התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

האם ישראל יכולה להיות בעלת ברית של הסעודים?
מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 14.06.2015 14:33
השגריר בדימוס יורם אטינגר מנתח את 'ירח הדבש' שמתקיים בין המדינות על רקע האיום האיראני המשותף, אך לא חוזה לו עתיד ורוד

דגלי ישראל וערב הסעודיתדגלי ישראל וערב הסעודית: בת ברית או אינטרסנטית זמנית?

שדרוג התאום הביטחוני בין ישראל לסעודיה שופך אור על תרומת ישראל לביטחונה הלאומי של סעודיה, העולה בחשיבותה ככל שפוחת כוח ההרתעה של ארה"ב מול איומים מיידיים, מוחשיים וקטלניים מבית היוצר האיראני.

אמנם השדרוג מבטא אינטרס סעודי מיידי, אך הוא מנוגד לתפיסת העולם ארוכת הטווח והמושרשת, הפוריטנית, הווהאבית, של בית סעוד, הרואה במדינה היהודית ישות כופרת, בלתי-לגיטימית וזמנית ב"בית האסלאם"; כפי שמתועד בספרי לימוד ובמסגדים בסעודיה.

האם האויב (סעודיה) של אויבנו (איראן) יכול להפוך לבעל ברית?

הערך המוסף של ישראל בהקשר הסעודי הובהר עוד ב-1967: ריסוק הצבא המצרי קטע את המעורבות הצבאית המצרית בתימן, שנועדה להפיל את המשטר הסעודי... 3 שנים אחר כך הביא גיוס המילואים בישראל להסגת פלישת סוריה לירדן, ובכך נמנעו הפלת המשטר ההאשמי וזעזועים קשים בחצי האי ערב... ב-1981 חילצה השמדת הכור הגרעיני בעיראק את סעודיה ממלתעות סדאם חוסיין, וחסכה מארה"ב עימות גרעיני ב-1991.

ב-2007 נשמה סעודיה לרווחה בעקבות השמדת הכור הגרעיני בסוריה - בעלת הברית של איראן, ובשנה שעברה הטילה סעודיה את האחריות למלחמה בעזה על חמאס, המקורב ל"אחים המוסלמים" ולאיראן, המאיימים על בית סעוד, שאינו רואה בנושא הפלשתיני את בבת עינו.

וב-2015 רואה ריאד בישראל את בעלת הברית היעילה ביותר במאבק נגד הסכם הרסני העלול להיחתם עם איראן.

עורך היומון היוקרתי של בית המלוכה הסעודי, "אל ערבייה", ביטא עמדה זו כשכתב: "הנשיא אובמה, הקשב לדברי נתניהו על איראן".

כמו ישראל, סעודיה מתמקדת במעשי – ולא בדיבורי – האייתולות, המייצגים משטר פורע-חוק, חתרני, טרוריסטי, מגלומני, אפוקליפטי, נטול-סובלנות ומיפר הסכמים שיטתי.

סעודיה משוכנעת שתנאי מוקדם להסכם חיובי הוא שינוי דרמטי של משטר האייתולות, שאפשר לקדמו רק ע"י החזרת האיום הצבאי על איראן לשולחן הדיונים.

אבל שיתוף פעולה מידי עם ישראל לא השפיע על תפיסת העולם הוואהאבית הפוסלת דו-קיום עם "הכופר" הנוצרי, יהודי או בודהיסטי ועם "האפיקורס"  השיעי, ושוללת ריבונות יהודית במזה"ת.

מחקר של "מכון האדסון" על ספרי לימוד בסעודיה מתעד חינוך לשנאה לגילאי 18 עד 4, המהווה קרקע פורייה לטיפוח טרור מוסלמי. רוב הטרוריסטים שהשתתפו בהתקפות על ארה"ב ב-11 לספטמבר 2001 הגיעו מסעודיה, שהייתה ל"בנק העולמי" של הטרור המוסלמי-סוני. איום הטרור הוואהאבי חורג מגבולות העולם המוסלמי, כפי שהוכיח הטרור המוסלמי בניו יורק, וושינגטון, לונדון ומדריד.

ואין פלא. ילדים סעודים לומדים, כי "יהודים ונוצרים הם אויבי המאמינים" (ספר ההלכה, כיתה ט', עמ' 149)... כי "הקופים הם  אנשי השבת והחזירים הם כופרי ישו" (ספר האמונה, כתה ח', עמ' 42)... ומטיפים להם ש"האומה המוסלמית נמצאת במלחמת ג'יהאד נגד הציונות העולמית המיוצגת ע"י הכנופיות היהודיות הנקראות ישראל באדמת פלשתין" (היסטוריה מוסלמית, כתה ח', עמ' 105).

סעודיה, האויבת של איראן, יכולה להפוך אולי לבעלת ברית של ישראל, אך רק לטווח המיידי-האינטרסנטי, אלא אם יחול שינוי דרמטי בתפיסת העולם ובחינוך הסעודים.

יורם אטינגר מגיש בארה"ב הרצאות בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלסטיני והמזרח התיכון. לתיאום הרצאות כיתבו אל: [email protected]

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה