרמות - כלכלי ואקדמי - נגד ישראל. כך, למשל, מוזכר בדו"ח הלחץ הכבד המופעל על חברת הגלידות "בן אנד ג'רי", ש-150 ארגונים ותנועות אנטי-ישראליות מתקיפות אותה בעצומות הדורשות להפסיק את פעילות הזכיין הישראלי שלה.

מוזכרים גם קמפיינים ברחבי ארה"ב להחרמת מוצרי החברה הישראלית "סודה סטרים", שתוזמנו לעונת המכירות של חג המולד.

והדו"ח מגלה גם, כי קרן פנסיה אמריקנית TIAA-CREF, אחת הגדולות בארה"ב, משכה השקעות בסך 1.2 מיליון דולר מחברת ייצור האוטובוסים "ויאוליה" בשל קשריה עם ישראל ובלחץ מבקשי החרם.

הדו"ח מתריע מפני גידול במספר ארגוני סטודנטים ואקדמאים בארה"ב הקוראים לחרם אקדמי על ישראל, בהם איגוד הסטודנטים האמריקנים ממוצא אסיאתי (AAAS), איגוד המרצים ללימודים אמריקניים (ASA) וארגון סטודנטים מסטנפורד בשם SJP.

מדרום לגבול, מכסיקו נשטפה ב-2013 בגל אנטישמי באינטרנט, שבין ביטוייו היו: ציוץ טוויטר תחת הכותרת "אני נשרף כמו יהודי", שהגיע למקום השישי ברשימת הפופולאריות בטוויטר במכסיקו... ומשחק ילדים שבו שולבה תמונה של יהודים מתים במחנה השמדה נאצי.

אבל כשאומרים היום אנטישמיות מביטים בעיקר לעבר יהודי אירופה. בסקר שנערך בקרב יהודים ביבשת ע"י האיחוד האירופי עצמו נמצא, כי 1 מכל 4 יהודים באירופה חווה במהלך 2013 אירוע אנטישמי שכלל 'לפחות' עלבון מילולי.

*  כשליש מהיהודים באירופה חוששים מפני התקפה אנטישמית ואינם יוצאים מן הבית עם סימנים מזהים, כמו כיפה או תליון מגן דוד...

* כשני-שליש מהיהודים שם רואים באנטישמיות בעיה המשפיעה על חייהם... ושלושה-רבעים סבורים כי היא החמירה בשנים האחרונות.

* כרבע מיהודי אירופה מדירים את רגליהם מאירועים יהודיים ומבתי כנסת, וכ-20% מהם שוקלים להגר אל מחוץ ליבשת.

* אבל רק רבע מקורבנות אירועים אנטישמיים התלוננו על האירוע שעברו בפני גורמי שלטון.

מפלסי האנטישמיות הגבוהים ביותר באירופה נמצאו (בסדר זה) בהונגריה, בצרפת, בבלגיה ובשבדיה. מפלסי האנטישמיות הנמוכים ביותר היו באיטליה, בגרמניה, בבריטניה ובלטביה.

הדו"ח מלא אירועים וסיפורים שלעיתים נקראים בחוסר אמון, אבל הם קרו וקורים. ליקטנו כמה מהם:

* מוסלמי אדוק קורא בסרטון שהופץ באינטרנט לרצח "כל היהודים באשר הם".

* בצ'ילה ובארגנטינה נפוצה ברשת הטענה שצה"ל פועל לכיבוש... פטגוניה, על מנת להקים בה עוד מדינה יהודית. המותקף העיקרי הוא המיליונר היהודי אדוארדו אלשטיין, שקנה את פטגוניה מנשיאת ארגנטינה, תמורת ביטול חובה של המדינה לבנק העולמי.

* בוונצואלה מופצת באינטרנט תיאוריה שמאשימה את היהודים וישראל במות הוגו צ'אווס.
 
* ברוסיה מואשמים היהודים בכל צרותיה של המדינה, והפוליטיקאים (כולל הנשיא פוטין) מואשמים תדיר שמכרו את עצמם להון יהודי.

* הרב הראשי וראש קהילת יהודי תימן, יחיא יוסף סלים, קיצץ את פיאותיו כדי שלא יציקו לו ברחובות סעדה.
 


עטור מצחך צלב קרס... ליבי שייף, שמתכוונת להעמיד בנובמבר השנה את מועמדותה לראשות עיריית אוקלנד שבקליפורניה, מצאה את תמונתה תלויה ברחבי העיר כשהאות האנטישמי מצוייר על מצחה

ישראל מכינה מבצע להעלאת 40 אלף מיהודי צרפת... עשרות-אלפים מיהודי צרפת עוזבים את המדינה מוכת האנטישמיות, אבל מרביתם מהגרים לארה"ב, בריטניה וקנדה. בישראל רוצים לפתוח להם "חלון הזדמנויות"

אנטישמיות של יומיום במדינת ניו יורק... תלמידי בתי הספר בפיין בוש שניו יורק, סובלים מזה שנים מהתנכלויות יומיומיות, המתחילות בקבלת פנים במוהל יד נאצי כשהם עולים על ההסעות בבוקר

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

 

הוסף תגובה חדשה