התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

נלחמים באנטישמיות

ארצות הברית 'מובילה' את העולם באירועים אנטישמיים אלימים
מאת: דוד חריש | פורסם: 21.07.2016 21:05
דו"ח מצב האנטישמיות בעולם מצא, כי בשנת 2015 אמנם נמצאה ירידה משמעותית במספר ההתקפות האלימות נגד יהודים בעולם, אבל לא בארצות הברית

(למטה מימין: ויז׳ואל אנטישמי לדוגמא, כפי שהופיע בדו״ח האנטישמיות העולמי החדש. הדיאגרמות מתוך דו״ח מכון קנטור של אונ׳ ת״א)

ה'שיאנית, החדש של תקריות אנטישמיות היא לא אחרת מאשר ארצות הברית, כאן סבלנו, ע"פ דו"ח מצב האנטישמיות בעולם, מ-88 תקריות אנטישמיות אלימות.

הדו"ח, שפורסם ע"י מכון קנטור שבאוניברסיטת תל אביב, מנה 410 תקריות אנטישמיות אלימות שהתרחשו ב-2015, לעומת 766 ב-2014, שהוגדרה כשנה הגרועה ביותר ליהודים במאה הנוכחית; ירידה של 46%.

הירידה מורגשת במיוחד בשיטות הפעולה השונות, שבראשן שימוש בנשק והצתה, וכן במיקרים של איומים וואנדליזם. בכל הנוגע למטרות, הירידה המשמעותית ביותר היא בפגיעה בבתי כנסת (70%) וברכוש ובתי ספר יהודיים (50%).

המספר הגבוה ביותר של תקריות אנטישמיות היה כלפי אתרים יהודיים פחות מוגנים - בתי קברות ואנדרטאות.

ויז׳ואל אנטישמי לדוגמא, כפי שהופיע בדו״ח האנטישמיות העולמי החדשאנטישמיות מוסדית

אמנם נמצאה ירידה משמעותית במספר ההתקפות האלימות נגד יהודים בעולם, אולם חלה עלייה משמעותית ב"אנטישמיות מוסדית" - חרמות ופעולות BDS. ההתקפות האנטישמיות המילוליות והדיבה נגד העם היהודי בכללותו נשארו באותה הרמה.

מה ההסבר לצניחה באירועים האלימים כנגד יהודים?

חוקרי מכון קנטור סבורים, כי אחת הסיבות העיקריות לכך היא הגברת אמצעי הביטחון שננקטו מאז הפיגועים בפריז בינואר 2015 במשרדי המגזין הסאטירי "שארלי הבדו" ובסופר היהודי "היפר כשר", שגבו את חייהם של 17 בני אדם, כמו גם המתקפה בחודש פברואר על בית הכנסת הגדול בקופנהגן. אמצעים אלה תוגברו עוד יותר לאחר הפיגועים בפאריז בנובמבר 2015, שבמהלכם נרצחו 138 בני אדם.

סיבה אחרת לירידה במספר התקריות האנטישמיות יכולה להיות גם, באופן פרדוקסלי, גל מיליון המהגרים שזורם לאירופה ומסיט את תשומת הלב של הימין הקיצוני הן בשטח והן ברשתות החברתיות.

סיבה נוספת שמונים החוקרים היא החשש הגובר מפני הטירור האיסלאמי הדאע"שי, שיצר אולי פתח לאהדה כלפי יהודים בכלל ומדינת ישראל בפרט.

ובכן, היהודים יכולים לחשוש קצת פחות לעתידם. בשנה שעברה התריעו חוקרי המכון שהיהודים צריכים לחשוש גורלם. השבוע נשמעה צפירת הרגעה. המגמה משתנה.

למרבה הפלא, בין המדינות 'הנקיות' ביותר מאיבה אלימה ליהודים נמצאות, בין היתר, הונגריה (8 אירועים אנטישמיים), בלגיה (6), אוסטרליה (4) ושבדיה (2).

בקנדה נרשמה דווקא עלייה במספר התקריות – מ-20 ל-32. והמספר בארה"ב נותר כשהיה - 88 תקריות אנטישמיות אלימות, כפי שהיה בשנה קודמת, אבל כאמור יותר מבכל מדינה אחרת בעולם.

לדו״ח המלא

לכל הכתבות החדשות

 

הוסף תגובה חדשה