התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

נלחמים באנטישמיות

הבחירות לנשיאות ארה"ב: למה האנטישמים תומכים בטראמפ?
מאת: רון ניב | פורסם: 08.06.2016 13:03
המועמד הרפובליקני הוודאי לנשיאות ארה"ב הוא לא אנטישמי, אבל אי אפשר להתעלם עוד מכך שאנטישמים נמשכים אליו כזבובים ונימנים על הקולניים שבתומכיו

דונלד טראמפ, המועמד הרפובליקני הוודאי לנשיאות ארה"ב

דונלד טראמפ, המועמד הרפובליקני הוודאי לנשיאות ארה"ב, הוא לא אנטישמי, אבל אי אפשר להתעלם עוד מכך שאנטישמים נמשכים אליו ונימנים על הקולניים שבין תומכין המיליארדר שהפך לפוליטיקאי.

במקביל קשה להתעלם מן התחושה שמחלחלת יותר אנטישמיות לסיבוב הבחירות הנוכחי בארצות הברית, בהשוואה למערכות בחירות אמריקניות בעבר.

עבור רוב יהודי ארה"ב והישראלים החיים באמריקה, טראמפ הוא עוף מוזר.

הממסד היהודי. ראשי הארגונים, ברובם שותקים. ביטוי להלם שתקף יהודים רבים מעלייתו של טראמפ ומהעובדה שהוא נמצא במרחק של הישג יד מהבית הלבן.

בציבור היהודי והישראלי בארצות הברית יש מי שתומכים בטראמפ - בהם המיליארדר שלדון אדלסון שהקציב 100 מיליון דולר לעזור להיבחרותו לנשיא. אבל עם זאת יש העדפה יהודית מובהקת למועמדת הדמוקרטית, הילארי קלינטון, הפרו ישראלית לרוב.

המבוכה היהודית מול מועמדותו של דונלד טראמפ מתגברת עוד יותר מהנהירה הגדולה של אנטישמיים למחנהו.

עשרות הודעות נאצה בעלות אופי אנטישמי מאת תומכי טראמפ, מציפות פורומים, קבוצות, מאות עמודים ברשתות החברתיות.

דוגמא אחת:

ג'וליה יופה, כתבת בכירה במגזין GQ, שפירסמה כתבת פרופיל על "הקיסרית", אשת המועמד מילניה טראמפ, ספגה מטחים של מסרים אנטישמיים קיצוניים ששוגרו לאי-מייל שלה, לחשבון הטוויטר שלה, אפילו לטלפון האישי שלה. בין היתר נשלח אליה נאום של אדולף היטלר, תמונות שלה במדי אסירה באושוויץ, והרבה מסרים פשוטים וישירים - "יהודיה מסריחה", "יהודיה מלוכלכת" וכיו"ב.

דוגמא שנייה:

מועמדת לקונגרס של קליפורניה, ארין שרואד, קיבלה מבול של הודעות נאצה אנטישמיות לאחר שהאתר "דיילי סטורמר", תומך נלהב של טראמפ, פירסם את מספר הטלפון ואת האי-מייל הפרטי שלה, בעקבות ההד התקשורתי לו זכתה בשל גילה הצעיר, 25; אם תבחר, ארין תהיה חברת הקונגרס הצעירה בהיסטוריה של קליפורניה. "תסתלקי מהמדינה שלנו, יהודונית. לכי לישראל, לשם את שייכת... או למשרפות. זאת הבחירה שלך", נכתב באחד המיילים. ובאחר נאמר: "מצאתי את המנורה שחיפשת... היא חנוכייה שמרכיבה את המספר 6 מיליון".

איך מאתרים יהודים?

מתקפות נגד יהודים אינן חדשות באינטרנט, אלא שיותר ויותר התקפות אנטישמיות מבוצעות ע"י אנשים המזדהים כתומכים נלהבים של טראמפ.

אלו אחראים, בין היתר, לכך שבימים האחרונים צץ באינטרנט תוסף מיוחד לדפדפן כרום בשם Coincidence Detector, המוסיף באופן אוטומטי 3 סימני סוגריים משני הצדדים של כל שם של יהודי ברשת.

את התוסף הורידו בתוך שעות אחדות אלפי משתמשים, ולמרבה הצער הוא זכה לדירוג הבכיר, של 5 כוכבים, בחנות התוספים של "גוגל".

שעות אחדות לאחר הופעת הדפדפן והפצתו בקבוצות ופורומים של תומכי טראמפ, סומנו אלפי שמות יהודיים - בעיקר של עיתונאים ואישי ציבור יהודים יהודים-אמריקנים, שכבר התחילו לקבל מסרי שנאה.

למרבה האירוניה, אחד מהשמות ש'סומנו' הוא חתנו היהודי-אורתודוקסי של טראמפ, ג'ארד קושנר, שאף גרם לבתו של טראמפ, איבנקה, להתגייר למענו.

ציוצים נאציים

מדוע טראמפ לא גינה את ההסתה הפרועה הזו?

ו"מה יקרה אם הוא ייבחר לנשיאות?" - מוסיפה העיתונאית המותקפת ג'וליה יופה. "כבר ראינו כיצד הוא מעודד את תומכיו לתקוף את העיתונות וכיצד הוא תומך בשינוי חוק תביעות הדיבה כך שיהיה קל יותר לתבוע עיתונאים".

דוגמא שלישית:

Trump God Emperor הוא דף פייסבוק שהוקם במהלך הקמפיין של טראמפ הממפה כל מי שנתפס כאויבו; למשל, העיתונאי היהודי-אמריקני ג'ונתן וייסמן מה"ניו יורק טיימס", שפירסם מאמר על הציוצים הנאציים הצצים בעמוד התמיכה הזה בטראמפ.

בתגובה, מפעילי העמוד שלחו לו איקונוגרפיה נאצית של 'היהודי הפרזיט עם אף הנשר'. אם לא הבין את הרמז, למחרת קיבל תמונה מעובדת של שערי מחנה המוות אוושויץ כשהמילים הידועות "‘Arbeit Macht Frei’" (העבודה משחררת) הוחלפו ב"‘Machen Amerika Great" (לעשות את אמריקה גדולה) - סיסמת הקמפיין של טראמפ.

דונלד טראמפ

"אני לא אחראי"

האם טראמפ שיחרר את הרצועה לצמיחתה של תנועה פשיסטית בארה"ב?

את תגובת הקמפיין שלו נשלח למסור דובר יהודי, ג'ייסון גרינבלט, המשמש יועץ עסקי לטראמפ מזה שנים:

"דונלד לא יכול להיות אחראי להערות אנטישמיות מצד תומכים שלו כלפי עיתונאים ויריבים פוליטיים ברשת... הוא לא יכול להיות אחראי לאנטישמיים שתומכים בו". הוא הזכיר התבטאות של טראמפ מתחילת מאי, לפיה "לאנטישמיות אין מקום בחברה שלנו, שצריכה להיות מאוחדת, לא מפוצלת".

זה לא מפריע למנהיג ה"קו קלוקס קלאן" לשעבר, דיוויד דיוק, התומך בטראמפ, להציע למועמד לא רק לפגוע במכסיקנים ובמוסלמים, אלא להוציא מן הכלל האמריקני גם את "היהודים הקיצוניים שמתנגדים לו".

עם תומכים כאלה...

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך מיו טיוב

הוסף תגובה חדשה