התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

פאניקה סעודית מבית היוצר האמריקני

מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 29.10.2013 19:05
פרשנות: בית המלוכה הסעודי קורא נכון את התמונה: איראן גרעינית תביא לקריסת המשטרים הפרו-אמריקאים במפרץ

ריאד מודאגת: מתפללים יוצאים ממסגד Bin Dawood Nabawiריאד מודאגת: מתפללים יוצאים ממסגד Bin Dawood Nabawi

סנטורים וצירי בית הנבחרים בוושינגטון מקבלים פניות נואשות ממנהיגי סעודיה ומדינות המפרץ הרואים בעוצמה האמריקאית את ביטוח החיים שלהם. המנהיגים חרדים מהשלכות קטלניות של הכרסום הדרמטי בכוח ההרתעה האמריקאי, המאפיין את הידברות וושינגטון עם טהרן. הם נדהמים מנסיגת ארה"ב מבסיסי הטרור האסלמי המקרבת את הטרור האסלמי לאדמת ארה"ב.

ריאד חוששת שארה"ב מתרשמת מחיוכי הנשיא האיראני, רוחאני, ומתעלמת מתקדימי ההטעיה, ההונאה והפרת ההתחייבויות שלו.  ב-11 לאוקטובר כתב אמיר טהארי, בעל טור יוקרתי ביומון הסעודי "א-שארק אל-אווסאט", המקורב להנהגה הסעודית: "ההנהגה האיראנית נוקטת בתכסיסי רמייה נגד אויבים מבית ומחוץ. לדוגמא, ה'טאקייה' מאפשרת למוסלמי להסתיר זהות ודעות כדי להונות את אויביו. ה'קיטמאן' מאפשרת התחזות, העמדת פנים והסתרת כוונות. ה'דו-פאלו' מאפשרת הטעייה על ידי שימוש במילים דו-משמעיות".

ריאד ערה לעובדה שסעודיה ומפיקות הנפט הערביות במפרץ - ולא ישראל - יהיו המטרה המרכזית של איראן גרעינית, שתשבש את אספקת ומחירי הנפט ותכה בכלכלת ארה"ב. היא מבינה שלאיראן - בניגוד לצפון קוריאה - יעד מגלומני: השתלטות על המפרץ הפרסי והמדינות הסוניות.

ריאד משוכנעת שאיראן גרעינית תביא לקריסת המשטרים הפרו-אמריקאים במפרץ באמצעי סחיטה וחתרנות, ובמיוחד באזור הנפט הסעודי אל-חסא, בעל הרוב השיעי. היא חרדה מהרוח הגבית למרוץ החימוש הגרעיני ולטרור האסלמי (הממומן על ידי ריאד כדמי-חסות) המאיים על כל משטר ערבי פרו-אמריקאי.

אייאד אבו-שאקרא, עורך "א-שארק אל-אווסאט", כתב ב-17 לאוקטובר: "הצהרות קשוחות של וושינגטון על 'קווים אדומים' לא מרשימות את מנהיגי רוסיה, סין וסוריה... אובמה מתנהג בשוק המזרח תיכוני כסוחר קטן ולא כיו"ר חברת-על".

אמיר טהארי, הנקרא על ידי מעצבי מדיניות במערב, הזהיר ב-4 לאוקטובר: "התרעות טרור מדירות רגלי אמריקאים מ-40 מדינות בעולם. המשך הנסיגה האמריקאית תזניק את מספר המדינות... משטרים אלימים כמו איראן חודרים לוואקום שמותירה ארה"ב".

ריאד יודעת שאיראן גרעינית תעניק רוח-גבית ל'צונאמי הערבי', שאינו מהווה מעבר לדמוקרטיה אלא מתסיס את האלימות. היא מכירה בכך שמשחק-שסיכומו-אפס אינו מתקיים בעולם הערבי בין דמוקרטיה לבין דיקטטורה, אלא בין רודנים נתמכי-צבא לבין רודנים טרוריסטים אנטי-אמריקאים. איראן גרעינית תכריע את המערכה לטובת הרודנים האנטי-אמריקאים.

ריאד תוהה האם ארה"ב מתעלמת מהעובדה ש-28 שנות סנקציות, לחץ ומלחמת סייבר לא הסיטו את איראן מהחתירה לגרעין; ש-60 שנות סנקציות וחרם נגד צפון קוריאה הביאו לצפון קוריאה גרעינית; שסנקציות וההידברות העניקו לטהרן יותר זמן להתגרענות; שסנקציות הורסות את הכלכלה האיראנית אך לא שורטות את מאמץ הגרעין האיראני; שהאופציה הצבאית - ולא הכלכלית והדיפלומטית - הביאה לשחרור כווית ב-1991 ולעצמאות המחוזות לשעבר של יוגוסלביה בין 1991 ל-1995.

האם ארה"ב תלמד מההיסטוריה על ידי הימנעות או חזרה על שגיאות העבר?

יורם אטינגר מגיש בארה"ב הרצאות בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלסטיני והמזרח התיכון. לפרטים הקישו כאן
 

עונת הסקרים: מה חושבים הישראלים על ארה"ב? ומה חושבים יהודי אמריקה על ישראל?... מחקר ישראלי מצא שרוב הישראלים (52%) לא סומכים על ארה"ב שתגן צבאית על ישראל במקרה הצורך. ומחקר יהודי שנעשה בארה"ב גילה כי רוב היהודים מרוצים מאובמה


 
קונספציה דמוגרפית קטלנית
: ב-67 קרא הממסד הדמוגרפי לרה"מ לוי אשכול לסגת מיו"ש פן נהפוך למיעוט ב-1987. ב-88 הזהירו הדמוגרפים מרוב ערבי ב-2008. יורם אטינגר על גאוגרפיה ודמוגרפיה

למוסף ישראלים באמריקה

למדור נלחמים באנטישמיות

למוסף סגנון חיים - בריאות, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות, על השולחן

 

לעמוד הראשי


עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילום: Imam Khairul Annas / ויקיפדיה

 

הוסף תגובה חדשה