התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

נלחמים באנטישמיות

מה הסיכוי של יהודי וישראלי אמריקני להשיג סיווג ביטחוני בארה"ב?
מאת: הילה שחר, ניו יורק | פורסם: 26.12.2015 14:52
62% מהבקשות לסיווג ביטחוני שהוגשו בתקופת נשיאות אובמה ע"י אזרחים יהודים-אמריקנים נידחו ע"י משרד ההגנה בגלל קשרים "הדוקים מדי" עם ישראל

ד"ר גרשון פינקוס

ד"ר גרשון פינקוס, (בתצלום למעלה), רופא שיניים יהודי אמריקני מקווינס שבניו יורק, אב לארבעה, שמאחוריו נסיון של 35 שנה, ביקש - "בדמדומי הקריירה שלי", כדבריו - להתנדב למה שראה כ"עבודת צדקה" בצי האמריקני.

במרפאה הימית בסרטוגה ספרינגס שבצפון מדינת ניו יורק קיבלו את הרופא המתנדב בידיים פתוחות, ובסוף 2014 הוא החל לטפל בבעיות שיניים של חיילי הצי. מדי שבוע היה נוסע 200 מייל לבסיס הימי ומקבל מטופלים במשך שעות ארוכות לפני שהיה עושה דרכו לביתו בשכונה היהודית בעיר ניו יורק. והכל תמורת שכר סמלי.

"לא יכולתי לחשוב על דרך טובה יותר להשתמש בכישוריי מאשר לעשות משהו למען המדינה ולעזור לאלו שבחרו לשרת בצבא ארה"ב", הוא אמר.

הכל טוב, אבל הסוף לא טוב.

לפני כחודשיים קיבל פינקוס הודעה רשמית שהסיווג הביטחוני שלו נשלל ממנו והוא לא יוכל יותר לעבוד עבור צבא ארה"ב. הסיבה: יש לו 'יותר מדי' קרובי משפחה בישראל.

בראיון לביטחון שדה אמריקני, הליך חובה עבור כל אזרח העובד בצבא, פינקוס, יליד ברוקלין, אכן לא הסתיר שרוב בני משפחתו חיים בישראל - 3 אחים, אחות ואמו. הוא גם סיפר, כי בנו המנוח, אבי, שירת במשך זמן קצר בצה"ל. ודיווח שב-10 השנים האחרונות ביקר בישראל 3 פעמים, אחת מהן להלוויתו של אביו.

קשר טלפוני שבועי עם ישראל

למרות זאת, קיבל סיווג ביטחוני ובמשך חודשים טיפל ד"ר פינקוס בעשרות רבות של חיילים, עד שלפני מספר חודשים הוזמן לפתע לראיון נוסף במשרדי ביטחון שדה בבסיס, שהפך למעין חקירה על קשריו הישראלים. הפעם הוא נשאל אם בכוונתו לעבור לישראל או לנסות לקבל אזרחות ישראלית. למרות שהשיב בשלילה, החוקרים לא האמינו לו - וזמן קצר לאחר הראיון קיבל הודעה שנשלל ממנו הסיווג הביטחוני ולפיכך אינו יכול יותר לעבוד במרפאת הצי.

הנימוקים, כפי שנמסרו לו בכתב: "...אתה מקיים קשר טלפוני שבועי עם אחיך ואמך בישראל, והודית כי לאמך, אחותך ואחיך עשויים להיות קשרים עם שכנים בישראל... קשרים ואינטרסים זרים עלולים להוות איום ביטחוני עקב ריבוי נאמנויות, או אינטרסים כלכליים זרים, העלולים להיות מוטים או מאולצים לצורך עזרה לאדם, קבוצה, ארגון או ממשלה זרים, בדרך אשר אינה עומדת בקנה אחד עם האינטרסים של ארה"ב, או בדרך שהינה חשופה ללחצים או כפיה על ידי אינטרסים זרים".

"שערורייתי ופוגעני"

גורמים יהודים-אמריקנים, שבדקו במסד הנתונים של משרד ההגנה האמריקני הנוגע לאנשים שנשלל מהם סיווג ביטחוני, גילו מקרה נוסף של יהודי-אמריקני שבקשתו לסיווג בטחוני נדחתה ב-2014 מכיוון שגיסתו היא חיילת בצה"ל.

אבל מעבר לכך התגלה נתון מדהים: 62% מהבקשות לסיווג ביטחוני שהוגשו בתקופת נשיאות אובמה ע"י אזרחים יהודים-אמריקנים נידחו ע"י משרד ההגנה בנימוק של "קשרים עם ישראל". נתון זה צורם שבעתיים, כי באותה תקופת זמן, רק בקשתו של אדם אחד עם קשרים לצרפת נדחתה, וכל בקשה בה היו מעורבים קשרים עם אנגליה עברה בהצלחה.

מנהיג יהודי-אמריקני הביע זעם מעצם "הרעיון שיהודי או ישראלי אמריקני, אזרחי ארה"ב, מואשמים ב'ריבוי נאמנויות' ועקב כך נמנע מהם סיווג בטחוני רק משום שיש להם קרובי משפחה המתגוררים בישראל. זה שערורייתי ופוגעני... צורה של אנטישמיות, או לפחות אפליה בלתי נסבלת".

מספר ארגונים יהודיים בניו יורק מתכוונים לפנות בנושא פינקוס למפקד הצי האמריקני, ריי מבוס, ובכירים נוספים במשרד ההגנה, בדרישה לא רק להחזיר את פינקוס לבסיסו, אלא גם "לתקן את העוולות" שנחשפו דרך המקרה שלו.

לכל הכתבות החדשות

צילום עליון מאתר הצי האמריקני

הוסף תגובה חדשה