התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

נלחמים באנטישמיות

חרם על ישראל? בקנדה לא מרגישים ולא מתרגשים
מאת: רוני רחמני, קנדה | פורסם: 05.02.2014 05:08
רק באוניבסיטאות וב"כנסייה המאוחדת" - הכנסייה הפרוטסטנטית הגדולה בקנדה, מתקיימת פעילות להחרמת ישראל ומוצרים שמיוצרים בשטחים

דגלי ישראל וקנדה

הפעילות להחרמת ישראל בקנדה לא מורגשת כלל בשלב זה, לעומת מה שקורה כיום באירופה. רק בשוליים, מספר קטן של גופים פלסטינים בתמיכת ארגוני שמאל מקומיים מנסים לפעול כנגד ישראל, אך ההיענות מעטה. פה ושם מתקיימות הפגנות מול חנויות שמוכרות מוצרים מישראל, גם הם עם נוכחות קטנה של מפגינים.

ובכל זאת, הפעילות להחרמת ישראל בקנדה מתנהלת בשני צירים עיקריים: באוניברסיטאות השונות (בעיקר במרכז המדינה) ובכנסייה מאוחדת של קנדה - הכנסייה הפרוטסטנטית הגדולה בקנדה עם כ-3 מיליון מאמינים.

באגודות הסטודנטים של מחוז אונטריו (באוניברסיטאות כמו יורק, טורונטו וקרלטון), התקבלו החלטות להחרים את ישראל בשל "משטר האפרטהייד", תוך הדגשה כי יש להחרים מוצרים שמיוצרים בשטחים. "שבוע האפרטהייד הישראלי", שזוכה לתהודה בכל העולם ונערך מדי שנה בזמן הזה, נולד בקמפוס של אוניברסיטת טורונטו ב-2005 ומאז הפך ל'מסורת'.

הכנסייה המאוחדת קיבלה החלטה עקרונית כבר לפני כשנה וחצי על החרמת מוצרים ישראליים שמיוצרים בשטחים, משום ש"ההתנחלויות הן בלתי חוקיות, מהוות מכשול לשלום ויוצרות אף אלימות ואי צדק באזור". לפני מספר חודשים, מועצת הכנסייה הודיעה, כי בשלב ראשון היא מחרימה מוצרים של 3 חברות ישראליות, שמפעליהן נמצאים בשטחים: 'כתר פלסטיק', 'אהבה' ו'סודה סטרים'.

 

חברה אדישה

אבל החברה בקנדה באופן כללי אדישה להרבה דברים - כולל לסכסוך הישראלי-פלסטיני ותוצאותיו. למרבה האירוניה דווקא תגובות נזעמות של גופים יהודים-קנדיים על פעילות של ארגונים שתומכים בפלסטינים כנגד ישראל, מעניקות לפעילות זו יחסי ציבור וחשיפה משמעותית בתקשורת.

בחודש אוגוסט, 'הקואליציה למודעות פלסטינית' העלתה בוונקובר קמפיין קטן שכלל מספר שלטי חוצות באוטובוסים ובשתי תחנות הרכבת הקלה. בשלטים הוצגו 4 מפות להראות כיצד ישראל 'מעלימה' את הפלסטינים מאז 1946. הקמפיין לא היה זוכה לשום חשיפה בתקשורת, אלמלא התגובות הנזעמות בקהילה היהודית המקומית.

אני עצמי עברתי פעמיים ליד אחד השלטים של הקמפיין בתחנת הרכבת, ואף אחד מהנוסעים לא הסתכל עליו, למרות שעמדתי וצילמתי אותו.

אך כאמור התגובות הקשות של הקהילה היהודית שדרשה להוריד מייד את הקמפיין הפלסטיני, העניקה לו חשיפה גדולה מאוד בעיתונות ובטלוויזיה, המקומית והארצית.

ובהקשר זה אמר לי שלא לייחוס, רב מקומי ידוע שעומד בראש אחד הארגונים החשובים ביותר בוונקובר: "הקמפיין לא מעניין בכלל את הציבור הקנדי שגם לא מבין בנושא. דווקא ההתייחסות והתגובות הקשות של הארגונים היהודים הן שהפכו את הקמפיין השולי הזה למשהו חשוב והוא קיבל הבלטה רבה מאוד בתקשורת. על הארגונים היהודים היה לצאת בקמפיין להבלטת מעמדה של ישראל לאור מה שקורה כיום במזרח התיכון".

מי מפחד מחרם כלכלי על ישראל?... האם יתכן שהירידה (6%) בייצוא הישראלי לארה"ב ב-2013 - יותר מהירידה ביצוא לכל מדינה אחרת - נובעת מהתרבות הקולות הקוראים להחרים מוצרים ישראלים?

ראש ממשלת קנדה: "ישראל, נעמוד לימינך באש ובמים"...אבל בו בזמן אתר משרד החוץ הקנדי קורא לירושלים המזרחית, הגדה המערבית ורמת הגולן שטחים כבושים ומכשול לשלום


"לא נאפשר לאויבי ישראל והעם היהודי להתקדם אפילו באינץ' אחד בניו יורק"... מחמם לב: הסנאט של ניו יורק במה שנתפס כהצהרת תמיכה חסרת תקדים בישראל קבע בחוק שמוסדות אקדמיים שיטילו חרם על ישראל לא יקבלו כסף מהמדינה

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה
 


למדור העסקים והנדל"ן

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

 

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

 

צילום: cija.ca

הוסף תגובה חדשה