התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

נלחמים באנטישמיות

פרופסור שפירסם פוסטים בגנות ישראל הושעה מאוניברסיטת אילינוי
מאת: הילה שחר | פורסם: 19.06.2015 01:29
סטיב סאלאייטה, אמריקני ממוצא פלסטיני, הטוען שמשפחתו 'סולקה' מישראל במלחמת השחרור, הפיץ קמפיינים משמיצים נגד המדינה ונתניהו

פרופסור סטיב סאלאייטה

הנהלת אוניברסיטת אילינוי בעיר שמפיין (University of Illinois at Urbana-Champaign) עוררה את חמתם של ארגונים פרו-פלסטיניים, כאשר החליטה לבטל את מינויו של סטיב סאלאייטה (Steven Salaita) (בתצלום למעלה), אמריקני-פלסטיני, כפרופסור באוניברסיטה.

את זה ציפו באוניברסיטה כשקיבלו את ההחלטה.

אבל היום הצטרף למגנים ארגון אקדמאים נחשב - ארגון הפרופסורים האמריקניים, The American Association of University Professors - AAUP, שפירסם הודעת גינוי נגד האוניברסיטה, בה הוא טוען שהיא הפרה את חופש הביטוי והחופש האקדמי.

לזה לא ציפו באוניברסיטת אילינוי והודיעו כי ישקלו מחדש את החלטתה.

סיפורו של פרופסור סאלאייטה מתגלגל באינטרנט מזה זמן, והוא הפך למעין 'גיבור' של תנועת החרם נגד ישראל (BDS) וארגונים שמאלנים, ערבים ואנטי-ישראליים בארצות הברית, הטוענים שביטול מינויו למישרה המובטחת היא הוכחה לכוחם של היהודים באקדמיה באמריקה.

סאלאייטה, מרצה ללימודי הודו, נענה להצעת אוניברסיטת אילינוי שירצה בה במשרה קבועה, והחל להרצות בשנת הלימודים שהחלה בסוף אוגוסט 2014.

מה שלא ידעו קברניטי האוניברסיטה הוא שסאלאייטה חיית אינטרנט וגם חיה פוליטית, המרבה לפרסם ולהפיץ מסרים - עשרות ואולי מאות, נגד מדינת ישראל.

2 דוגמאות:

* "מאז 1948 הציונים הפכו את המילה 'אנטישמיות' ממשהו נורא למשהו מכובד". (Zionists: transforming ‘anti-semitism’ from something horrible into something honorable since 1948)

* "הנה נתניהו מופיע בטלוויזיה עם שרשרת עשויה משיניהם של ילדים פלסטיניים, מישהו מופתע?" (Netanyahu appeared on TV with a necklace made from the teeth of Palestinian children, would anyone be surprised?)

מפוסטים אחרים עולה, כי סאלאייטה (40) נולד בארה"ב להורים פלסטינים. אמו גדלה בניקארגוואה לאחר שמשפחתה 'סולקה' ע"י הישראלים מכפר מולדתם, בית ג'אלה במלחמת 48'. אביו פלסטיני מירדן, ולטענתו הישראלים שדדו את כל רכושה ואדמותיה של משפחתו שהיו בשכונת עין כארים שליד ירושלים.

הפרופסור הוא גם מחברם של כמה ספרים, ששמותיהם מעידים על תוכנם - כמו: Israel’s Dead Soul ו-Anti-Arab Racism in the USA.

"החריג הפלסטיני לתיקון הראשון של החוקה"

התלונות הראשונות נגד פרופ' סאלאייטה הגיעו מארגון ותיקי האוניברסיטה ומכמה תורמים של האוניברסיטה, שפעילותו האינטרנטית של הפרופסור הגיעה לתשומת לב. הנהלת האוניברסיטה ניצלה את העובדה שחוזהו של הפרופסור החדש עדיין היה מותנה - וביטלו אותו.

כאמור, נשיא האוניברסיטה, פיליס וייז, הבטיח להיענות לדרישת ארגון הפרופסורים לדון מחדש בהחלטה. "אנחנו לוקחים את החלטת AAUP ברצינות, כי יש לה השלכות על הפעילות המחקרית של האוניברסיטה ועל כנסים אקדמיים בינלאומיים שמתוכננים להתקיים באוניברסיטה", אמר וייז. "מאידך, יש לנו אילוצים ואגודות ידידים שאנו חייבים לשמוע ולהתחשב בדעתם".

מספר חברים בארגון הפרופסורים כבר הודיעו שיבטלו הרצאות מתוכננות באוניברסיטה.

למשל קתרין פרנקי, פרופסור בבית הספר למשפטים באוניברסיטת קולומביה, שהייתה אמורה להגיש בשנת הלימודים הקרובה קורס באוניברסיטת אילינוי. לתפיסתה, המקרה הזה מראה את מה שהיא מכנה "החריג הפלסטיני לתיקון הראשון של החוקה האמריקנית": "כל אחד יכול להחזיק בדעות שנויות במחלוקת... עד שזה מגיע לזכויות הפלסטינים או לביקורת על מדיניות מדינת ישראל... או-אז, הגנת התיקון הראשונה לחוקה, המבטיח את זכות חופש הביטוי, פתאום נעלמת ולא קיימת", אמרה הפרופסורית, הטוענת שהיא דווקא פרו-ישראלית.

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך מיו טיוב

הוסף תגובה חדשה