התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

הברית הבלתי-כתובה בין ישראל וערב הסעודית
מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 18.03.2015 12:36
השגריר בדימוס יורם אטינגר מסביר מדוע לא כל כך מפליא שהממלכה הסעודית תומכת בעמדות ישראל בנוגע להסכם המסתמן עם איראן הגרעינית. יש להם סיבות טובות לכך


לפעמים צריך להקשיב גם לערבים...לפעמים צריך להקשיב גם לערבים...

בניגוד לנשיא ארה"ב, ברק אובמה - סעודיה, מדינות המפרץ הפרסי, ירדן ומצרים משוכנעות שהפיכת האייאטולות ממשטר פורע-חוק למשטר שומר-חוק צריכה להיות תנאי ולא תוצאה של הסכם עם איראן.

אחרת, ההסכם יסלול ולא יחסום את הדרך לאיראן גרעינית.

בניגוד לאובמה, סעודיה אינה מתמקדת בפרטי ההסכם אלא בפרטי המעורבות השיטתית של איראן האפוקליפטית והמגלומנית, מאז 1979, בטרור וחתרנות נגד משטרים פרו-אמריקאים ברחבי העולם, הכוללים בין היתר: הפרת הסכמים, השתלטות הדרגתית על עיראק, סוריה, לבנון, תימן ובחריין ושיתוף פעולה באליסטי עם צפון קוריאה.

בניגוד למדיניות הדטאנט של אובמה, המשטר הסעודי, למשל, משוכנעת שהרקורד פורע-החוק של האייאטולות אינו מאפשר פיקוח יעיל על פעילות הגרעין (כפי שהיה גם בצפון קוריאה ופקיסטן); שהסכם רע גרוע מאי-הסכמה; שיש למנוע בכל מחיר איראן גרעינית; ושקיצוץ כנפי טהרן מהווה תנאי לשינוי המשטר שם ולבלימת ההידרדרות למלחמה גרעינית.

עורך העיתון המוביל בסעודיה, "א-שארק אל אווסאט", כתב ב-9 למרץ "שלאיראן יש סיבה לרקוד על הגגות" לאור ההסכם המתגבש שיעניק לה פרס על תוקפנותה במפרץ ובמזרח התיכון.

יום קודם לכן כתב הפרשן הוותיק של העיתון, אמיר טהרי: "אובמה עומד לבצע את החמורה בשגיאותיו... ההסכם עם איראן מאותת לעולם שפיתוח גרעיני אפשרי גם אם מפרים חוקים והתחייבויות בינלאומיות... ההסכם יפגע באזור, בעולם ובתושבי איראן ויקעקע את אמינות נשיאי ארה"ב שהתחייבו (כולל אובמה!) למנוע מאיראן יכולת גרעינית".

סעודיה חוששת מעקרונות מדיניות החוץ והביטחון של אובמה: שיעבוד עצמאות הפעולה החד-צדדית לפעולות רב-לאומיות; קיצוץ דרמטי בתקציב הביטחון; הערכה נמוכה של האיום הגרעיני האיראני וההנחה שאפשר להכילו; רתיעה מהדברת אוייבים ולהיטות להידבר ולגבש הסכמים איתם; וכרסום גובר בכושר ההרתעה האמריקאי שמעניק רוח גבית לאיראן. 

לכן – ולמרות ההתנגדות השורשית לקיום מדינה יהודית, סעודיה מכירה בערך הקריטי של כושר ההרתעה הישראלי מול איומים משותפים, כפי שהיה מ-1967, כאשר ריסוק צבאו של נאצר המצרי קטע את שאיפותיו הפאן-ערביות, כולל ניסיון למוטט את המשטר הסעודי דרך תימן... ב-1970 כפתה ישראל על סוריה נסיגה מירדן שנועדה להביא גם להפלת המשטר הסעודי... ב-1981 השמידה ישראל את הכור הגרעיני בעיראק, חילצה את סעודיה ממלתעות גרעיניות של סדאם חוסיין וחסכה לארה"ב עימות גרעיני מול עיראק ב-1991... ב-2007 הרסה ישראל את הכור הגרעיני הסורי שהיה מזעזע את יציבות סעודיה... וב-2014 האשימה סעודיה את חמאס במלחמה בעזה והאיצה בישראל לרסק את הארגון המעניק לאיראן דריסת רגל באגן המזרחי של הים התיכון.

עורך העיתון הסעודי, "אל ערבייה", מסכם: "בנאומו בקונגרס הציג נתניהו  במדויק את האיום הברור והמיידי לישראל ולבעלות-ברית נוספות של ארה"ב... בעל העניין היחיד שאינו קולט את חומרת האיום הוא נשיא ארה"ב ברק אובמה".

יורם אטינגר מגיש בארה"ב הרצאות בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלסטיני והמזרח התיכון. לתיאום הרצאות כיתבו אל: [email protected]

לכל הכתבות החדשות

צילום: Imam Khairul Annas / ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה