התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

שוד היהלומים הנועז (והמהיר) ביותר בהיסטוריה (וידאו)
מאת: רון ניב ודוד חריש | פורסם: 19.02.2013 21:57
יהלומנים ישראלים לא האמינו למשמע אוזניהם: שודדים חמושים גנבו יהלומים בשווי של 50 מיליון $ ממטוס שעמד להמריא מנמל התעופה של בריסל

המטוס שבו בוצע השוד, על המסלול בשדה התעופה בבריסל, בלגיההמטוס שבו בוצע השוד, על המסלול בשדה התעופה בבריסל, בלגיה

 

יעשו מזה סרט, זה בטוח, אבל סופו עוד לא ידוע. בינתיים, מאות יהלומנים - תחום שנשלט ע"י ישראלים ויהודים בכל רחבי העולם - תמהים האם הם יהיו ברשימת המפסידים הארוכה, כתוצאה ממה שנראה כשוד הנועז (והמהיר) ביותר בהיסטוריה.

8 שודדים חמושים ולובשי מסכות פרצו, באמצעות 2 ואנים, את הגדר המקיפה את נמל התעופה בבריסל, בלגיה. הם דהרו בחסות החשיכה לעבר מטוס של חברת המטענים SwissPort, שחנה על המסלול ועמד להמריא לציריך (הטיסה הופעלה ע"י חברה אחרת, חברת התעופה השווייצרית "הלווטיק").

המטענים האחרונים, בהם מישלוח יהלומים גולמיים (לא מלוטשים) בשווי של 50 מיליון $, עמדו להיות מוכנסים לבטן המטוס, שעה שהשודדים הקיפו את הסבלים שהעמיסו אותם.

הם ידעו בדיוק מה הם רוצים ובאיומי נשק לקחו את השקיות שביקשו, ותוך דקות מעטות שעטו במסלול שבו באו - ונעלמו מאחורי גדר שדה התעופה. אף לא יריה אחת נורתה ואיש לא נפגע.

השוד ארך 11 דקות מרגע הפריצה לשדה התעופה ועד שהשודדים יצאו מבעד לפתח שיצרו. אחד מכלי הרכב של השודדים נמצא שעה קלה אחרי השוד סמוך לנמל התעופה, כשהוא שרוף.

מכוניתם של השודדים שנמצאה שרופה, סמוך למקום השוד בשדה התעופה בבריסל מכוניתם של השודדים שנמצאה שרופה, סמוך למקום השוד בשדה התעופה בבריסל

עברה עוד שעה יקרה עד שהתבררוּ מהות וערך המשלוח שנגנב. חברת ההובלה שהייתה אחראית למישלוח היא "ברינקס".

החשד המיידי הוא, שהשודדים התבססו על מידע פנים מגורמי אבטחה או אחרים.

במרכז היהלומים העולמי באנטוורפן (AWDC) ובבורסות היהלומים ברמת גן ובארה"ב, נאחזו הסוחרים בפאניקה והחלו לברר למי היו שייכים היהלומים שנגנבו, כשהשאלה הגדולה: האם היהלומים הגנובים היו מבוטחים?

ככל הידוע כרגע, המטען שנשדד לא היה מיועד ליהלומנים בישראל.

יהלומן מלוס אנג'לס לא חושב שייגרם נזק ליהלומנים שנשדדו, בהנחה שהמטען היה מבוטח, כמקובל. "שוד מסוג זה", הוא הוסיף, "הוא ה'מכירה' הכי טובה שיש, כי מיד מקבלים את הכסף מהביטוח, אלא אם יעלה חשד שהיתה כאן הונאת ביטוח". הוא הסביר, כי הביטוח על הובלה אווירית, שמסופק על ידי חברות התעופה או חברות ביטוח חיצוניות, נחשב לזול באופן יחסי מפני שהובלה באמצעות מטוסים נחשבת לדרך הבטוחה ביותר להעביר פריטים יקרי-ערך.

עם זאת הביע היהלומן הישראלי דאגה, שכל כך בקלות לכאורה מתבצע שוד בשדה תעופה שעוברים בו כל הזמן משלוחי יהלומים מאנטוורפן, אחד ממרכזי היהלומים הגדולים בעולם שבו מתנהל כל רגע מסחר ביהלומי גלם וביהלומים מלוטשים. יהלומים בשווי של 200 מיליון $ מועברים בכל יום אל אנטוורפן ומחוצה לה.

בעבר פורסם, כי ענף שוד היהלומים נשלט ע"י כנופיה איטלקית מתוחכמת מאיטליה, בהנהגת שודד אגדי בשם ליאונרדו נוטרברטולו. שוד היהלומים הגדול הקודם שתיכנן וביצע היה בהיקף של 30 מיליון $, והקורבן העיקרי שלו היה יהלומן בלגי ממוצא הודי, שמשפחתו נחטפה והוחזקה כבת ערובה והוא רוּקן מכל המלאי שהיה ברשותו.

עם זאת, אין זה השוד הגדול ביותר בהיסטוריית היהלומים. בשנת 2003 הצליחו גנבים (כנראה אותה כנופייה איטלקית) לפרוץ למרכז היהלומים בבריסל, ולשדוד מ-123 כספות תכשיטים, זהב ויהלומים בשווי 100 מיליון $. ב-2008 נגנבו מבנק ברובע המסחר לאבני חן באנטוורפן יהלומים ששוויים נאמד ב-28 מיליון $ וערכם הכולל היה 120,000 קארט.

צפו בכתבה משדה התעופה השדוד בבריסל:

הלוח הפתוח נפתח לשירותכם - שימו מודעתכם חינם! (ראו בראש העמוד, מימין למעלה) דרושים-דירות-יד שנייה-ועוד

לעמוד הראשי

לכל חדשות השעה האחרונה - מתעדכן כל הזמן!

מיליונר ישראלי-אמריקני: "העלמתי מסים מארה"ב בעזרת בנקים ישראלים"

הסטארט-אפ הישראלי-אמריקני Houzz גייס (עוד) 35 מיליון $

 

צילומי מסך: nsaneMrBrain3 / LpTrendNews / DiamondsandGemstones / יו טיוב; וידאו: 13jaipals13 / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה