התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

יהיו חיים אחרי כדור הארץ, רק איך נגיע לשם (וידאו)
מאת: נצח שלמון | פורסם: 20.04.2013 22:27
בעוד מדענים מתריעים על שבריריותו של כדור הארץ, שלא יחזיק מעמד יותר מ-1,000 שנים, ב-NASA איתרו 3 כוכבים שעליהם יוכל האדם להתקיים במתכונתו הנוכחית

הכוכבים החדשים של האדםהכוכבים החדשים של האדם: בדרך ל-קפלר 62-E ולקפלר 62-F

אחד המדענים הגדולים בדורנו, סטיבן הוקינס, אמר בהרצאה שנתן בלוס אנג'לס, כי האנושות לא תשרוד עוד 1,000 שנה על כדור הארץ וכדאי למהר ולהתחיל למצוא מקומות מחייה אחרים לדורות הבאים.

הפיזיקאי המחונן, שסובל כבר 50 שנה ממחלת ALS חסרת מרפא, ביקר במעבדת תאי הגזע של Cedars-Sinai Medical Centre, והסביר כי הסיבה היא פיזיקאלית - שבריריותו של כדור הארץ.

לשמחתנו, סוכנות החלל האמריקנית, NASA, מפעילה פרויקט לאיתור כוכבים בחלל, שבני כדור הארץ יוכלו לחיות בהם... ויש כאלה.

השבוע הודיעה NASA, כי מדעני טלסקופ החלל "קפלר" גילו 2 מערכות שמש, הכוללות 3 כוכבי לכת, שבסידורם הקוסמי דומים מאוד לכדור הארץ - כוכב למגורים וכוכב שמש שסביבו אנו חגים מדי שנה.

2 הכוכבים העיקרים שצריך לשים עליהם עין, הם יותר גדולים מכדור הארץ, ועל פי האנליזה שפורסמה "ניתנים ליישוב", בחישובים שכוללים בין היתר את מרחק הכוכבים מהשמש וטמפרטורת הקרקע שמצביעה על קיום מים נוזלים.

מערכת אחת של תחליפי כדור הארץ מורכבת מכוכבי החיים קפלר 62-E וקפלר 62-F, שחגים סביב הכוכב-שמש קפלר 62.

מי שיגיע לשם יקבל שמש פחות מאיימת, שגודלה רק כשני-שליש מהשמש המוכרת לנו. אבל השמש שם 'מבוגרת' יותר מזו שלנו, בת משהו כמו 7 מיליארד שנים, לדברי מדעני NASA; לכן גם אור היום יהיה חלש יותר. לא נורא, נסתדר.

הבעיה היא כמובן המרחק. זה לא מעבר לגדר. האופציות הקרובות ביותר נמצאות במרחק 1,200 שנות-אור מכדור הארץ.

ד"ר ויליאם בורוקי, מנהל הפרויקט מרכז המחקר 'איימס' של נאס"א בסונומה, קליפורניה, מסר קצת פרטים על כדורי הארץ האלטרנטיביים לגיליון החדש של כתב העת Science:

 

המועמדים הראשיים:
 

* קפלר 62-F גדול בכ-40% מכדור הארץ ומבנהו סלעי יותר מזה של כדור הארץ שלנו. השנה שם נמשכת 267 ימים - הזמן שלוקח לכוכב להקיף את השמש שלו, הנקראת קפלר 62.

* קפלר 62-E גדול בכ-60% מכדור הארץ וקרוב יותר ל'שמש' קפלר 62. שם תימשך השנה 112 ימים בלבד. בורוקי מאמין שנמצא בקפלר 62-E אוקיינוסים עמוקים מאלו שמוכרים לנו.

 

רק אם אין ברירה:
 

* המועמד השלישי להתנחלות מרוחק עוד יותר. קפלר C-69 נמצא במרחק 2,700 שנות-אור מכדור הארץ, הוא גדול ב-70% מכדור הארץ ויש בו המון מים - אוקיינוסים בעומק של אלפי קילומטרים. אבל יהיה שם חם יותר מכפי שמוכר לנו מכדור הארץ בגלל קירבתו היתרה לשמש שלו, הנקראת קפלר 69, הדומה מאוד לשמש לנו בגודלה ובעוצמת האור שלה. שנה תמשך שם 242 ימים.

 

האם יתכן שהכוכבים הללו כבר תפוסים ע"י ישויות חיות?

ד"ר בורוקי: "יתכן. הסבירות שמתקיימים בהם חיים גבוהה יותר מבכל כוכב לכת אחר שאותר עד כה ע"י האדם".

איך עובד "טלסקופ קפלר"?

"אנחנו מזהים כוכבי לכת על סמך הצללית שהם מטילים על השמש שלהם כשהם חולפים על פנינו... הכוכבים נבדקים לאחר מכן בשיטות אחרות. מבין 2,740 מועמדים שזיהה קפלר, רק 122 עמדו בבדיקות הנוספות ורק 3 כוכבים עברו את כל 'הבחינות' ונמצאו מתאימים לקיום בני אדם מסוגנו".

אבל איך נגיע לשם, אי אפשר קרוב יותר?

"אני מאמין שנמצא עוד כוכבי לכת שבהם בני אדם יוכלו לחיות ואולי הם יהיו קרובים יותר", אמר מנהל הפרויקט.

צפו בסרטון המסביר את הגילוי:

מדהים: גשם של אש על פני השמש (וידאו)
סוכנות החלל האמריקנית Nasa מציגה סרטון מרהיב ונדיר שצולם ע"י לוויין תצפית, של התפרצות אדירה על השמש, כולל גשם של פלזמה

 

לעמוד הראשי

 

וידאו וצילום מסך: Decalage Rouge / יו טיוב

 

הוסף תגובה חדשה