התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

על השולחן

המטרה הבאה של Amazon: לחסל את הסופרמרקטים
מאת: שלומי אמיר | פורסם: 07.06.2013 23:06
לאחר שניסוי שנערך בסיאטל הצליח, ענק המכירות האינטרנטי "אמזון" יציע בשנה הקרובה שנקנה אצלו גם את מוצרי המזון, שיגיעו לביתנו באותו יום.מהפכת הצריכה הבאה

מי צריך סופרמרקט כשאפשר לקבל משלוח יומי של פירות, ירקות ומוצרי מזון טריים ישר הביתה? העמוד המזמין באמזון

מי צריך סופרמרקט כשאפשר לקבל משלוח יומי של פירות, ירקות ומוצרי מזון טריים ישר הביתה? העמוד המזמין ב"אמזון"
 

מי צריך סופרמרקטים? זהו המסר החדש של קונצרן הקמעונות האינטרנטי "אמזון", שהחל מהשבוע פורץ לשוק המזון הטרי, עם סלוגן חדש Amazon FreshDirect.

הרעיון: במקום ללכת לסופרמרקט, קנו און-ליין והמזון יגיע במהירות לבתיכם.

"אמזון" זוממת על הסופרמרקטים מזה חמש שנים. חברת הבת החדשה, שתפעיל את הסופרמרקט האינטרנטי, הוקמה כמעט בחשאי והכינה את כל התשתיות כדי לבצע את התכנית - כולל בניית שטחי אחסון וקירור ענקיים שבהם ניתן לאחסן מיליוני מוצרי צריכה מכל הסוגים והקמת צי משאיות שיסיעו את המוצרים לבתי הלקוחות ביום הקנייה.

הניסוי נעשה בסיאטל, מקום מושב מרכז החברה, ובניו יורק. והחל מהשבוע תחל "אמזון" להוסיף בזו אחר זו ערים ראשיות בארה"ב; ראשונה תהיה לוס אנג'לס. בהמשך השנה תצורף סן פרנסיסקו לקו החלוקה, ואחר כך בזו אחר זו עוד 20 ערים. בתכניות החברה לעשור הבא, לספק שירותי סופרמרקט גם במקומות נוספים מחוץ לארה"ב.

פוטנציאל שוק קמעונאות המזון בארה"ב

פוטנציאל שוק קמעונאות המזון בארה"ב

 

אנאליסטים צופים פגיעה אנושה ברשתות הסופרמרקטים - מ-Wallmart ועד Whole Foods Market, וחוזים שבעשור הקרוב נשנה גם את נוהגי קניות המזון היומיומי שלנו, כפי ששינינו את נוהגי הקניות בתחומים אחרים מאז ש"אמזון" נכנסה לחיינו.

החשש של רשתות הסופרמרקטים הוא שחלקם מוכרים מוצרי מזון בהפסד כדי לקדם מוצרים אחרים (Loss Leader), ושלאמזון יתרון ענק בהיקף ה'מוצרים האחרים' שהם יכולים להציע 'על הדרך' ללקוחותיהם. חשש נוסף הוא, שכניסת קונצרן המכירות באנטרנט לתחום המזון תוכל גם לפלס את הדרך לפיתוח של שירות הובלה נרחב שיעשה שימוש במשאיות של אמזון כדי להוביל מוצרים ישירות לבתים, מה שעלול למוטט חברת שליחויות כמו UPS ו-FedEx שאחוזים ניכרים מפעילותם נסמכת על הובלת סחורות שנרכשו באמזון.

הסופרמרקטים נערכים למלחמה החדשה שנכפית עליהם. "וול מארט" כבר הודיעה שתפתח אתר משלה שיאפשר רכישה ומשלוח של מוצרי מזון שיגיעו ללקוחות באותו יום או לכל היותר למחרת. השירות מוצע כבר באיזור מפרץ סן פרנסיסקו ומנוסה גם בבריטניה.

Amazon היא אחת החברות בעלת קצב הצמיחה הגדול ביותר בעולם, ועדות לכך היא מניית החברה שעלתה בכ-220% מאז 2007 ולא דעכה גם בשיאו של המשבר הכלכלי הגלובלי. עתה שמה החברה עין על שוק קמעונאות המזון, שהיקפו כ־570 מיליארד $ בשנה.

עם זאת, עדיין זוכרים בתעשיית שיווק המזון את אחד הסטארט-אפים בתחום זה, Grocery.com שקם בתקופת בועת הדוט-קום, גייס סכומים אדירים ונפל בקול תרועה רמה. לעומת זאת, אתר אחר, Peapod, המציע משלוח של מוצרי מזון טריים ונמצא בבעלות ענקית המזון הבינלאומית Royal Ahold, הצליח יותר וביצע עד היום 23 מיליון משלוחים ב-24 שווקים.

Jeffry Bezos מנכ"ל "אמזון", ג'פרי בזוסאתר נוסף, Harris Teeter, המופעל ע"י רשת מזון ובתי מרקחת בעלת אותו שם בחוף המזרחי של ארה"ב, מאפשר גם הוא הזמנת מוצרי מזון, אלא שכאן עליכם לאסוף את הזמנתכם במו ידיכם ולשלם 4.95 דולר על השירות.

אך מנכ"ל "אמזון", ג'פרי בזוס (Jeffry Bezos) (בתצלום משמאל) מאמין שהחברה שלו תציע את התמהיל הנכון ביותר של חוויית משתמש וכדאיות כלכלית ותנצח כל מתחרה כלכלי.

ראו כתבה בנושא:

 

לעמוד הראשי

 

וידאו וצילומי מסך: Bloomberg / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה