התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

אובמה, תתעורר!

מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 03.02.2015 02:30
ללא קשר למדיניות ישראל, איראן מפתחת מגה-יכולת (גרעין) כדי להסיר מגה-מכשול (ארה"ב) ולהגשים מגה-יעד: שליטה במפרץ הפרסי, בעולם האסלאמי ובעולם כולו

נשיא איראן, חסאן רוחאני: צוחק על כל העולם המערבינשיא איראן, חסאן רוחאני: צוחק על כל העולם המערבי

בדיקה נאותה של 36 שנות משטר האייתולות בטהרן מלמדת באופן נחרץ, שאיראן גרעינית תחריף משמעותית את הסכנה הברורה והמיידית שמהווה איראן קונבנציונלית לא רק לקיום ישראל, סעודיה ומדינות המפרץ, אלא גם לאינטרסים קריטיים של ארה"ב והמערב, ובכלל - לשפיות העולם.

הנכונות להקריב 500,000 ילדים על מזבח פינוי מוקשים במלחמת עיראק-איראן (1980-88) מבהירה שאיראן גרעינית ואפוקליפטית אינה ניתנת להכלה, ואיראן סף-גרעינית עלולה להביא למלחמת עולם גרעינית.

משטר האייתולות מקדש את עקרונות האסלאם, ובין היתר: שעבוד ה'כופרים' לחוקי השריעה, חובת הג'יהאד וזכות האסלאם על האדמה.

נשיא איראן, רוחאני, הצטיין בעוד עקרון אסלאמי - "טקייה" (הונאה לשם השגת המטרה), עוד כאשר הוביל ב-2002 את המו"מ עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה גרעינית והבטיח שאיראן אינה מעוניינת ביכולת כימית, ביולוגית או גרעינית.

איראן מציינת מדי שנה, ב-4 לנובמבר, את "יום המוות לאמריקה"... היא תומכת בטרור אסלאמי בינלאומי ואנטי-אמריקאי... היא מפיצה טרור וחתרנות בעיראק, באפגניסטן, במדינות המפרץ הפרו-אמריקאיות, בירדן... היא חודרת לתימן, המהווה מקפצה להפיכה בסעודיה ועומאן ולהשתלטות על מיצרי הורמוז ובאב אל-מנדב הקריטיים לכלכלת העולם... היא תומכת באסד ובחיזבאללה, מפתחת עם צפון קוריאה טילים בין-יבשתיים נושאי ראש חץ גרעיני, ומעמיקה שיתוף פעולה עם משטרים רדיקליים, אנטי-אמריקאים, באמריקה הלטינית.

מאז מונה רוחאני לנשיא זינק מספר ההוצאות להורג באיראן: 721 ב-2014 לעומת 665 ב-2013 ו-522 ב-2012, בנוסף לרמיסת חופש הדת, התקשורת, הדיבור וההתארגנות.

 

הסכם דיפלומטי קטלני

למרות עובדות אלו, המלמדות שקיום הסכמים ומשטר האייתולות הם דבר והיפוכו - רואה הנשיא אובמה באייתולות שותף אפשרי להסכם היכול למנוע - ואולי בעצם לעודד - מלחמת עולם גרעינית.

כמיהה מופגנת של נשיא ארצות הברית להסכם עם טהרן, ונחישותו לוותר על האופציה המרתיעה של פעולה חד-צדדית אמריקאית ולהתמיד באופציה הרב-לאומית המרגיעה (את טהרן), מחזקת את האייתולות. היא עלולה להקריב את היעד של מניעת איראן גרעינית על מזבח השגת הסכם דיפלומטי קטלני.

האופציה הדיפלומטית מתאימה למו"מ עם משטר פורע-חוק הזונח אלימות, אך מו"מ עם משטר המחריף אלימות מחייב הדגשת האופציה הצבאית. 

ב-1988 הסכים חומייני להפסקת אש עם עיראק בעקבות החרפת המעורבות הצבאית האמריקאית.

ב-2003 פירק קדאפי את תשתיות הגרעין, ואיראן השהתה את פעילותה הגרעינית, נוכח חיסול משטר סדאם חוסיין על ידי ארה"ב.

אבל הורדת הפרופיל הצבאי האמריקאי עודדה את איראן להגביר את חתירתה לגרעין ולהתמיד בטרור, ואובמה - כך נראה - אינו למד מהעבר ואינו מבין שמשטר האייתולות  אינו ניתן לשינוי.

יורם אטינגר מגיש בארה"ב הרצאות בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלסטיני והמזרח התיכון. לתיאום הרצאות כיתבו אל: [email protected]

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך: Latest Headlines From Around The World / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה