התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - הייטק

ההאקר היהודי המפורסם תלה את עצמו
מאת: נצח שלמון | פורסם: 13.01.2013 20:47
ארון שוורץ (26), ממפתחי טכנולוגיית ה-RSS וממייסדי האתר Reddit, התמודד עם כתב אישום חמור בעוון הונאות מקוונות ותובע שדרש 50 שנות מאסר

ארון שוורץ והמאק שלוארון שוורץ והמאק שלו

 

ארון שוורץ (Aaron Swartz) היה רק בן 26, אבל כבר זכה לפרסום עולמי כגאון של תכנות, האקר מבריק ואקטיביסיט של הרשת. הצעיר היהודי מברוקלין בנה מאז גיל 14 רזומה מרשים, שכולל את הקמת האתר Reddit ופיתוח טכנולוגיית ה-RSS. אבל מאז שייסד את הפורום Demand Progress והחל לפעול נגד צנזורה ברשת ולמען רשת פתוחה והוגנת יותר, רשויות החוק בארה"ב שמו עליו עין.

ביום שישי נמצא ארון תלוי בדירתו בניו יורק במה שנראה בבירור כהתאבדות.

ב-2011 שוורץ הואשם בפריצה למאגר של המכון הטכנולוגי במסצ'וסטס (MIT) ולמאגר האקדמי JSTOR. הוא הואשם בגניבה של 4.5 מיליון מאמרים אקדמאיים מהארכיונים המקוונים של שתי המוסדות.

כתב האישום הפדרלי נגדו כולל 13 אישומים שונים ואת הטענה כי שוורץ תיכנן להפיץ באופן לא חוקי את המאמרים באתרי שיתוף קבצים. ע"פ כתב התביעה,הוא לא הספיק לעשות זאת רק משום שנתפס.

שוורץ, שמשפטו אמור היה להתחיל בעוד כחודשיים, טען כי הוא חף מפשע. אבל הוא הבין, שאם יורשע הוא עלול להיכלא ל-50 שנה, בנוסף לקנסות כבדים שהיו מוטלים עליו ומחסלים את עתידו הכלכלי.

ארון שוורץ ביקש להפוך את האינטרנט והעולם למקום הוגן וטוב יותרארון שוורץ ביקש להפוך את האינטרנט והעולם למקום הוגן וטוב יותר

משפחתו של שוורץ משוכנעת, כי המשפט הקרב הוא שהוביל להתאבדות, והאשימו את התובע הפדרלי של מסצ'וסטס שביצע "מסע הפחדה" נגד ארון. "מחויבותו של שוורץ לצדק חברתי היתה מוחלטת והגדירה את מסלול חייו... הוא השתמש ביכולות שלו כמתכנת וכאיש טכנולוגיה לא כדי להתעשר אלא כדי להפוך את האינטרנט והעולם למקום הוגן וטוב יותר", הספיד אותו בן משפחה.

מנהלי מאגר המידע JSTOR - שהחדירה אליו סיבכה את שוורץ - פרסמו הודעה, שבה הביעו את צערם על כך שנגררו לתוך המשפט נגדו, והדגישו כי שוורץ היה "אדם מוכשר שתרם רבות להתפתחותה של הרשת". הם גילו, כי שוורץ מסר לידיהם את הכונן שעליו היו המסמכים הגנובים, ולאור זאת התכוננו בבית המשפט להציע את ביטול התביעה.

לעומת זאת, התובע המיועד במשפט אמר שאינו חש יסורי מצפון: "גניבה זו גניבה, ואין זה משנה אם אתה משתמש בפקודות מחשב או במוט ברזל, ואין זה משנה אם הגניבה היא של מסמכים, מידע או דולרים".

חיזרו לעמוד הראשי של האתר

10 עסקות הנדל"ן היקרות ביותר שבוצעו בארה"ב ב-2012

מתחילים שנת עסקים: 10 שיתופי פעולה עסקיים ישראלים-אמריקניים חדשים

כל הכתבות החדשות על היי-טק

צילומי מסך: Joe Friendly / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה