התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

האתגר האיראני: אפשר אחרת!

מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 14.04.2015 14:37
לאור הרקורד של האייתולות – ומחשש להידרדרות העולם למלחמה גרעינית - תהיה זו טעות היסטורית לא לדרוש שינוי דרסטי באופי משטר האייתולות כתנאי להסכם

נשיא איראן, חסן רוחאני: משקר בעיניים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

נשיא איראן, חסן רוחאני: משקר בעיניים

 

ב-2 לאפריל 2015 הודיע הנשיא אובמה שכדי להגיע להסכם על תכנית הגרעין האיראנית, "על טהרן לגלות גישה רצינית".

4 ימים אחר כך, ב-6 לאפריל, טען אובמה שהתניית הסכם עם איראן בשינוי אופיו של משטר האייתולות "מהווה טעות יסודית".

אכן, על האייתולות לגלות גישה רצינית כדי להגיע להסכם המקדם שלום ולא מלחמה. אבל "גישה רצינית" מונחית-שלום מחד ואופיו של משטר האייתולות מאידך, מהווים דבר והיפוכו.

אופי משטר האייתולות כולל: תחושת עליונות איסלאמית ואלימות כלפי הכופרים הנוצרי והיהודי... תפיסת עולם אפוקליפטית ואימפריאליסטית... הובלת הטרור האסלאמי... דיכוי אכזרי מבית... חינוך לשנאה במערכות החינוך, הדת והתקשורת... חתרנות וטרור נגד כל משטר ערבי פרו-אמריקאי... שיתוף פעולה עם משטרים אנטי-אמריקאים כגון צפון קוריאה (גרעין וטילים בליסטים), רוסיה (גרעין ואנרגיה), ונצואלה, בוליביה ואקוודור (אורניום)... "יום המוות לאמריקה" ב-4 לנובמבר (מאז 1979)... הפרה שיטתית של הסכמים... מיומנות בהסתרת מתקני גרעין והונאה ("טקיעה").

הסכם יעיל אינו צריך להקריב את הרקורד של האייתולות (מציאות) על מזבח הלהיטות להשגת הסכם (תקוות).

על המציאות באולם הדיונים להיקבע על ידי – ולא לקבוע את – המציאות העולמית מחוץ לאולם הדיונים. 

הסכם עם משטר פורע-חוק מחייב שינוי דרסטי באופיו של המשטר.

על אופיו של משטר האייתולות אפשר ללמוד ממחקר של ספרי לימוד באיראן, שבוצע על ידי "המכון למדד השפעת השלום":

"בכל ספרי הלימוד  מופיעה העויינות כלפי ארה"ב, 'השטן הגדול'... דגש על ג'יהאד והקרבת חיים... מערכת החינוך מכינה את  התלמידים למלחמת עולם שלישית למען האסלאם ונגד ההגמוניה האמריקאית... מלחמת להיות-או-לחדול נגד הכופרים המדכאים... על המוסלמים בעולם להתגבר על הפחד מהמוות ולמנף את הלהט והנכונות להקרבת החיים שמפגין הדור הצעיר... 'לא נשקוט עד שנשמיד את כל אויבינו' (ספר  השקפת האסלאם, כיתה יא')... האל הנשגב יעניק גן עדן נצחי לכל לוחם שיקריב חייו (ספר  לימודי דת ותרבות, כיתה ח')... קיים הבדל ברור בין האיסלאם לשאר הדתות המונותאיסטיות -  האסלאם עליוןובר-התוקף היחיד... ישראל הוקמה כבסיס של המערב הקולוניאליסטי כדי לשלוט על הערבים והמוסלמים (ספר גיאוגרפיה, כיתה יא')".

בניגוד לבריה"מ שציננה את שאפתנותה עקב החשש מ"השמדה הדדית מובטחת", תפישת העולם האפוקליפטית של האייתולות – ששלחו חצי מיליון נערים לפנות מוקשים במלחמה נגד עיראק – רואה ב"השמדה הדדית" תמריץ ולא הרתעה.

האייתולות גם מאמינים בהופעה בלתי-נמנעת של המהדי – יורשו של מוחמד – שתהיה מלווה באירועים אפוקליפטיים, כולל עימותים צבאיים ויתכן אף גרעיניים.

האייתולות דבקים בכללי יסוד אסלאמיים כגון "הסכם חודייביה" (הסכם עם "כופרים" הניתן להפרה) ו"טקיעה" (הונאה למען האסלאם). לדוגמא, שר החוץ הנוכחי, זאריף, כתב ב-2004: "השגת נשק גרעיני תפגע בביטחון איראן"... הנשיא הנוכחי, רוחאני, אמר ב-2002: "איננו מבקשים נשק גרעיני, כימי או ביולוגי"... המנהיג העליון, חמנאי, הצהיר ב-2003: "אין שחר לדעה שאיראן שואפת להשיג נשק כימי וגרעיני"... שקרים שהיום ברורים לעיני העולם.

לאור הרקורד של האייתולות – ומחשש להידרדרות העולם למלחמה גרעינית - תהייה זאת טעות היסטורית לא לדרוש שינוי דרסטי באופי משטר האייתולות כתנאי להסכם.

יורם אטינגר מגיש בארה"ב הרצאות בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלסטיני והמזרח התיכון. לתיאום הרצאות כיתבו אל: [email protected]

לכל הכתבות החדשות

צילום: ויקיפדיה - BotMultichillT

הוסף תגובה חדשה