התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

נלחמים באנטישמיות

חרם, חרם תרדוף
מאת: רון ניב | פורסם: 21.01.2016 15:46
לא כל הנוצרים בארה"ב אוהבי ישראל, והחלטת הכנסייה המתודיסטית-פרוטסטנטית למשוך את השקעותיה מ-5 בנקים ישראלים, מ"אלביט" ומ"שיכון ובינוי", מחייבת תגובה

סמלה של הכנסייה המתודיסטית המאוחדת בארה"ב: הצלב מסמל את ישו, והלהבה מייצגת את רוח הקודש, מהשילוש הקדושבתצלום משמאל: סמלה של הכנסייה המתודיסטית המאוחדת בארה"ב: הצלב מסמל את ישו, והלהבה מייצגת את רוח הקודש, מהשילוש הקדוש

 

ההנחה שהנוצרים בארה"ב הם תומכי ישראל, קיבלה בימים אלה מכה נוספת, לאחר שקרן הפנסיה של הכנסייה המתודיסטית, המשקיעה למעלה מ-20 מיליארד דולר ברחבי העולם, הודיעה שתמשוך את השקעותיה ב-5 בנקים ישראלים ובשתי חברות נוספות בשל "פעילותם בהתנחלויות". 

מדובר אמנם בהשקעות בהיקף של מיליוני דולר ספורים בלבד - אבל עבור תנועת החרם נגד ישראל (BDS) מדובר בהישג כביר, שכן הכנסייה המתודיסטית מאגדת למעלה מ-8 מיליון מאמינים בארה"ב ו-71 מיליון בעולם כולו, והיא בהחלט זרם חשוב בנצרוּת האמריקנית, ומתהדרת במאמינים מפורסמים כמו נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש הבן, מי שהיה סגנו ריצ'רד צ'ייני, והמועמדת הדמוקרטית לנשיאות ב-2016 הילרי קלינטון.

הבנקים הישראלים מהן תמשוך הכנסייה את כל השקעותיה הם: בנק הפועלים, בנק לאומי, בנק דיסקונט, בנק מזרחי-טפחות והבנק הבינלאומי הראשון. 2 החברות הנוספות הן "אלביט מערכות" ו"שיכון ובינוי".

מקהלה בכנסייה מתודיסטית בלוס אנג'לסמקהלה בכנסייה מתודיסטית בלוס אנג'לס

לא מדובר בחרם?

קרן הפנסיה העשירה מתגוננת שלא מדובר בחרם, אלא בשאלה מוסרית של זכויות אדם, וכי החברות אינן עומדות קריטריונים של כיבוד זכויות אדם, כפי שקבעה הכנסייה למאמיניה ב-2014.

בהודעת הקרן נאמר, ביחס לבנקים הישראלים, כי הפסקת ההשקעות בהן נובעת בגלל "מעורבותם במימון בנייה בהתנחלויות בגדה המערבית". "אלביט מערכות" לא תקבל השקעות מהמתודיסטים בגלל "רקע שימוש במוצריה בשטחים כבושים". וחברת "שיכון ובינוי" תוחרם גם היא בגלל "מעורבותה בבנייה בהתנחלויות".

דובר של הקרן הדגיש, כי הכנסייה ממשיכה להשקיע ב-18 חברות בישראל שלתפיסתה אינן מעורבות בפגיעה בזכויות אדם בשטחים.

ישראל לא לבד. הדובר הוסיף, כי יחד עם הבנקים הישראלים החליטה החליטה הכנסייה למשוך את כספיה מעוד 30 חברות באזורי סכסוך רחבי העולם בשל פגיעה בזכויות האדם, ומ-9 חברות נוספות משום שפעולתן גורמת להתחממות כדור הארץ.

מגעים שקטים להפוך את ההחלטה

בתגובה להחלטה החלו הקונסולים הישראלים בארה"ב בקמפיין בקרב המתודיסטים, שנועד להסביר את המשמעות החמורה לישראל של החלטה כזו. בישראל 'התרגלו' כבר להחלטות חרם כאלו שמתקבלות חדשות לבקרים ע"י ארגונים וחברות בכל רחבי אירופה, אולם זו פעם ראשונה שהחלטה כזו התקבלה ע"י ארגון אמריקני-דתי.

משרד החוץ מתכוון גם לשלוח שליחים לאסיפה הכללית הקרובה של הכנסייה המתודיסטית האמריקנית שתתכנס במאי, ולבצע מגעים שקטים עם ראשי הכנסייה בניסיון להפוך את ההחלטה.

פרופורציה: למרות שלקרן הפנסיה של הכנסייה המתודיסטית יש הון לא מבוטל, רק שבריר ממנו מושקע בחברות ישראליות, ובארץ בלא ידוע על עסקה משמעותית שבה היתה מעורבת הכנסייה.

לכל הכתבות החדשות

סמל הכנסייה: ויקיפדיה; צילום מסך מקהלה מתודיסטית: NationalACDA / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה