התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

צדק חברתי: 85 עשירים שווים חצי עולם
מאת: רון ניב | פורסם: 21.01.2014 00:16
במחקר שנערך ב-30 מדינות, כולל ארה"ב, נבחן עומק הפער בין עשירים ועניים, ונמצא חוסר שוויון הולך וגדל. המנטרה "הזדמנויות שוות לכל" כמעט אינה קיימת עוד

התצלום בשער המחקר של מועצת הארגונים החברתיים: עוני מחפיר בהודו

התצלום בשער המחקר של "מועצת הארגונים החברתיים": עוני מחפיר בהודו

 

הונם של  85 האנשים העשירים ביותר בעולם - 1.7 טריליון דולר, שווה להון של מחצית העולם, 3.5 מיליארד בני אדם - 5 העשירונים התחתונים כולם גם יחד. ומזווית אחרת: 1% (אחוז בודד) - המשפחות העשירות בעולם מחזיקות - מחזיקות ב-46% מההון העולמי, המוערך ב-110 טריליון דולר.

כך עולה מניתוח מחקרים כלכליים שבוצע ע"י "מועצת הארגונים החברתיים" (Oxfam) - ארגון בינלאומי שמקום מושבו בבריטניה. הנתונים יעלו על הפרק בפורום הכלכלי העולמי (WEF) - ועידת דאבוס, בשמה העממי - שנפתחת השבוע בשווייץ.
 
הנתונים מעוררים מחשבות נוגות, בייחוד בהתחשב בנתון שלפיו מאז שנות ה-70, שיעורי המס על העשירים ביותר ירדו ב-29 מבין 30 המדינות שנבדקו.

כפי שקובעים האנאליסטים של Oxfam, המנטרה "הזדמנויות שוות לכל" כמעט אינה קיימת עוד בעולמנו, וההזדמנויות העסקיות הטובות נתפסות ע"י העשירים על חשבון העניים ומעמד הביניים. זה הביא למצב שבו 7 מתוך כל 10 אנשים בעולם חיים במדינות שבהן חוסר השוויון הולך וגדל.
 
המחקר עוסק גם בקשר שבין הון לשלטון, ומתריע כי ריכוז ההון העולמי בידי כמה עשרות אנשים יוצר ייצוג פוליטי לא שוויוני. ובמילים אחרות, כשההון מחלחל לקובע המדיניות, החוקים נוטים לטובת העשירים, על חשבון כל השאר. מסקרים שנאספו ב-30 המדינות שנחקרו, עולה כי רוב אזרחיהם מאמינים שלעשירים יש יותר מדי השפעה על הפוליטיקה של ארצם.

המדינות המובילות, שבהם בעלי הכסף הם בעלי הדיעה וקובעי הפוליטיקה, הן ספרד, ברזיל והודו. בין המדינות הנוספות שנחקרו - ארה"ב, דרום אפריקה ובריטניה.

בקרוב מאוד - מסכם המחקר - נחיה בעולם בו שוויון ההזדמנויות יהיה חלום בלבד ומשמעות הצמיחה הכלכלית תהיה רווח לעשירים בלבד, בשיטת "המנצח זוכה בכל".

מה עושים? ההצעות של "מועצת הארגונים החברתיים" כוללות מיסוי פרוגרסיבי, חוקים שיחמירו על התחמקויות ממס וכאלה שלא יאפשרו לקבל החלטות פוליטיות הפוגעות ברצון רוב האזרחים והעלאת שכר המינימום בכל העולם.

לדו"ח המלא


 

איפה אמריקה ואיפה החלום? מי עני ומי עשיר?... מאת: מאיר דורון, העורך הראשי... סקר חדש מעלה תמונה עגומה על מספר העניים בארה"ב שנמצא בשיא חסר תקדים: 46.2 מיליון בני אדם בגיל העבודה (25-60), כ-15% מהאוכלוסייה; בתוכם 19 מיליון לבנים
 

היהודים המעוּשרים ביותר בעולם... "פורבס" אוהב הדירוגים, מסדר לנו בשורה את 165 המיליארדרים היהודים בעולם. ביחד יש להם בכיס 812 מיליארד $

בלחץ הקהילה: בוטלה הופעה של אייל גולן בסן דייגו... לאחר 5 מופעים מוצלחים מחוף-אל-חוף בארה"ב ובקנדה, "שערוריית הקטינות" שבה היה מעורב הזמר הישראלי היכתה בו רגע לפני מופע הסיום

 

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילום: Oxfam
 

הוסף תגובה חדשה