התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

ההסכם הגרעיני עם איראן במבחן השכל הישר
מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 03.12.2013 20:28
בניגוד לתובנה המקובלת, איראן רואה בארה"ב, סעודיה ומדינות המפרץ הערביות - ולא בישראל - את בנק המטרות הראשוני ליכולת גרעינית

תמונת הפטרייה של פצצת "איש שמן" שהוטלה על נגאסקי, שצולמה ממפציץ B-29

איראן שואפת לפתח מגה-יכולת (גרעין), כדי לקדם מגה-יעד (השתלטות על המפרץ הפרסי והאסלאם הסוני), על ידי הסרת מגה-מכשול (עוצמת ארה"ב במפרץ הפרסי), וזאת ללא קשר לישראל ומדיניותה, לסכסוך הערבי-ישראלי או לנושא הפלשתיני. 

יחד עם זאת, עננה גרעינית איראנית תצמצם באופן דרמטי את כושר ההרתעה הצבאי והמיקוח הדיפלומטי של ישראל, את ההשקעות הזרות בארץ, העלייה, התיירות, תרחיב באופן דרמטי את הטרור ואת היקף הירידה. הסך הכל תהיה פגיעה אנושה בישראל גם ללא שיגור ראש חץ גרעיני.

הסכם המעצמות עם איראן מבטא שיעבוד השכל הישר ואינטרסים ארוכי-טווח להרהורי לב ונוחיות קצרת-טווח. ההסכם מעודד משטרים פורעי חוק ויוביל לאלימות ומלחמה חמורים מאלו שההסכם נועד למנוע.  

אמנם דיפלומטיה מהווה נתיב מועדף ליישוב סכסוך עם משטר פורע-חוק שזנח אלימות, אך פעילות הרתעה ומנע צבאית מועדפת לבלימת משטר פורע חוק מחרחר אלימות.

איראן מנהלת מו"מ עם ארה"ב במקביל לעידוד טרור אנטי-אמריקאי; היא אחראית להפיכת עיראק לזירת טרור מרכזית; היא מלבה חתרנות בסעודיה, במדינות המפרץ ובאפריקה; איראן מסייעת להרג אמריקאים באפגניסטן; היא משלהבת רוחות אנטי-אמריקאיות באמריקה הלטינית; ומחנכת את בני העם האיראני לשנאת ארה"ב. ובמקביל - שליט איראן החדש חסן רוחאני מרחיב את שיתוף הפעולה עם צפון קוריאה גם בפיתוח טילים ארוכי-טווח המסוגלים לשאת ראש-חץ גרעיני ולפגוע בארה"ב.   

 

איום אסטרטגי בעל דחף אפוקליפטי

סקירת האו"ם על זכויות האדם באיראן מדווחת על 724 הוצאות להורג בשנה וחצי האחרונה, מהן תריסרים מאז כניסת רוחאני לתפקידו ביוני. דיכוי ושלילת זכויות האזרח האיראני מייצגים את תפישת העולם של רוחאני יותר מהצהרותיו למערב. 

הקרנת להיטות להסכם עם איראן מובילה למחיר מופרז וחזרה על שגיאות העבר.

50 שנות דיפלומטיה, סנקציות, פיתויים והסכמים, שנועדו לבחון כוונות, סללו את הדרך להתגרענות משטר פורע-חוק אנטי-אמריקאי בצפון קוריאה.

30 שנות דיפלומטיה, סנקציות והסכמים לא שינו את משטר האייתולות, הנמצא בסוף ההקפה האחרונה במרתון הגרעיני.         

רוחאני לא נבחר באופן דמוקרטי, אלא על ידי המנהיג העליון של איראן, חמנאי, הדבק בטקטיקת ה"תקייה" המאפשרת להונות ולהשתמש בכפל-לשון בגיבוש הסכמים עם "כופרים" - ולהפר אותם - כדי לקדם את יעדי האסלאם.

רוחאני, שהיה ממתכנני רצח 85 האנשים בפיצוץ בנין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994, הוליך שולל בשיטתיות את סוכנות הגרעין הבינלאומית בתוקף תפקידו כראש הצוות האיראני למו"מ. עוד בספטמבר 2002 הצהיר: "משמעות חתימתנו על הסכמים היא שאיננו חותרים לנשק גרעיני, כימי או ביולוגי"...

בניגוד לעולם החופשי, המקדש הסכמים כצעד לדו-קיום בשלום, משטר פורע-חוק בעל חזון מגלומני רואה בהסכמים צעד להבסת השותף למו"מ. הפרת הסכמים על ידי איראן מייצגת את הזירה הבין-מוסלמית שאינה מקיימת את רוב ההסכמים הבין-מוסלמים ב-1,400 השנים האחרונות.

ההסכם עם איראן נובע ממדיניות אמריקאית שיטתית שסייעה לעליית האחים המוסלמים לשלטון במצרים, להשתלטות טרור גרוע מקדאפי על לוב, להענקת בונוס נדיב לפוטין בסוריה ולהחדרת פאניקה בקרב ידידי ארה"ב במפרץ הפרסי.

ההסכם מעניק לאיראן זמן יקר להתגרענות שתשדרג את האייתולות מאיום טקטי ניתן לשליטה לאיום אסטרטגי בעל דחף אפוקליפטי בלתי ניתן לשליטה. 

אופי משטר האייתולות מחד ועמידה בהסכמים מאידך מהווים דבר והיפוכו.

יורם אטינגר מגיש בארה"ב הרצאות בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלסטיני והמזרח התיכון. לפרטים הקישו כאן

 

עוד מאמרים של יורם אטינגר:

פאניקה סעודית מבית היוצר האמריקני... פרשנות: בית המלוכה הסעודי קורא נכון את התמונה: איראן גרעינית תביא לקריסת המשטרים הפרו-אמריקאים במפרץ

הפעימה השנייה: משחררים אסירים בתמורה לכלום... דיעה: נושא המחוות הישראליות ממשיך להתנהל בעקביות מאז שנת 1993. ומה קיבלנו תמורת זה? חינוך לשנאה, טרור חסר תקדים והפרת התחייבויות של הפלשתינים

 


יאללה יאללה, דודו אהרון מגיע לאמריקה... זמר מחונן, אחד הבולטים במוסיקה המזרחית בישראל בשנים האחרונות, אחד הרווקים המבוקשים בישראל, דודו אהרון חוזר ללה-לה לנד בסיבוב הופעות ראשון מחוף-אל-חוף


10 משפטים של אריק איינשטיין ש(אנחנו) ניקח איתנו לקבר... כשאתה חי, אתה מת. כשאתה מת, אתה מת מת", אמר הזמר המנוח יומיים לפני מותו כתשובה למוסיקאי גיא בוקאטי על השאלה האם יש חיים לאחר המוות ועוד...

 

למוסף ישראלים באמריקה
 

למוסף סגנון חיים - בריאות, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות, על השולחן
 

לעמוד הראשי

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום
 

צילום: ויקיפדיה
 

הוסף תגובה חדשה