התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - הייטק

עומר הורוביץ בא ללמוד מתימטיקה ונשאר בשביל הטכנולוגיה
מאת: שבי רוזנפלד, סן פרנסיסקו | פורסם: 28.09.2012 02:38
איך הפך חיפאי שהגיע לסן פרנסיסקו לעשות דוקטורט במתימטיקה, לאוטוריטה בתחום העיתונות הטכנולוגית המקוונת בסיליקון ואלי? ומה סוד ההצלחה של התוכנה שלו.

image004.jpgעומר הורוביץ, ישראלי מחיפה, שהגיע לסן פרנסיסקו ב-1998 לעשות דוקטורט במתימטיקה, הוא היום בעל השפעה רבה בתחום העיתונות הטכנולוגית המקוונת בסיליקון ואלי. יחד עם חבר לספסל הימודים הוא ייסד ב-2005 את techmeme - מגזין טכנולוגי אוטומטי באינטרנט; למעשה, תוכנה שעובדת 24 שעות ביממה ומאתרת כתבות וידיעות בתחום הטכנולוגיה מתוך עשרות אלפי אתרים ובלוגים בתחום, וכל חמש דקות בוחרת ומפרסמת באתר את הידיעה האטרקטיבית ביותר. (פירוש השם techmeme: רעיון או, התנהגות, או סגנון, שמופצים מאדם לאדם במגזר מסוים; במקרה זה בתחום ההייטק)
״המצרך הכי יקר היום בעיתונות הוא... כתבים. כל מגזין מחזיק רק כמה מהם. יש גבול למה שהם יכולים להביא בכל רגע נתון. אני 'מחזיק' אלפים וכך מצליח להקדים את האחרים״. הורוביץ מסביר את הרעיון. ״הידיעות בתחום הטכנולוגי הן אקוטיות להרבה אנשי מקצוע בסיליקון ואלי ויש חשיבות רבה לזמינות המיידית למידע. הרבה פעמים אנחנו נפרסם כמה שעות לפני אחרים ולפעמים אפילו יום לפניהם״.

התוכנה ״מעדיפה״ כתבות שזכו להכי הרבה התייחסויות מצד בלוגרים, שצוייצו עליהם הכי הרבה טוויטרים, ובין כתבות באותו נושא היא תבחר לעלות את הפופולריות ביותר. כך יוצא שאתרי טכנולוגיה כמו techcrunch הם הדומיננטים ביותר באתר. מצד שני, אייטם חשוב וחדשני של בלוגר קטן שרק עלה לרשת יכול גם הוא להיבחר.

״מה שמדהים בתוכנה הזאת", מתאר הורוביץ, "זה שהיא סורקת את הכל ומאפשרת לנו לעקוב אחרי התפתחות של בלוגים ובלוגרים. יצא לנו לעלות לאתר כתבות מעולות של בלוגר קטן. הוא היה חרוץ מאוד ופרסם המון כתבות. מישהו כזה מהר מאוד יאותר על ידי הבלוגים הגדולים וייחטף על ידם. הרבה פעמים לנו יש יד בדבר.
״האתר שלנו מיועד לאנשי כלכלה והייטק, אבל הוא גם כלי מרכזי לכתבים בתחום. יש להם מאגר שוטף של אינפורמציה וזו יכולה לשמש להם קצה חוט לעוד סיפורים שהם יכולים לייצר. לפעמים אנחנו מפרסמים ידיעה שהיא רק ההתחלה של הסיפור. בהמשך כתבים ייקחו אותה, יתחקרו, יוסיפו עוד נתונים והמשך הסיפור שהם יצרו, יוצג גם באתר״.    

במהלך השנים הפכו הורוביץ והתוכנה שלו למומחים במה שאפשר לקרוא לו 'אמנות כתיבת חדשות טכנולוגיות'.

Picture 1_163.png״הכותרת היא אחד האלמנטים הכי חשובים בבחירה שלנו בכתבה. אנשים מאוד ממהרים וזקוקים לכותרת ברורה, קצרה ומדוייקת. אנחנו מרגישים שכתבים ממש לומדים מכתבות שאנחנו מפרסמים איזה אופי צריך להיות לכותרת ומשפרים את עצמם כל הזמן. כתבים רוצים שכתבות שלהם יופיעו באתר. ראשית, זה נותן להם חשיפה, אבל מעבר לכך - הופעה באתר נותנת להם מדרג של איכות. עובדה שעורכים של אתרים מצ׳פרים כתבים שכתבות שלהם הצליחו להיכנס לאתר״.

כך הופך האתר של הורוביץ לסוג של עורך-על של העורכים. הוא זה שבסופו של דבר מחליט מה נכנס ומה נשאר בחוץ. הוא מגיש ידיעות עדכניות בקצב מסחרר ובעצם משאיר את הבלוגים והאתרים מאחור.

האם האתרים והבלוגים לא מרגישים מנוצלים מהשימוש שאתה עושה בתוכן שלהם?
הורוביץ: ״אנחנו לא מעתיקים את הכתבות. רק את הכותרת. השאר מופיע בלינק. במשך השנים שאנחנו פועלים, רק אתר אחד פנה אלינו שנוריד אותו ומיד עשינו את זה. השאר מבינים שאנחנו פשוט נותנים להם עוד חשיפה ובעצם מחזירים קוראים לאתרים שלהם דרך הלינק. מצד שני, הרבה קוראים גם נשארים אצלנו, כי לפעמים הכותרות מספיקות להם והם בעיקר 'מכורים' לידיעה הקצרה מדי חמש דקות. יש אנשים רבים שפשוט יושבים עם האתר שלנו פתוח לפניהם במשך כל היום״.
techmeme סופר 4.5 מיליון כניסות לחודש והוא במקום המכובד בין 3,000 האתרים הפופולאריים ביותר בארה״ב (על פי האתר המדרג Alexa).

האם יש לך מתחרים?
הורוביץ: ״לא ממש. לא בקנה מידה שלנו. העיתונים והאתרים הגדולים ניסו בשלב מסויים לייצר כזו פלטפורמה, אבל לא ממש התקדמו עם זה. אני ניסיתי לעשות איתם שיתופי פעולה אבל הם די חוששים״.

האתר עבר שינויים והתפתחויות במהלך השנים: ״אנחנו צריכים להיות כל הזמן קשובים להתפתחויות ברשת ולעדכן את התוכנה בהתאם. הכניסה של twitter ופייסבוק היתה אחד הגורמים החשובים. אנחנו התחלנו בכלל את הרעיון של ריכוז כותרות בתחום הפוליטי ועברנו בהדרגה לטכנולוגיה. כיום אנחנו מפעילים אתרים דומים בתחומי המדיה והרכילות, אבל הם לא הכי חזקים. פשוט אין מספיק ׳סיגנל׳, אין כמות מספקת של חומר ברשת. לעומת זאת, הרשת היא רובה בתחום הטכנולוגיה", אומר הורוביץ.
"שינוי נוסף שעשינו בשנתיים האחרונות, הוא הכנסת עורכים אנושיים. עם אתר בסדר גודל כזה, אי אפשר לעשות טעויות, והתוכנה עלולה לעיתים לפרש דברים לא נכון; לכן, יש לנו עורכים בשר ודם במשמרות 24 שעות ביממה״.

איך אתה רואה את התקשורת הישראלית בתחום הזה?
״אני קורא הרבה ynet, אבל מבחינת חדשות טכנולוגיה, הם תמיד באיחור של יום אחרי האתר שלי.  בישראל אף פעם לא יקום אתר כמו שלי, פשוט אין מספיק חומרים בעברית כדי להעסיק תוכנה כמו שלנו״.

הוסף תגובה חדשה