התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

סוריאליזם איראני

מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 11.05.2015 21:27
איך הנשיא אובמה הופך את המציאות המכוערת ל"מציאות יפה מונחית-דמיון" בכל הקשור להסכם הגרעין עם איראן, ומי יוקרבו על המזבח הזה

השנאה ל"שטן הגדול" נראית בכל פינה ברחובות ערי איראןהשנאה ל"שטן הגדול" נראית בכל פינה ברחובות ערי איראן

הסוריאליזם מתיימר להיות על-מציאותי, על-הגיוני, ולהציג פתרונות קלים, יצירתיים, אך פשטניים, ל"מציאות מכוערת". הוא מקריב ספקנות, מורכבות ושכל ישר על מזבח אמונה ב"מציאות יפה" מונחית-דמיון.

הסוריאליזם איפיין את מדיניות הנשיא האמריקאי ג'ימי קרטר, שהעניק רוח גבית לאייתולה חומייני והיפנה עורף לשאה הפרסי , תוך התעלמות מהרקורד הקנאי, טרוריסטי ומגלומני של חומייני. קרטר הפך את איראן מ"השוטר האמריקאי במפרץ הפרסי" לאויב המר ביותר של ארה"ב.

הסוריאליזם מאפיין גם את מדיניות אובמההמתייחס ל"צונאמי הערבי" האלים, הוולקני והאנטי-אמריקאי כאילו היה "אביב ערבי", "המשתחרר מנטל העבר", "מאבק להגדרה עצמית", "מעבר לדמוקרטיה" ו"התנגדות בדרכי שלום".

ב-7 לאפריל 2015 אמר אובמה: "אם איראן תשתלב בסחר הבינלאומי היא תתקשה להיות פורעת-חוק. יתכן שהשגת הסכם גרעיני תחזק את ידי המתונים באיראן".

בר הסמכא העולמי לענייני המפרץ הפרסי, אמיר טהרי, ענה לנשיא ארה"ב: "תקווה בלבד אינה בסיס לאסטרטגיה. [הנשיא המתון לשעבר] רפסאנג'ני אינו יכול לערער על מנהיגות חמנאי".

כמו עוד מדינות ערב הפרו-אמריקאיות, גם סעודיה מתוסכלת ממדיניות אובמה, כפי שכתב עיתון החצר הסעודי, "א-שארק אל-אווסאט": "אובמה רואה באיראן ברת-שיח לגיטימית, למרות שהיא מקור הכאוס במפרץ הפרסי ונלחמת בסעודיה ובמדינות המפרץ. האם איראן אינה חברה בציר הרשע ואחראית לאיומי 36 השנים האחרונות?"

דבר והיפוכו

להיטות אובמה להשגת הסכם גרעין עם איראן מתבססת על "מציאות יפה" המתעלמת מעובדות יסוד של "המציאות המכוערת"; דבר והיפוכו:

* איראן גרעינית תפגע קשות בארה"ב שהיא, ולא ישראל, "השטן הגדול".


* הסכם הוא מכשיר להשגת יעד, אך הפיכתו ליעד פוגעת ביעד האמיתי.


* ניתוק בין הרקורד האפוקליפטי, טרוריסטי, חתרני, עריץ, אנטי-אמריקאי ומפר הסכמים של האייתולות לבין ההסכם המתגבש.


* רק התניית הסכם בשינוי דרמטי של רקורד האייתולות הוא תנאי להצלחתו.
* יכולת גרעינית תנציח את שלטון האייתולות באיראן.


* הסכם רע יביא לאיראן גרעינית, בעוד שהיעדר הסכם יאפשר בלימת איראן באמצעים אחרים;
* הסרת האופציה הצבאית מסדר היום מובילה לאיראן גרעינית.


* אופציה צבאית אינה מלחמה, אלא הפצצה כירורגית של מתקנים חיוניים (או רק הפתח שלהם), ללא כוחות קרקע, מבסיסי ארה"ב במפרץ ובאוקיינוס ההודי. 


* אופציה צבאית אמריקאית הביאה את איראן להפסקת מלחמתה בעיראק ב-1988 ולהשעיית פעילותה הגרעינית ב-2003, ושיכנעה את קדאפי לפרק את תשתיתו הגרעינית.


* פיקוח ומודיעין אמריקאיים נכשלו בזיהוי הפריצה הגרעינית של ברה"מ לשעבר, סין, פקיסטן, הודו וצפון קוריאה.
* האייתולות האפוקליפטיים אינם רואים בהרתעה גרעינית נטל, אלא נכס.


* הלהט להשגת הסכם הביא לנסיגת אובמה מ-6 החלטות או"ם למניעת איראן גרעינית.


* הרקורד של האייתולות מחד ועמידה בהסכם מאידך, הם דבר והיפוכו.


* מדיניות המתעלמת ממציאות המפריכה את התקווה לדו-קיום בשלום עם האייתולות תפגע בארה"ב, תחסל משטרים ערבים פרו-אמריקאים ועלולה להצית מלחמה גרעינית.

יורם אטינגר מגיש בארה"ב הרצאות בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלסטיני והמזרח התיכון. לתיאום הרצאות כיתבו אל: [email protected]

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך מיו טיוב

הוסף תגובה חדשה