התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

נלחמים באנטישמיות

חרם עורכי-דין על ישראל: לשכת עוה"ד בווירג'יניה ביטלה כינוס שנועד להתקיים בירושלים
מאת: דוד חריש ורון ניב | פורסם: 01.04.2015 20:44
זוהי פריצת דרך לתנועת החרם על ישראל שהצליחה לחדור לגוף ממלכתי של משפטנים, ולנצח עם הטיעון שישראל היא מדינת אפרטהייד. הסיבה הרשמית: אפלייה בנתב"ג

חרם עורכי הדין של וירג'יניה, ארה"ב, על ישראל

כשנדמה היה שהקשרים בין מדינת וירג'יניה שבארה"ב ומדינת ישראל לא היו טובים יותר מעולם, על אחת כמה שבעיר המרכזית במדינה, אטלנטה, פועלת נציגות של משרד הכלכלה הישראלי - באה הודעת לשכת עורכי הדין של המדינה ושפכה מים קרים על כל מה שנבנה בעמל של שנים.

הלשכה, סוכנות ממשלתית הממומנת על-ידי המדינה, בה חברים כ-50,000 משפטנים, החליטה לבטל כינוס מקצועי שתוכנן להתקיים בירושלים בנובמבר השנה.

הסיבה הרשמית, כפי שפורסמה ע"י נשיא הלשכה, קווין מרטינגייל: "חברים מסוימים בלשכת עורכי הדין ואחרים הביעו התנגדות להחלטה לקיים את הכנס בירושלים. נטען כי בישראל נוהגים מדיניות והליכים מפלים ובלתי-קבילים בנקודות הכניסה, ויש לכך השפעה על ציבור הנוסעים הנכנסים למדינה... לאור זאת בדקנו את אזהרת המסע של משרד החוץ האמריקני, שבה אכן נאמר כי נוסעים בעלי רקע פלסטיני או מוסלמי צפויים לקשיים ניכרים בנתב"ג... פנינו לשגרירות ישראל בוושינגטון ודיפלומט שם אישר, כי אכן הליכי בקרת הגבולות בישראל מחמירים, וכי השגרירות אינה יכולה לערוב לכך שחברים במשלחת לא יעברו חקירות, ו/או שכניסתם לא תימנע, ו/או שהם לא ייתקלו בקשיים אחרים... ובעקבות כל זאת הגענו למסקנה שאכן יש חששות לגיטימיים שמצדיקים את ביטול הכנס".

 

לוגו לשכת עורכי הדין של מדינת וירג'יניה שבארצות הברית"מכבש מאורגן של לחצים"

מאחורי הקלעים לחצו לקבלת ההחלטה גורמים התומכים בתנועת החרם נגד ישראל (BDS - Boycott, Divestment and Sanctions Movement) שרושמת לעצמה הצלחה גדולה. מדובר ב'פריצת דרך' מבחינתם: זו הפעם הראשונה שתנועת החרם על ישראל הצליחה לחדור לארגון משפטנים מקצועי, גוף ממלכתי של מדינה, ולנצח עם הטיעון שישראל היא מדינת אפרטהייד.

עורך דין יהודי החבר בלשכה סיפר, כי מאז שהתקבלה ההחלטה לערוך את הכינוס בישראל, לובי של עורכי דין ממוצא ערבי, החברים בלשכה, הפעילו "מכבש מאורגן של לחצים", כדבריו.

זה עוד לגיטימי, אלא שעוה"ד היהודי טוען, כי גם גורמים מחוץ ללשכה טמנו ידם בקלחת: "ארגונים וגופים שמזה שנים מנהלים קמפיינים להחרמת ישראל, השקיעו מאמצים ומשאבים כדי לבטל את האירוע בישראל".

עורכי הדין היהודים בלשכה נדהמו למשמע ההחלטה. "כבר הוזמנו חדרים ואולמות כנסים במלון 'מצודת דוד' בירושלים, נעשו סידורים לביקורים באתרי תיירות, שולמו מיקדמות", סיפר עורך הדין היהודי. "לא האמנו שהלחץ הפלסטיני יצליח ויהיה כה אפקטיבי שיגרום לביטול הכינוס".

אל המוחים על ההחלטה מתוך הלשכה הצטרף גם ויליאם האואל, יו"ר בית הנבחרים של וירג'יניה, שבהצהרה פומבית נזף בהחלטה והדגיש את "היחסים האמיצים שנמשכים שנים" בין מדינת וירג'יניה  ומדינת ישראל. "יש בינינו גם קשרים כלכלים ותרבותיים עמוקים, מעוגנים בהסכמים. יותר מ-95,000 יהודים חיים בווירג'יניה. הייצוא שלנו לישראל הסתכם ב-75 מיליון דולר ב-2014... ההחלטה לביטול הכנס אינה עולה בקנה אחד עם המדיניות של וירג'יניה, והיא שולחת מסר שגוי על טיב יחסינו עם ישראל".

לאור הצלחתה בווירג'יניה, תנועת החרם נגד ישראל מתכוונת להפעיל מאמצים נוספים למנוע עריכת ועידות וכינוסים מדעיים ומקצועיים בישראל ע"י גופים אמריקניים, זאת לצד פעילויותיה 'השוטפות' לשכנוע גופי השקעה לא להשקיע או למשוך השקעות מהארץ.

חבר הקונגרס האמריקאי דאג לאמבורן (Doug Lamborn)אך לא צפויים למחרימי ישראל חיים קלים. בית הנבחרים האמריקני עומד לדון בהצעת חוק שהגישו חברי הקונגרס הרפובליקנים דאג לאמבורן (Doug Lamborn) מקולורדו (בתצלום מימין) ורון ד'סנטיס (Ron DeSantis) מפלורידה, שעל פיה, גורמים הנכנסים להתחייבות חוזית מול הממשל האמריקני יידרשו להצהיר שאינם משתתפים בחרם כלשהו כנגד ישראל. לאמבורן אמר, כי ההצעה נועדה לסכל את מאמציהם של ארגונים פלסטיניים המנסים להפעיל לחץ על תאגידים, חברות ומוסדות חינוך להטיל חרם, לשלול זכויות ולהפעיל סנקציות נגד ישראל.

לכל הכתבות החדשות

אילוסטרציה: freedigitalphotos.net
צילום: U.S. Government / ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה