התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

אובמה עושה סדר (פסח) בבית הלבן (תמונות)
מאת: דוד חריש | פורסם: 26.03.2013 21:27
נשיא ארה"ב ממשיך להשתפשף בעברית כשבירך "חג שמח" את באי ליל הסדר בביתו. 20 המוזמנים כללו עובדים יהודים בכירים בבית הלבן וחברים קרובים יהודים של הנשיא

ליל הסדר בבית הלבן בוושינגטון

ליל הסדר עם מישל וברק אובמה

אובמה הוא הנשיא הראשון שעושה סדר פסח בבית הלבן, זו השנה החמישית

אובמה קורא בהגדה של פסחאובמה הוא הנשיא הראשון שעושה סדר פסח בבית הלבן, זו השנה החמישית

 

יחד עם מיליוני בתים יהודיים ברחבי העולם, נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ערך את סדר הפסח שלו ביום שני בערב בחדר האוכל באגף המגורים של הבית הלבן.

אובמה פתח את הסדר במילים "חג שמח" (בעברית).

הוא הזכיר לנוכחים, כי הסדר הראשון שבו השתתף בחייו נערך במרתף של בית מלון בפנסילווניה ב-2008, כאשר אובמה היה עדיין רק מועמד לנשיאות והוזמן ע"י כמה מאנשי הקמפיין שלו היהודים להצטרף לחגיגת החירות היהודית.

באותו סדר, נזכר דייוויד אקסלרוד, מקורבו של אובמה ויועצו הבכיר לשעבר, לאחר שהיהודים בחבורה אמרו, כמקובל, "לשנה הבאה בירושלים", הוסיף אובמה גירסה משלו: "לשנה הבאה בבית הלבן".

בסדר ביום שני הונחה במרכז השולחן קערת פסח מכסף שמסרה שרה נתניהו לאובמה בעת ביקורו בארץ, כשי למישל, אשתו.

מלבד מישל והבנות, סשה ומאליה, נכחו בסדר גם אקסלרוד; יועצו לביטחון לאומי ומחבר הנאומים המוצלחים שהשמיע בישראל, בן רודס; ידידה של משפחת הנשיא ויועצת בכירה בבית הלבן, ואלרי ג'ארט; מספר פקידי ממשל וכמה חברים קרובים יהודים של משפחת אובמה, כ-20 איש בסך הכל.

אובמה התנצל בפני יהודים נוספים שביקשו להשתתף בשולחן הסדר שלו, כי הוא מבקש שהסדר יהיה אירוע פרטי קטן, חינוכי-משפחתי וסגור לעיתונאים.

כמו בסדרים קודמים, גם הסדר השנה התנהל פחות או יותר לפי ההלכה, עם תוספת אחת משמעותית: לאחר הקריאה בהגדה קראו הנוכחים את הכרזת שחרור העבדים (Emancipation Declaration) שפירסם הנשיא לינקולן ב-1863, בעיצומה של מלחמת האזרחים האמריקנית  הכרזה שביטלה את מוסד העבדות והעניקה חירות למיליוני עבדים שחורים בארה"ב.

"בביקורי בישראל אישרתי מחדש את הקשר הבלתי ניתן לשבירה בין מדינותינו והבנתי פעם נוספת כיצד החלום לחירות אמיתית התממש בצורה מלאה במילות התקווה 'להיות עם חופשי בארצנו'", אמר אובמה במהלך הסדר. "אבל פסח הוא גם חגיגה לחירות שאבותינו שלנוּ חלמו עליה, לחמו למענה ולבסוף ניצחו והשיגו אותה"

אובמה סיפר בהתלהבות במהלך ארוחת הסדר על ביקורו בישראל, הרחיב על ארוחת הבוקר הישראלית המהממת שהוגשה לו ב"מלון המלך דוד" בירושלים, והזכיר גם את ביקוריו ב"יד ושם" ועל קברות הרצל ורבין.

 האפיפיור החדש פרנסיס  גם האפיפיור החדש והסימפטי, פרנסיס, פירסם ברכת חג מיוחדת ליהודים, שבה קרא לאלוהים להמשיך לשמור על העם היהודי חופשי מכל צרה:

"מי ייתן שהאל, ששיחרר את עמו מעבדות במצרים והוביל אותם לארץ המובטחת, ימשיך לשמור עליכם חופשיים מכל צרה וילווה אתכם בברכתו... תפילותיי נתונות אליכם... ואני מבטיח להעמיק את הקשרים בין היהודים והנוצרים ולהגביר את ההערכה והכבוד ההדדיים".

 

טורים אישיים מיוחדים ב-ILUSA:

* ריאלטי ILUSA (פרק שלישי): עם השחקנית הצעירה ירדן שובל המפלסת דרך בג'ונגל השאו-ביז בניו יורק + הקריקטורה השבועית של גבי קזן מחיי משפחה ישראלית בסיליקון ואלי.

* סיפורי ניו יורק: הטור הניו יורקי של חיים גרינפלד, והשבוע על הישראלים שעלו לגדולה ב'ביג אפל' וכבר לא עונים לטלפונים.

* עיר בתנועה: הטור הניו יורקי של ניב קייקוב, והשבוע על השיכור השכונתי.

* בית חם: הטור האישי של יהודית חזות

 

לעמוד הראשי

 

צילומים: whitehouse / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה