התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

"כשטייס מחליט להפיל מטוס, אין שום כוח בעולם שיכול לעצור אותו"
מאת: עודד כרמלי | פורסם: 26.03.2015 14:03
קברניט בדימוס של אל על משיב על כל השאלות שנשאל את עצמנו כשנטוס בפעם הבאה. איך התערער האיזון בין הגנת הטייסים מפני נוסעים לבין הגנת נוסעים מפני טייסים?

אנדריאס גינטר לוביץ, טייס המשנה הרוצחאנדריאס גינטר לוביץ, טייס המשנה הרוצח, והמטוס עולה בלהבות על מדרונות האלפים הצרפתייםהמטוס עולה בלהבות על מדרונות האלפים הצרפתיים

לפני שנטוס בפעם הבאה, כדאי שניקח בחשבון את דבריו של קברניט "אל על" בדימוס, שאמר היום ל-Israeli Life USA.com בעקבות ריסוק המטוס הגרמני על ידי טייס המשנה שלו באלפים הצרפתים, כי אין שום מערכת בעולם שיכולה למנוע מעשה ריסוק מכוון מצד טייס או טייס משנה.

והסביר הקברניט לשעבר: "בעקבות הפקת לקחים מפיגועי הטרור בארה"ב ב-9/11, שבמהלכם השתלטו טרוריסטים על תאי הטייס ב-4 מטוסים, תא הטייס הפך לכספת וסגור בדלת משוריינת. פתיחתו ונעילתו נעשית ע"י מנגנון מיוחד שלטייסים יש עליו שליטה בלעדית. מצלמות וידאו מאפשרות לזהות את מי שרוצה להיכנס לתא הטייס, ורק הטייס שבפנים יכול לפתוח את הדלת.

"המערכת במכוון אינה זהה בכל סוגי המטוסים ובכל חברות התעופה שונות, כדי למנוע סטנדרטיזציה, שתקל על טרוריסטים לפרוץ אותם. במטוס של 'ג'רמן ווינגס' נדרשה הזנת קוד כדי לפתוח את דלת הקוקפיט מבחוץ, אולם לטייס שנמצא בתוך הקוקפיט יש יכולת לנטרל את הקוד ולנעול את הדלת המשוריינת מבפנים. כל מה שטייס המשנה היה צריך לעשות זה ללחוץ על כפתור. בחלק מהמטוסים הכנסת הקוד משדרת אות לטייס בפנים לפתוח את הדלת ובמקרה שהוא לא מגיב תוך 30 שניות - הדלת נפתחת אוטומטית, אבל כנראה שזה לא היה המקרה במטוס האיירבוס A320 הגרמני.

"גם הפלת המטוס היא פעולה פשוטה. יש גלגלת בטייס האוטומטי, כמו העכבר של המחשב, אתה מגלגל אותה - והמטוס צולל בן-רגע. מרגע שהטייס מחליט להתרסק, הוא יכול לעשות זאת בכמה שניות ואין דרך חזרה. כשטייס מחליט להפיל מטוס, אין שום כוח בעולם שיכול לעצור אותו. אבל בה במידה אלוהים לא יעזור גם אם נהג רכבת או אוטובוס יחליטו לרסק כלי התחבורה שהם שולטים בו לתוך קיר למשל".

אם כך, לנוסע שנמצא מחוץ לתא הטייס אין שום סיכוי להשפיע על גורלו המחריד אם הטייס שלו מחליט לרסק את המטוס יחד עם כל מי שבתוכו?

"מה שקרה בעשור האחרון בתחום בטיחות התעופה הוא שהצורך למנוע כניסת גורמים לא רצויים לתא הטייס השכיח את הצורך להגן על הנוסעים מפני טייסים שיצאו מדעתם או שראשם נשטף בתעמולה עויינת. במילים אחרות, התערער האיזון בין הגנת הטייסים מפני נוסעים מטורפים לבין הגנת נוסעים מפני טייסים מטורפים.

"ההנחה שאין טייסים משוגעים, מוזרים, בלתי יציבים או שטופי תעמולה, היא מה שהנוסעים רוצים לחשוב. במציאות, שום חברת תעופה בעולם לא עושה בדיקות או מקיימת מעקב פסיכולוגי אחר טייסיה או אנשי צוות אחרים. ובנוסף, יש אולי טייסים שהיו יציבים מבחינה פסיכולוגית כשקיבלו את רישיון הטייס וכשנשכרו לעבודתם, אלא שאירוע בחייהם, שקרה אחרי שנכנסו לתפקידם, גרם לערעור וחוסר יציבות... אנשים משתנים ולעיתים יוצאים מאיזון. וכבר מופיעים דיווחים עך כך, שטייס המשנה סבל מ'דיכאון' מ'שחיקה' ושבשלב מסויים נמנע מטיסה למשך מספר חודשים בגלל בעיות פסיכולוגיות".

האם יתכן שטייס המשנה נעל עצמו בטעות ולא היה מסוגל להטיס את המטוס בעצמו, התבלבל והתרסק?

"ממש לא יתכן. טייס משנה צריך להיות מסוגל להטיס מטוס גם לבדו".

***

כבר ברור שמדובר במעשה טירוף: מטוס GermanWings רוסק על כ-150 נוסעיו ואנשי הצוות שלו תחילה בכוונה ובזדון ע"י טייס המשנה שלו, אנדריאס גינטר לוביץ בן ה-28, שניצל את יציאת הקברניט מתא הטייס כדי לנעול אותו מבחוץ.

בשיחה עם הקברניט בדימוס, הוא העלה נקודה נוספת שצריכה להיות בראשו של כל נוסע לפני שיניח רגלו על כבש המטוס: לוביץ נשכר ע"י חברת-בת של "לופטהאנזה" שמתחרה בהצעת טיסות פנים-אירופאיות במחירים זולים במיוחד. האם יתכן שכדי לחסוך בעלויות החברה שכרה טייסים "מדרגה שנייה", כאלו שנידחו ע"י חברות גדולות? "זהו העקב אכילס של מחירי הטיסות הזולים", סבור הקברניט לשעבר, "וכדאי שהנוסעים יהיו מודעים לזה".

בהסטוריה של התעופה המודרנית אירעו מספר התרסקויות שבהן נחקרה אפשרות שהטייס גרם לכך. המקרה המפורסם ביותר אירע באוקטובר 1999, כשטייס משנה בחברת התעופה המצרית, שהיה בטיסתו האחרונהמניו יורק לקהיר, ריסק בויאנג 767, לאחר מאבק עם הקברניט, לתוך האוקיינוס האטלנטי מול חופי מסצ'וסטס על 217 נוסעיו ו-10 אנשי צוות. למרות שחקירה אמריקנית קבעה שמדובר במעשה התאבדות, המצרים מתעקשים עד היום שההתרסקות נגרמה מכשל טכני.

לכל הכתבות החדשות

 

צילום טייס המשנה: פייסבוק; צילום ההתרסקות: Pro Kuvaus / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה