התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

נלחמים באנטישמיות

הפגנות יהודיות במרכז מנהטן נגד האופרה "מותו של קלינגהופר"
מאת: דוד חריש | פורסם: 20.10.2014 21:18
מדוע החליטה האופרה היוקרתית של ניו יורק להעלות דווקא אופרה החשודה באנטישמיות, גם במחיר ויתור על תרומות יהודים? האם הסעודים מימנו?

שלט בהפגנה בניו יורק נגד הצגת האופרה "מותו של קלינגהופר"סצינת הרצח באופרה "מותו של קלינגהופר", המואשמת בעידוד לטרור ובאנטישמיותסצינת הרצח באופרה "מותו של קלינגהופר", המואשמת בעידוד לטרור ובאנטישמיות. בתצלום למעלה: שלט בהפגנה בניו יורק נגד הצגת האופרה

כל הנסיונות לעצור את העלאת האופרה "מותו של קלינגהופר" (The Death of Klinghoffer) שמועלית היום בבכורה אמריקנית ע"י האופרה של ניו יורק (Metropolitan Opera) כשלו.

לא עזרו לחצים מצד ארגונים יהודים-אמריקניים, חברי קונגרס - בהם הסנטור פיטר קינג, מושל מדינת ניו יורק לשעבר ג'ורג' פאטאקי, ראש עיריית ניו יורק לשעבר רודי ג'וליאני, תורמים כבדים לאופרה... לא עזרה גם הפגנת אלפים שהתקיימה במחאה לפני כחודש, עם התחלת החזרות לאופרה.

הנהלת האופרה עמדה בשלה, ולמתנגדי הצגת האופרה לא נותרה ברירה, אלא לצאת שוב לרחוב בערב הבכורה - והם גייסו לשם כך, בין היתר, 100 נפגעי טרור שיגיעו על כסאות גלגלים וישאו שלטים עם הכיתוב: "גם אני קלינגהופר".

על מה הסערה?

האופרה 'המודרנית' "מותו של קלינגהופר" נכתבה ע"י המלחין ג'ון אדמס והמשוררת אליס גודמן (יהודייה לשעבר שהמירה את דתה) ובמרכזה פיגוע טרור שהתרחש בשנת 1985, כאשר טרוריסטים מ'החזית העממית לשחרור פלסטין' חטפו והשתלטו על אוניית נופש ששייטה במי הים התיכון, "אקילה לאורו". במהלך הפיגוע נרצח ליאון קלינגהופר, יהודי אמריקני נכה שעל שמו קרויה האופרה. 

האופרה עוררה חימה כשהועלתה לראשונה בשנת 1991 ע"י מספרי בתי אופרה באירופה, משום שהיא מפגינה סימפטיה כלפי הטרוריסטים, מתארת אותם בעיניים אוהדות ומעודדת בכך את מעשיהם.

מאחר שגם לא הייתה הצלחה גדולה, מתחילת שנות ה-90 נעלם "מותו של קלינגהופר" מרפרטואר האופרות בעולם, עד שבית האופרה של ניו יורק החליט לנער ממנה את האבק ולהציג אותה במהלך העונה החדשה 8 פעמים עד ה-15 בנובמבר.

את המחאה נגד העלאת האופרה בניו יורק מובילות שתי בנותיו של קלינגהופר המנוח, אילזה וליסה, שהוקיעו את האופרה הנושאת את שם אביהן. בלחצן, ניאותה האופרה ברגע האחרון להכניס את טענות השתיים לתוכניית האופרה:

"(לטענתן) האופרה מייצרת מבנה סימטרי מוסרי כוזב, ואיננה מציעה שום הקשר או תובנה כלשהי לגבי הרצח חסר ההיגיון של אזרח אמריקני. זו רציונליזציה, רומנטיזציה ונתינת לגיטימציה לרצח הטרוריסטי של אבא שלנו".

שלט בהפגנה בניו יורק נגד הצגת האופרה "מותו של קלינגהופר"

קואליצייה של ארגונים יהודיים יבטיחו שגישת ה'פרו טרור' של האופרה של ניו יורק לא תעבור בשקט, ואליהם הצטרפו ארגוני נכים אמריקנים. שעה שיעלה המסך על "מותו של קלינגהופר" תנשא מחוץ לאולם האופרה שבלינקולן סנטר תפילה לעילוי נשמתו.

מה שמכעיס במיוחד זה שמנכ"ל האופרה הוא יהודי בעצמו, פיטר גלב. הוא דוחה את הביקורת על האופרה, וטוען שעד עתה היא הובנה שלא כהלכה.

מנגד, נפוצו שמועות כי מאחר שהאופרה, מכובדת ככל שתהיה, נמצאת על סף פשיטת רגל, היא נעתרה לתרומה מסעודיה שממנת את כל האופרות שיוצגו בסתיו הקרוב... והאופרה האנטישמית היא 'התמורה' שמשלם המוסד לתורמים הערבים.

אחד ממארגני המחאה נגד האופרה מסביר את החשדות: "בדרך כלל יש דיון פתוח על כל אופרה חדשה שעולה; הפעם לא נערך דיון כזה... בדרך כלל מקובל ששם הספונסר של האופרה מופיע בהדגשה בהצגה לקהל; הפעם התורם הנדיב  אנונימי. זו האופרה היחידה שלא יודעים מי מימן את הצגתה לציבור... בנוסף, כרטיסים ל'מותו של קלינגהופר' נמכרים ב-25 דולר; לא נשמע דבר כזה כשמחיר כרטיסים לכל אופרה אחרת הם 200 דולר. מי מסבסד את זה?"

בשל התעקשותה להעלות את האופרה השנויה במחלוקת, האופרה של ניו יורק תרשום השנה הפסד ניכר גם בתרומות של יהודים.כך, למשל, אחת התורמות היהודיות-אמריקניות הגדולות לבית האופרה הניו יורקי מזה 40 שנה, נינה ווינר, כבר הודיעה על הפסקת תמיכתה. לדבריה, "מותו של קלינגהופר" היא "מכבסת מילים לרצח", והעלאת האופרה היא סימפטום מסוכן לנגע נרחב יותר שפושה באמנות האמריקנית.

צפו בדיווח על הפגנה נגד האופרה לאחר שהתפרסם כי תיגלל ברפרטואר ה"מאט" העונה:

 

{C}{C}{C}

Metropolitan Opera's 'Klinghoffer' protest


 

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

וידאו וצילום מסך: ‪MyFoxNY / יו טיוב
צילום מסך הרצח:
 ‪PBS NewsHour/ יו טיוב

 

 

 

הוסף תגובה חדשה