התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

הנשיא החדש של איראן: אלוף בהליכה על חבל דק (פרשנויות וידאו)
מאת: עודד כרמלי, פרשננו לענייני ערבים | פורסם: 18.06.2013 11:03
חסן רוחאני, נשיא איראן החדש, המדבר על שיקום היחסים בין ארצו לעולם, היה אחד מהאבות המייסדים של תכנית הגרעין האיראנית ומי שהביא אותה ל"קו האדום"

Fans_of_Rohani_in_Arak.jpgחוגגים בטהרן את בחירתו של חסן רוחאני: שמחה מוקדמת

 

בחירתו של חסן רוחאני לנשיאה החדש של איראן יצר בלבול רב. משאלות לב על עידן חדש ביחסים הבינלאומיים עם מדינת תכנית הגרעין, מיהרו להשמע בהצהרות ששוחררו מוושינגטון. אך מי האיש הזה באמת?

חסן רוחאני (65) נולד סמוך לעיר סמנאן, בן למשפחה שנודעה בהתנגדותה לשלטון השאה. כל חינוכו דתי, איסלמי פונדמנטליסטי ברוח האייתולות. מגיל 12 הוא למד בסמינר האיסלאמי של סמנאן ואת לימודיו הגבוהים בתחום עשה בעיר הקדושה קום.

רק בגיל 21 הוא הגיע לראשונה לטהרן, כוהן דת צעיר. שם הוא עשה צעד שבלעדיו ספק אם היה זוכה בקרב הנשיאות: הוא התקבל לאוניברסיטת טהרן ולמד לתואר ראשון במשפטים באוניברסיטת טהראן.

Hassan Rouhani חסן רוחאני: נאמנות מוחלטת למנהיג העליון ולאיסלאם הפונדמנטליסטיחסן רוחאני: נאמנות מוחלטת למנהיג העליון ולאיסלאם הפונדמנטליסטי

 

מלחמת קודש בשאה הפרסי
 

בצעירותו הוא התפרסם בנאומיו חוצבי הלהבות, שניזונו מפסוקי הקוראן והטיפו למלחמת קודש בשאה הפרסי. לבסוף הפך למבוקש של המשטר ונאלץ להמלט מאיראן לצרפת; שם הפך לאחד מפמלייתו של האייתוללה הגולה חומייני.

חסן רוחאני, המדבר עכשיו על שיקום היחסים בין איראן לעולם, היה אחד מהאבות המייסדים של תכנית הגרעין האיראנית. מאז אחרי המפכה האיסלאמית רוב תפקידיו היו קשורים לביטחון. הוא היה מאבות "משמרות המהפכה", מקובעי הדוקרינות החדשות של "צבא המהפכה" ומהכוחות שהניעו את תכנית הגרעין האיראנית מתחילתה.

לאחר מלחמת איראן-עיראק הוא כיהן כסגן מפקד הצבא. הוא חבר הפרלמנט האיראני מזה 33 שנים - אחד הוותיקים, ואף כיהן תקופה כסגן יו"ר הפרלמנט. הוא חבר בוועדה העליונה לביטחון לאומי במשך 16 שנים וכל אותה תקופה היה בסוד הוועדה הסודית לתכנית הגרעין האיראנית. מזה 15 שנה הוא בוועדת המומחים המצומצמת שמייעצת למנהיג הדתי העליון, שדברו הוא הקובע בסופו של דבר ב"דמוקרטיה" האיראנית.

לא במקרה רוחאני מונה לנהל את השיחות בין איראן לעולם בכל מה שקשור לתכנית הגרעין האיראנית. הנשיא רפסנג'אני סמך עליו. הנשיא מוחמד ח'אתמי סמך עליו. הוא עמד בראש הצוות האיראני משנת 1997 ועד 2005 והיטיב למרוח במשך 8 שנים את מדינות אירופה בניסוחיו המשפטיים ולהקסים אותם בעמדותיו 'המתונות'.

תחת הנהגתו הוא הגיע למספר פשרות עם מדינות אירופה, בין היתר בעניין כמויות העשרת האורניום.

אך רוחאני הוא בסופו של דבר האיש המרכזי שהביא את תכנית הגרעין למצב שבו היא מאיימת כפי שהיא עתה, שעה שאיראן קרובה מאוד לייצור את פצצת האטום הראשונה שלה.

Hassan_Rouhani_2.jpg

 

שיתוף פעולה או 'מריחת' העולם?

עד שנת 2005 רוחאני רתם את רוב זמנו ל'ביטחון' האיראני ולתכנית הגרעין. כאשר נבחר מחמוד אחמדינז'אד, שאותו הוא מחליף עכשיו בתפקיד נשיא איראן, חתול שחור עבר בין שני המנהיגים. רוחאני התפטר מתפקידיו, אבל נותר חבר פרלמנט ויועץ עליון, ותוכנית הגרעין האיראנית תפסה תאוצה; אולי מהירה מדי, לפי תפיסתו, אבל בהתאם למדיניות שנקבעה ושהיה בין מתוויה.

ברכתו של עלי חמינאי, המנהיג העליון שעמדתו בנושא הגרעין האיראני ידועה, אלא שחינו של אחמדינז'אד סר ממנו זה מכבר, אומרת הכל. לא עברה שעה קלה מהיוודע תוצאות הבחירות עד ש'הכל יכול' הרעיף שבחים ומחמאות על ראש נשיאו החדש. ומאידך, רוחאני מיהר לא פחות להצהיר נאמנות מוחלטת וללא ערעור למנהיג העליון ולערכי המהפכה והאיסלאם.

למי שעוקב אחר התבטאויותיו של האיש, הוא מדבר מזה שני עשורים על הצורך ב"שיתוף פעולה עם מדינות העולם", אלא שהוא תופס שיתוף פעולה כמריחת העולם.

ומה לגבי ישראל?

אין להסתיר שאחמדיניג'אד היה נכס הסברתי ישראלי. מעכשיו יהיה לישראל עסק עם דיפלומט ומשפטן מקצועי. רוחאני כבר מעדיף להשתמש בביטוי 'ישראל' במקום "האויב הציוני", הביטוי החביב על נשיאי איראן הקודמים. משאים ומתנים אהובים עליו והוא מרבה לקחת פסקי זמן למחשבה ולפני כל קבלת החלטה. הוא בוודאי מתכוון לחדש את המו"מ עם ארה"ב, למה לא?

יש לנו כאן עסק עם אלוף בהליכה על חבל דק. ישראל תצטרך בעצמה לחזור לדיפלומטיה ולשנות את הטון. אסור לנו להיות 'ספוילרים'. אבל מותר להגיד את האמת על תפקידו הראשי של חמאני שהביא את תכנית הגרעין האיראנית עד לקו האדום.

הגרעין האיראני ימשיך באותו מתווה ואותה מדיניות. איראן רואה בתכנית הגרעין זכות לאומית והיא תשאף להמשיך בזה. עלייתו של רוחאני לנשיאות נותנת לארה"ב ולאירופה הזדמנות 'לרדת מהעץ'. ישראל צריכה לוודא שהקו האדום לא יזוז, ולפחות יישאר במקומו.

צפו בתגובה הרשמית של ישראל לתוצאות הבחירות באיראן, מפי הנשיא שמעון פרס:

...ובתגובת מומחים ישראלים ל'מהפך' באיראן:

 

"ישראל צריכה לקבל מארה"ב כל מה שהיא צריכה כדי לחסל את תכנית הגרעין האיראנית"... חבר בית הנבחרים מאילינוי פיטר רוסקם הוביל מהלך של הרגע האחרון, שבו הוכנס לתקציב ההגנה האמריקני סעיף יוצא דופן שנותן לישראל תעודת ביטוח בלתי מוגבלת

 

השבוע: עיצומים בקונסוליות הישראליות בארה"ב

 

לעמוד הראשי

 

צילומים: SaMin SAmIN / Mojtaba Salimi / ויקיפדיה-ויקישיתוף; וידאו: JewishNewsOne

 

הוסף תגובה חדשה