התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

נלחמים באנטישמיות

מדינת אריזונה הצטרפה לחרם על מחרימי ישראל
מאת: דוד חריש | פורסם: 15.03.2016 09:24
אחד החוקים הפרו-הישראלים האמיצים ביותר שהתקבלו עד היום בארה"ב, מהווה "נוק אאוט" לפעילות תנועת החרם נגד ישראל (BDS) במדינת המדבר

רקע:בתי הנבחרים של ניו יורק ואילינוי מובילים את הדרך להחרמת מי שמחרימים את ישראל

וכל הכבוד לפלורידה: בתי הנבחרים של המדינה העבירו החלטת גינוי נגד תנועת החרם נגד ישראל

מדינת אריזונה נגד מחרימי ישראל

הסנאט באריזונה העביר בתחילת השבוע ברוב קולות את מה שמסתמן כאחד החוקים הפרו-הישראלים האמיצים ביותר שהתקבלו עד היום בארה"ב, שגורמים יהודים במדינת המדבר רואים בו "נוק אאוט" לפעילות תנועת החרם נגד ישראל, BDS, במדינה.

במילים פשוטות, החוק החדש לא יאפשר לחברות, ארגונים, מוסדות חינוך ואחרים אשר מחרימים את ישראל בכל אספקט שהוא, לזכות בסנט אחד מהמדינה. הוא נועד "לנטרל לוחמה כלכלית המאיימת על הריבונות ועל ביטחונם של בעלי ברית מרכזיים ושותפות סחר של ארצות הברית" .

הסנאט דן בשבוע האחרון בהצעת החוק (המכונה "החוק נגד BDS") שכבר אושרה בבית הנבחרים באריזונה לפני כ-3 שבועות (46 בעד, 14 בנגד), הוכנסו בה תיקונים אחדים - והחוק עבר בסנאט ברוב של 23 נגד 6.

בשל התיקונים, בית הנבחרים של אריזונה יצביע על 'החוק המשופר' מחדש בימים הקרובים - ואחר כך, בחתימת המושל, הוא יכנס לתוקף מיידי.

מדינת אריזונה נגד מחרימי ישראל

גורמים יהודים באריזונה כבר שמו על הכוונת מספר חברות מקומיות, כמה אוניברסיטאות וכן קרנות פנסיה ציבוריות, שעתה ייאלצו לבטל החלטות שהתקבלו בהשפעת תנועת החרם נגד ישראל, בין אם מדובר בהשקעות של קרנות פנסיה בחברות ישראליות, בחרם אקדמי של קולג' או בחרם כלכלי של חברה מסחרית. שאם לא כן ינותקו מכל תמיכה של המדינה - מהטבות והנחות מסים ועד מענקים וסבסודים.

יתרה מכך, החוק החדש אוסר מכל וכל על סוכנויות של המדינה להשקיע או לחתום חוזים עם חברות שמחרימות את ישראל.

גזבר המדינה, הממונה גם על קרנות הפנסיה של עובדי המדינה, יפרסם מדי שנה רשימה של חברות שהמדינה תחרים. עם זאת, החברות הבעייתיות יקבלו הזדמנות לבטל את החרם שלהם ולהימחק מהרשימה.

 

למי תודה ולמי ברכה?

יו"ר בית הנבחרים באריזונה, הרפובליקני דוד גוואן (David Gowan)

נותני החסות העיקריים לחוק נגד BDS היו יו"ר בית הנבחרים, הרפובליקני דוד גוואן (David Gowan) (בתצלום משמאל), וחבר בית הנבחרים, הרפובליקני פול בוייר (Paul Boyer). שניהם מאמינים, שהחוק שהתקבל באריזונה הוא נוקשה יותר מאשר חוקים והחלטות שעברו בכמה מדינות אחרות בשנה שעברה.

"דאגנו שיהיו לחוק החדש שיניים", אמר בוייר.

"החוק מבהיר, כי למדינת אריזונה יש אינטרס בהגנה על בת הברית הכי טובה שלנו בעולם, ישראל", הוסיף גוואן.

בראש המתנגדים לחוק ניצב הסנאטור הדמוקרטי סטיב פארלי (Steve Farley), שהתבצר מאחורי העמדה שזה לא תפקידה של המדינה לקבוע לחברות עם מי לעשות עסקים. "לא כל היהודים האמריקנים מסכימים עם החוק הזה, וכמה וכמה מהם ביקשו ממני להתנגד לחוק", הוא אמר. אבל לא הצליח לשכנע אלא קומץ מחוקקים דמוקרטים; רוב הדמוקרטים - הן בסנאט והן בבית הנבחרים של אריזונה - הצביעו בעד החוק.

לכל הכתבות החדשות

צילום גוואן Gage Skidmore / ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה