התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

נלחמים באנטישמיות

בלתי נתפש: 11 הרוגים במתקפת הירי בבית הכנסת בפיטסבורג
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 28.10.2018 16:17
לפני מספר שעות פורסמו שמות ההרוגים. ביניהם, למרבה הכאב, ניצולת שואה בת 87 שנאלצה לעבור מחדש את התופת ממנה ברחה לפני מספר עשורים.

לזכר הנפגעים בבית הכנסת בפיטסבורג

נושאים נרות ומתנחמים לצד בית הכנסת. קרדיט: AFP

 

היום בבוקר פורסמו לבסוף שמות ההרוגים במתקפת הירי בפיסטבורג, בה קיפחו את חייהם 11 אמריקאים שכל חטאם היה שנולדו לעם היהודי ובחרו להגיע לבית הכנסת ביום שבת העקוב מדם. שישה פצועים נוספים (ביניהם שני שוטרים) הועברו לטיפול רפואי.

 

שכונת "סקווירל-היל", מקום מושבה של הקהילה היהודית בפיטסבורג הזדעזעה אתמול בבוקר מקולות רכבי המשטרה, כוחות ההצלה והאמבולנסים שנסעו במהירות לבית הכנסת "עץ החיים". שוטרים חמושים רצו ברחובות ונכנסו לבית הכנסת על מנת ללכוד, חי או מת, את היורה שפתח במסע הרג בעודו צועק ש"כל היהודים צריכים למות". בסיירו בין קומות בית הכנסת, חמוש ברובה אוטומטי פתח בירי לעבר מתפללים. במקום נערכה גם ברית מילה, כאשר האורחים שהגיעו לשמור עם התינוק החדש לבית אחת המשפחות בעיר מצאו עצמם מול תופת חיה.

 

היורה, שמאוחר יותר התגלה כרוברט באוורס חבר בארגון ניאו-נאצי, נעצר לאחר קרב יריות עם המשטרה ונלקח לחקירה. בבחינה של הפרופיל שלו מאוחר יותר ברשתות החברתיות הסתבר הביע את שנאתו ליהודים בצורה מופגנת. לפני שהחל במסע ההרג כתב - "לא אכפת לי. אני נכנס".

 

הקלות הבלתי נסבלת של אחזקת נשק בארה"ב

 

מעט לאחר הטבח רואיין נשיא ארה"ב שהיה בדרכו למסע קידום המועמדים הרפובליקנים בבחירות האמצע באינדיאנה, על המקרה והקשר של מקרה הירי הנוכחי לאחזקת הנשק באמריקה. ללא גינוי של היורה, ללא התייחסות לסוגיות הקשורות לקלות הבלתי נסבלת של אחזקת כמות גדולה של נשקים בארה"ב ציין - "לו היה מאבטח חמוש בבית הכנסת יתכן וההרוג היחיד היה היורה".

 

בפועל, שלושה שוטרים מנוסים שנכנסו לבית הכנסת ללכוד את המחבל נורו. מן הסתם מול אדם נחוש בדעתו להכנס לבית הכנסת עם רובה אוטומטי מאבטח בודד לא היה מסוגל להתמודד. את חומת האבטחה היה ניתן לשמור כבר בכדור הראשון ולהמשיך במסע הרג ללא תקנה.

Image result for pittsburgh shooting

היורה: רוברט באוארס

 

בימים אלה בפיטסבורג נושא הנשק היה בכותרות. תומכי אחזקת הנשק, המטיפים את משנתה של ה NRA (ארגון הנשק הלאומי) ניסו להזכיר למתנגדי הנשק כי אדם המעוניין לבצע פיגוע יכול להגיע לנשק גם ברחוב ללא רישיון. הם ניסו להוכיח כי אם מורים במוסדות הלימודים בעיר ישאו נשק הם יוכלו להגן על תלמידיהם במקרה של מתקפה מכוונת. מרבית ההורים בעיר, לעומת זאת, סוברים כי הכנסת נשק למוסד הלימודי עשויה להיות דווקא הגורם המסכן את בטחונם של התלמידים.

 

ראש עירית פיטסבורג ביל פדוטו מסכים עם קביעה זו - "הדרך להלח בשנאה היא באמצעו אהבה וחמלה" הוא הדגיש תוך סלידה עצומה מהקלות שבה ניתן לרכוש נשק אוטומטי ברשיון בארה"ב. קראו את הראיון המלא עמו באתר הארץ.

 

שמות ההרוגים שזוהו בפיגוע:

רוז מלינגר (ניצולת השואה בת ה97)

ד"ר ג'רי רבינוביץ' (בן 66)

דיוויד רוזנטל (55) אחיו ססיל רוזנטל (59)

דניאל שטיין (71)

מלווין ווקס (88)

בני הזוג ברניס (84)

סילבן סימון (86)

ריצ'רד גוטפריד (65)

ג'ויס פיינברג (75)

אירווינג יאנגר (96)

 

 

 

הוסף תגובה חדשה