התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

נלחמים באנטישמיות

עוד ארגון אקדמי אמריקני מחרים את ישראל: "יוצרת הגבלות חמורות על החופש האקדמי של הפלסטינים"
מאת: דוד חריש | פורסם: 13.10.2015 12:48
האגודה האנתרופולוגית האמריקנית מצטרפת לשורה של ארגונים, המונים יחד עשרות-אלפי מרצים וחוקרים באוניברסיטאות בכל רחבי ארה"ב, שמיישמים חרם אקדמי על ישראל

BDS בפעולה

אגודות אקדמיות בארצות הברית ממשיכות להחרים את ישראל - והאחרונה שבהן היא האגודה האנתרופולוגית האמריקנית (American Anthropological Association - AAAשממליצה לכ-11,000 חבריה להחרים מוסדות אקדמאים ישראלים ומוצרים מההתנחלויות הישראליות שמעבר לקו הירוק. עם זאת, ההמלצה היא לא להחרים אנשים בודדים.

לחברים מוסבר, כי הדבר נעשה בשל מדיניות ישראל בשטחים והאפליה כלפי ערבים באוניברסיטאות בישראל ובתחומי מחקר חוץ-אוניברסיטאיים. (להמלצה המלאה).

בכך מצטרפים האנתרופולוגים האמריקניים לשורה של ארגונים אקדמיים שהמליצו בשנה האחרונה לחבריהם להפעיל חרם אקדמי על ישראל, בהם: אגודת המרצים והחוקרים על היסטוריה אמריקנית (13,000 חברים), אגודת המרצים לשפות מודרניות (28,000 חברים), אגודת המרצים והחוקרים בנושאי המזרח התיכון (3,000 מרצים), האגודה הלאומית ללימודי נשים (2,000 חברים), האגודה ללימודים אסיאתיים-אמריקאים (1,000 חברים), לשכת עורכי הדין בווירג'יניה ועוד.

האגודה האנתרופולוגית האמריקנית, שמרכזה בארלינגטון שבווירג'יניה, דנה בעניין החרם על ישראל מאז הקיץ, בעקבות פנייה של 1,100 חברים שדרשו זאת.

חברי הוועדה קיימו, לדבריהם, מחקר מקיף בסוגיה, ובין היתר הם מספרים כי ביקרו בישראל ונפגשו עם חוקרים פלסטינים וישראלים, תומכים ומתנגדים לחרם.

מסקנתם: "למדינת ישראל היסטוריה ארוכה של נישול, השתלטות על אדמות, אפליה, הגבלות תנועה ומניעת חופש הביטוי נגד פלסטינים... אנו מוצאים שהמדיניות והפרקטיקות שמפעילה ממשלת ישראל יוצרות הגבלות חמורות (גם) על החופש האקדמי והובילו לפגיעה מהותית בבריאות וברווחת פלסטינים בגדה המערבית, במזרח ירושלים, ברצועת עזה, וגם בתוך ישראל עצמה".

הדילמה של האנתרופולוגים האמריקנים הייתה העובדה שהאנתרופולוגים הישראלים "כקהילה" נמנעו ואף התנגדו לדיכוי פלסטינים.

"להזהר במיוחד מאוניברסיטת אריאל"

חברי הוועדה מודעים לכל שחרם של ארגונם לא ישפיע על ממשלת ישראל, ובכל זאת קוראים לחבריהם במוסדות האקדמיים ברחבי ארה"ב:

1. להימנע מהזמנת נציגים רשמיים של אוניברסיטאות ישראליות להרצות בארה"ב.

2. לסרב לעבוד כמרצים אורחים באוניברסיטאות ישראליות.

3. לסרב לעבוד בפרויקטים הממומנים על ידי ממשלת ישראל.

האנתרופולוגים מתבקשים להישמר במיוחד מאוניברסיטת אריאל, "משום שהיא נמצאת בהתנחלות".

בצד הצעות אלה, ממליצים מחברי הדו"ח לנסח הצהרה רשמית של הארגון שתביע התנגדות לפעילות ישראל בשטחים, תמחה נגד הגבלת חופש התנועה של אקדמאים פלסטינים ושל אקדמאים זרים הנוסעים לגדה המערבית, ותפציר בממשל האמריקני שיחדל לספק משאבים לישראל התורמים לפגיעה בזכויות אזרחים פלסטיניים.

לבסוף החליטו האנתרופולוגים לעודד את חברי האגודה להחרים מוצרי התנחלויות, לוודא שסנט מכספי האגודה אינו מושקע ב"חברות הפוגעות בזכויות הפלסטינים", ולעודד ארגונים אקדמאיים נוספים - כמו ארגון הארכיאולוגים האמריקנים, להצטרף לחרם.

לכל הכתבות החדשות

צילום מיו טיוב

הוסף תגובה חדשה