התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

כמה שיותר עשירים - יותר טירוריסטים
מאת: שלומי אמיר | פורסם: 15.11.2014 14:28
כיצד הפך דאעש לארגון הטרור העשיר ביותר בעולם, וכיצד חמאס הפך מתנועה נתמכת תרומות לקונצרן ענק המגלגל מיליארד דולר בשנה.מהם תקציבי ארגוני הטרור המובילים

ארגון הטרור העשיר ביותר בעולם והעשיר ביותר בהיסטוריה של הטרור המודרני הוא "המדינה האיסלאמית" (דאעש), שמחזורו השנתי מוערך בכ-2 מיליארד דולר. כך טוען תחקיר שפורסם במגזין העסקים "פורבס".

במקום השני, בפער ניכר, נמצא 'שכן' מוכר של ישראל, ארגון חמאס המגלגל מחזור שנתי של כמיליארד דולרים.

איך משיגים ארגוני הטרור את תקציביהם? לצד פעילות פלילית מובהקת, זוכים ארגוני הטרור לתרומות מעמותות, ארגוני צדקה, חברות עסקיות ואף גופים פיננסיים וממשלתיים. לפחות 3 בנקים נחקרים בימים אלה על קשריהם הכלכליים עם ארגוני טרור - "בנק אוף צ'יינה", "הבנק הערבי" ו"הבנק הסקוטי המלכותי".

דאעש העשיר משיג את רוב תקציבו ממכירת נפט, לאחר שהארגון השתלט על כשני-שליש ממאגרי הנפט בסוריה, על 7 מאגרי נפט וגז ענקיים בעיראק ועל מפעל הזיקוק הגדול בעיראק. הארגון מוכר בשוק השחור עשרות-אלפי חביות נפט ביום במחירים שלעיתים נמוכים ב-75% ממחירי השוק, והכנסותיו מנפט מגיעות לכ-3 מיליון דולר ביום!

גם ארגון חמאס - ע"פ תחקיר "פורבס" הפך מארגון הנסמך בעיקר על חסדי תרומות לתאגיד ענק, השואב את הונו מעצם שליטתו ברצועת עזה. למשל, כל בעל רכב בעזה נדרש לשלם לחמאס אגרת רישוי שנתית בגובה של כ-400 דולר. חמאס גובה מסים והיטלים גבוהים על סחורות ומוצרי צריכה שנכנסים לרצועה. אבל עיקר תקציבו של הארגון עדיין מגיע ממדינות ערב שונות ומכספי הסיוע העולמי לפלסטינים.

במקום השלישי נמצא אחד מ-2 הארגונים הלא-איסלאמיסטיים היחידים ברשימה: ארגון הטרור המרקסיסטי הוותיק FARC, הפועל בקולומביה ומנהל נגד המשטר מלחמה שגבתה עד היום את חייהם של מאות-אלפי בני אדם. ארגון זה מגלגל כ-600 מיליון דולרים בשנה.

במקום הרביעי, חוזרים למזה"ת ולאויב מוכר: חיזבאללה, עם מחזור שנתי של כחצי-מיליארד, שרובו מתקבל מאיראן, ובאמצעות הפעלת אחת מרשתות הסמים הגדולות במזרח התיכון.

הדירוג המלא:

1. דאע"ש: מחזור שנתי של כ-2 מיליארד דולר. מרכזי פעילות: סוריה, עיראק.

2. חמאס: מחזור שנתי של כמיליארד דולר. מרכז פעילות: רצועת עזה.

3. FARC: מחזור שנתי של כ-600 מיליון דולר. מרכז פעילות: קולומביה.

4. חיזבאללה: מחזור שנתי של כ-500 מיליון דולר. מרכזי פעילות: לבנון, סוריה.

5. טאליבן: מחזור שנתי של כ-400 מיליון דולר. מרכזי פעילות: אפגניסטן, פאקיסטן.

6. אל-קאעידה ושלוחותיו: מחזור שנתי של כ-150 מיליון דולר. מרכזי פעילות: אפגניסטן, פאקיסטן, תימן, צפון אפריקה.

7. לשקאר א-טייבה: מחזור שנתי של כ-100 מיליון דולר. מרכזי פעילות: פאקיסטן, קשמיר.

8. ארגון הטרור הסומאלי א-שבאב: מחזור שנתי של כ-70 מיליון דולר. א-שבאב

9. ארגון הטרור האירי REAL IRA: מחזור שנתי של כ-50 מיליון דולר.

10. ארגון הטרור הניגרי בוקו חראם: מחזור שנתי של כ-25 מיליון דולר.

לכל הכתבות החדשות

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

הוסף תגובה חדשה