התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

מצא את ההבדלים: אם הרעידה בנפאל הייתה מתרחשת בקליפורניה מספר ההרוגים היה רק 3%!
מאת: נצח שלמון | פורסם: 26.04.2015 23:33
סייסמולוגים של המכון הגיאולוגי האמריקני (USGS) מסבירים למה לרעידת אדמה בעוצמה של 7.8 היה אפקט שונה לחלוטין במקומות אחרים בעולם 

רגע רעידת האדמה בנפאל כפי שהופיע על אקרני המכון הגיאולוגי האמריקני. בצבע אדום - האפי-סנטר, מרכז הרעידה; בצהוב על גווניו - איזור הרעשרגע רעידת האדמה בנפאל כפי שהופיע על אקרני המכון הגיאולוגי האמריקני. בצבע אדום - האפי-סנטר, מרכז הרעידה; בצהוב על גווניו - איזור הרעש

תושבי קליפורניה - שסבלה מרעידות אדמה רבות ומיועדת לעבור עוד רבות, ההמומים ממספר הנפגעים ברעש בעוצמה של 7.8 בסולם ריכטר שפקד את נפאל, קיבלו זריקת הרגעה מהסייסמולוגים של המכון הגיאולוגי האמריקני (USGS - United States Geological Survey)

מומחי המכון, שמטרתו לעקוב אחר רעידות אדמה בכל רחבי תבל במטרה להפחית את מספר הקורבנות, חישבו ומצאו שרעידת אדמה באותה עוצמה הייתה גורמת ל-3% ממספר הנפגעים בנפאל. ובמילים אחרות, לרעידת אדמה באותה עוצמה עשוי היה להיות אפקט שונה לחלוטין במקומות אחרים בעולם, בהתאם לאיכות הבנייה וצפיפות האוכלוסין.

במספרים: ברעידת אדמה בקליפורניה בעוצמה של 7.8 רק 30 אמריקנים היו נהרגים על כל 1,000 בני אדם בנפאל. עד כמה שהדבר נורא, בכמות של 10,000 הרוגים ומעלה בנפאל (וכך גם ברעידות אדמה בהודו, בפקיסטן, באיראן ובסין), אחוזי הקליפורנים ההרוגים היו יורדים עוד יותר.

לדברי הסייסמולוגים באתר המכון ב-Menlo Park, רעידת האדמה ההרסנית בנפאל, הייתה אסון חזוי מראש, סיוט שחיכה להתגשם, מאחר שכל האינדיקציות הפיזיקליות והגיאולוגיות היו ידועות וברורות. גם הנזק ומספר ההרוגים היה צפוי בהתייחס לתנאים הפיזיים ומצב התשתיות הרעוע בנפאל.

"הבנייה היא זו שהורגת אנשים, לא רעידת האדמה", הסביר מומחה של USGS. "הבעיה בנפאל ובמדינות נוספות באסיה היא שאנשים גרים במקומות מסוכנים במיוחד". הוא הזכיר שב-200 השנים האחרונות סבלה המדינה הקטנה שבמורדות ההימאליה מ-5 רעידות אדמה ענקיות. אלא שאנשים שוכחים. הרעידה הגדולה האחרונה אירעה שם ב-1934 וקטלה למעלה מעשרת-אלפים בני אדם.

מפת רעידת האדמה בנפאל

במושגים גיאולוגיים רעש האדמה בנפאל נגרם מהתנגשות חוזרת בין "הלוח ההודי" ו"הלוח האירואסי". נפאל יושבת על איזור התפר בין 2 הלוחות, הנחשב לאחד האיזורים המסוכנים ביותר מבחינה סייסמולוגית על פני כדור הארץ.

לכל הכתבות החדשות

צילומים: USGS

הוסף תגובה חדשה