התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

נלחמים באנטישמיות

יום השואה 2015 בארה"ב: בעיקר צלבי קרס; או: העולם שייך לצעירים
מאת: דוד חריש ומאיר דורון | פורסם: 16.04.2015 12:31
יום השואה השנה מאופיין לא רק במאות טקסי זכרון הנערכים מחוף-אל-חוף, אלא גם בהמשך מגמת ההתגברות של אירועים אנטישמיים שמבצעיהם אנשים צעירים

בחולצה אדומה מעוטרת בצלב קרס ובכתובת "אושוויץ", שני סטודנטים מלונג איילנד שבמדינת ניו יורק: מי חושב שזה מצחיק?בחולצה אדומה מעוטרת בצלב קרס ובכתובת "אושוויץ", שני סטודנטים מלונג איילנד שבמדינת ניו יורק: מי חושב שזה מצחיק? (באותיות קטנות יותר, שקשה לראות בתצלום נכתב: "נפגעו במקלחות")

יום השואה 2015 בארה"ב מאופיין לא רק במאות טקסי זכרון הנערכים מחוף-אל-חוף, אלא גם בהמשך מגמת ההתגברות של אירועים אנטישמיים, שבאה בין היתר לביטוי בדו"ח השנתי של "הליגה היהודית נגד השמצה" (ADL) המתריע על קפיצה של 21% וחציית קו אדום במספר התקריות האנטישמיות בארה"ב.

גם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, מודאג מהנתונים ושרשרת האירועים וגינה את האנטישמיות במסר שפירסם לרגל יום השואה. "אנחנו מחוייבים להפוך את המילים האלמוּתיות 'לעולם לא לשכוח, לעולם לא עוד' לאמיתיות", אמר הנשיא, "כי היום אנחנו מבינים שהמין האנושי מסוגל לבצע מעשים נתעבים כאלה".

אובמה העלה על נס את הניצולים, המשחררים והצדיקים, שמייצגים את האנושות במיטבה: "עם הדוגמא שלהם שמדריכה אותנו, אנחנו חייבים לגנות בתקיפות ובעוצמה את האנטישמיות שעדיין נפוצה בימינו. אנחנו חייבים לעמוד נגד צרות אופקים ושנאה. ויחד, אנחנו צריכים להשאיר לילדינו עולם צודק יותר, חופשי יותר ובטח יותר לכל המין האנושי".

אבל בינתיים עולם כמנהגו נוהג. ומה שמדאיג במיוחד מנהיגים יהודים בארצות הברית היא העובדה שאת רוב הפשעים האנטישמיים מבצעים אנשים צעירים.

כתבי אישום פליליים הוגשו היום לבית משפט בעיר הסטודנטיאלית מדיסון שבוויסקונסין נגד 5 בני נוער בגין 45 מיקרים של 'סימון' בתים - בעיקר בתי יהודים בעיר - בצלבי קרס, כתובות נאצה אנטישמיות וסמלי הקו-קלוקס-קלאן.

הנערים, בני 17 ו-18, לא יואשמו בפשעי שנאה. לתובע היה נוח יותר להטיל עליהם נזקי רכוש שמוערכים ביותר מ-30,000 דולר. להגנתם טוענים סניגוריהם, שלא נשלחו ע"י איש ואינם משוייכים לארגון או קבוצה. אלו המואשמים ודוגמא למעלליהם:הנערים מוויסקונסין שציירו צלבי קרס וכתובות נאצה

צלב קרס על דלת מוסך בבית יהודי במדיסון, ויסקונסין

אלו נתפסו, אבל משטרת אוניברסיטת מיזורי-קולומביה עדיין מחפשת אדם שמפזר איומים אנטישמים במעונות הסטודנטים באמצעות צלבי קרס וכתובות נאצה שהוא מצייר באפר של סיגריות בחדרי המדרגות של המעונות הקרויים על שמו של... מרק טווין. 

בקומאק שבלונג איילנד מתנהלת חקירה אחרי ששני תיכוניסטים, בן ובת, צולמו לובשים חולצות אדומות מעוטרות בצלבי קרס שחורים עם המילה "אושוויץ" באותיות גדולות (בתצלום בראש הכתבה). באותיות קטנות יותר נכתב על החולצות: "נפגעו במקלחות".

האירוע שבו צולמו השניים היה מחוץ לשטח בית הספר, במהלך 'תחרות' שתיית בירה, ולכן ביה"ס לא מיהר לחקור, עד שהתעורר זעם של הורים לילדים יהודים (המהווים כחמישית מתלמידי התיכון בקומאק) - והשניים זוהו והוזמנו ל'שימוע'.

בית הכנסת שב-Gaithersburg, מרילנד 'מעוטר' בצלבי קרבב-Gaithersburg שבמחוז מונטגומרי במרילנד, עצרה בן 18 שיחד עם כמה מחבריו פרצו - כשהם לובשים מסיכות מתוך הסרט "הצעקה" - לבית הכנסת המקומי "שערי התורה". שם השחיתו רכוש ופריטי דת, ריססו 11 צלבי קרס והוסיפו כתובות בנוסח "היטלר" ו"הייל" על קירות בית הכנסת וגן הילדים המסונף אליו (בתצלום למעלה).

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: wkow / wjla 

הוסף תגובה חדשה