התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

המשחק המלוכלך של נסיכות קטר
תחקיר ILUSA | פורסם: 25.08.2014 23:18
הממלכה הערבית הזעירה לא יורדת מהכותרות. פה היא תומכת בחמאס ובדאעש, שם היא משחררת עיתונאי אמריקני מידי אל קעיאדה. וארה"ב מבליגה מול ה"קלאב מד לטרור"

ליקוקים: שליט קטר, אאל ת'אני, יחד עם מזכיר ההגנה האמריקני, צ'ק הייגלליקוקים: שליט קטר, אאל ת'אני, יחד עם מזכיר ההגנה האמריקני, צ'ק הייגל. ארה"ב מחזיקה בקטר את אחד מבסיסי הצבא הגדולים ביותר שלה במפרץ הפרסי. האם זו הסיבה שארה"ב מעלימה עין מתמיכת האמירות הטובעת בנפט וגז טבעי בארגוני טרור אנטי-מערביים?

פניה האמיתיות של נסיכות הנפט הערבית הזעירה קטר מתחילים להתגלות לאמריקנים.

שני עיתונים חשובים הקדישו למעשיה המפוקפקים של הממלכה המושחתת מאמרים מרכזיים.

באחד המאמרים, ב"ניו יורק טיימס" - תחת הכותרת "קלאב מד לטרוריסטים" - האשים שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, את הנסיכות הקטרית במימון פעילות הטרור של חמאס בניסיונה לקנות את דרכה להגמוניה אזורית.

"לא בכדי מדינות ערביות שתמכו פעם בחמאס נטשו את הארגון הזה", הוסיף פרושאור. "מדינות מעטות מאוד ממשיכות לספק לחמאס תמיכה, ובין המעטות האלה הבולטת ביותר היא קטר... המשתמשת בשלוחות (כמו חמאס) כדי למנף את השפעתה באזור ולפגוע ביציבות של יריבותיה... והשלוחות של קטר הם משטרים קיצוניים וארגונים קיצוניים.

"כדי לממש את האסטרטגיה שלה, קטר מוכנה לאמץ כל שותף - לא משנה כמה נתעב הוא. היא סיפקה סיוע כלכלי ונשק לקבוצות המזוהות עם אל-קאעידה בסוריה ומשמשת בסיס למנהיגי האחים המוסלמים, הטליבאן וחמאס".

במאמר אחר, ב"וול סטריט ג'ורנל", קראו מומחי הביטחון ג'ק קין ודניאל פלטקה לנשיא ארה"ב ברק אובמה להציב אולטימטום לקטר, שהמאמר קובע כי היא המממנת העיקרית של גורמי טרור במזרח התיכון ובכללם דאעש וחמאס.

"הגיע הזמן להתעמת עם קטר", כותבים קין ופלטרה. "הנסיכות הזעירה הזו מעולם לא אולצה לבחור בין הצטרפות לציוויליזציה לבין תמיכה בגורמים רצחניים. לארה"ב יש את הכוח לעשות זאת... אם לא נייבש את צינורות המימון של דאעש (המדינה האיסלאמית) מדינות נוספות יצטרפו לסוריה ולעיראק והם כבר על הכוונת של קבוצות טרור... (וראשונות יהיו) לבנון, ירדן וכוויית".

 

מי שילם את הכופר?

 

מודעת לתדמיתה הירודה - ובמיוחד לאחר פרסום סרטון הוצאתו להורג של העיתונאי האמריקני ג'יימס פולי - הפעילה בשבוע האחרון קטר את מלוא מאמציה וכספיה, והביאה לשחרורו של עיתונאי אמריקני אחר שהוחזק במשך כשנתיים בידי "ג'בהת א-נוסרה", סניף של אל קעיאדה בסוריה (שנלחם דווקא בדאעש). תיאו קרטיס (45) נמסר לידי משקיפי או"ם ברמת הגולן, הובא לתל אביב והוטס לארצות הברית.

קטר טוענת שלא שילמה כופר עבורו, על פי בקשת הממשל האמריקני, אבל רבים מפקפקים בכך.

"השחרור היה מהיר מדי", אומר הפרשן לענייני ערבים, עודד כרמלי. "כזכור, דאעש דרשו כופר של מיליונים לפני שהוציאו של פולי להורג - וסורבו. המדיניות האמריקנית - בניגוד לאירופאית - היא לסרב לחלוטין לשלם לארגוני טרור כופר תמורת שבויים. מדינות אירופה, לעומת זאת, הפכו ב-5 השנים האחרונות לאחד ממקורות המימון העיקריים של אל-קאעידה, ושילמו 125 מיליון דולר לזרועות שונות של אל-קאעידה תמורת שחרור אזרחים אירופאים. ברוב העיסקות האלו תיווכו הקטרים. רק בשנה האחרונה שוחררו מהשבי בתיווך קטרי לפחות 12 שבויים אירופאים, שעל כל אחד מהם שולמו לטרוריסטים בממוצע 2.5 מיליון דולר.

"המציאות היא, שדווקא המדיניות האמריקנית של סירוב לשלם כופר מגנה על אמריקנים מהפיכתם לבני ערובה. ואכן, הם מהווים רק חלק קטן מבני הערובה שבידי ארגוני טרור. מצד שני, המדיניות הזו מציבה את האמריקנים שכן נפלו בשבי בסיכון גבוה בהרבה שהם יוצאו להורג, כמו פולי".

קרובי משפחתו של העיתונאי ששוחרר, מתיו קרטיס, סיפרו שקיבלו דרישות כופר שהתחילו מ-25 מיליון דולר וירדו עד 3 מיליון דולר. הם כמעט איבדו תקווה עד ששגריר קטר באו"ם נכנס לתמונה, בתיווך השגרירה האמריקנית באו"ם, סמנתה פאוור.

"עם כניסת קטאר למגעים", סיפרו בני המשפחה, "מיד הרגשנו שנפתח ערוץ תקשורת יעיל. לראשונה הצלחנו לקבל הוכחה שקרטיס בחיים... משפחתנו רוצה להודות לקטר מכל הלב".

 

בעלת ברית מרכזית של ארה"ב

את הדילמה האמריקנית הנוגעת לקטר מציג אייל שמיר, פרשן לענייני ארה"ב: "קטר היא בעלת ברית מרכזית של ארה"ב באיזורי המזרח התיכון והמפרץ הפרסי, אולם במקביל היא מממנת ארגונים איסלאמיסטיים קיצוניים בסוריה בפרט ובכל המזרח התיכון. מצד שני, כריתת ראשים של אמריקנים אינה מועילה לאינטרסים שלהם. יתכן שכריתת הראש של פולי זעזעה גם את הקטרים, כי פתאום יש להם אינטרס להראות שהם בעלי ברית במלחמה הבינלאומית בטרור".

שיירת גמלים ליד היי-וויי בקטר: את רוב העבודה במדינה עושים 1.7 מיליון מהגרים המשרתים את 300,000 אזרחי המדינהשיירת גמלים ליד היי-וויי בקטר: את רוב העבודה במדינה עושים 1.7 מיליון מהגרים המשרתים את 300,000 אזרחי המדינה

האמירות הקטנה בצפון-מזרח חצי האי ערב (11,586 קמ"ר) מונה בסה"כ 300,000 אזרחים, שאותם משרתים כ-1.7 מיליון מהגרים. המשטר בקטאר הוא מלוכה אבסולוטית, שמערכת החוק בה נשענת על חוקי השריעה המוסלמיים. בראש הממלכה עומד מאז 2013 האמיר תמים בן חמד אאל ת'אני, בן ה-34. בית המלוכה מממן את ערוץ הטלוויזיה הערבי "אל ג'זירה".

 

מימון תביעות משפטיות נגד ישראל

קטר קיימה יחסים דיפלומטיים עם מדינת ישראל עד לאחר מבצע עופרת יצוקה ב-2008, אז הורתה לראש הנציגות הישראלית בבירה דוחא לשוב לישראל. קטר הסכימה להשאיר את משרדי הנציגות בידי ישראל, אבל הפעילו אותם עובדים מקומיים, עד שבאוגוסט 2011 החליטה ישראל לסגור את הנציגות עקב פעילותה האנטי-ישראלית של קטר וקשריה העמוקים עם חמאס. על פי הערכות בישראל, חמאס קיבל מקטר ב-3 השנים האחרונות כמיליון יורו.

קטר הדו פרצופית גם עודדה ומימנה תביעות משפטיות נגד ישראל בכל הנוגע למשט לעזה, כמו הכפשת ישראל באמצעות "אל ג'זירה" המשמשת במה להתבטאויות אנטי ישראליות חריפות, לרבות השאיפה למחיקת ישראל מהמפה. ממשלת ישראל החליטה גם לאסור על שיתוף פעולה בין קטר לתעשיות הביטחוניות הישראליות ולמנוע רכש מוצרים צבאיים ונשק ישראלי מתקדם על ידי קטר.‏

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

צילומים: StellarD/  Flickr upload bot / ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה