התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

ההסכם עם איראן: נצחון מדיניות הטווח הקצר!

מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 06.07.2015 02:48
מורשת צ'מברלין ולא שיקולי טווח ארוך, מעצבת את מדיניות נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כלפי האייתולות מטהרן. טעות גדולה

 האייתולה חמאייני  האייתולה חמאייני: מונחה-אפוקליפסה

על מעצבי מדיניות ללמוד את לקחי השימוש הבלתי-אחראי בכדורי הרגעה: שיכוך כאבים לטווח הקצר הגורם לתופעות לוואי מזיקות לטווח הארוך.

על מעצבי מדיניות אף לעכל את דברי הכלכלן האמריקאי תומאס סוהול: "בדרך כלל, תהליך קבלת החלטות אינו חורג מהטווח הקצר. מכיוון שרוב הבוחרים אינם חושבים מעבר לטווח המיידי, לרוב הנבחרים אין תמריץ לשקול השלכות ארוכות טווח... התייחסות זאת של הנבחרים מביאה לתוצאות ארוכות טווח שליליות".

סוהול מדגיש, כי "יסודות כלכליים מיושמים באופן לקוי מכיוון שפוליטיקאים נוטים לחשוב רק לטווח הקצר, כלומר על השלכות מיידיות.  הם אינם חושבים מעבר למערכת הבחירות הבאה".   

ואכן, הרקורד של מעצבי מדיניות מערביים מצביע על חוסר נכונות או יכולת לחשוב מעבר לטווח המיידי. 

הם נוטים להקריב שקולים ואינטרסים ארוכי טווח ומציאות מורכבת על מזבח שיקולים פשטניים קצרי טווח. 

הם מתעלמים מהכתובת על הקיר ומלקחי העבר.   

יו"ר וועדת ההקצבות של הסנאט האמריקאי לשעבר, אוהב ישראל הסנטור מהוואי דניאל אינוייה ז"ל, זיהה את הסכנות הטמונות בראייה קצרת הטווח של מדינאים ישראלים ואמריקאים כאחד את העניין הפלשתיני.

בדרכו לטקס החתימה על הסכם אוסלו הסנאטור הוותיק והמנוסה אמר: "בניגוד לרוב הנוכחים שיתמוגגו מלחיצת היד של רבין וערפאת, אני חושש שלטווח הארוך ההסכם עלול להפוך למסע הלוויה של מדינת ישראל".

בניגוד לאינוייה, מנהיגים, מומחים ופרשנים בישראל ובארה"ב התעלמו מהמשמעויות ארוכות הטווח של אוסלו, ולא הניחו למציאות המורכבת ולכתובת על הקיר לדכא את הכמיהה לפיתרון מהיר. הלהט לסיום הסכסוך הביא לשיכוך כאבים קצר טווח, אך – כפי שצפה אינוייה – גרם לתופעות לוואי שליליות ארוכות טווח: "פגיעה בתפקוד מערכות הגוף" (החרפה חסרת תקדים של חינוך לשנאה, טרור והפרת הסכמים), "כאבי ראש" (לחץ בינלאומי חריף), "סחרחורות ובחילות" (כרסום בכוח ההרתעה), ו"פגיעה בזיכרון ובתפקוד הקוגניטיבי" (התמכרות כל ראשי ממשלת ישראל ונשיאי ארה"ב מאז 1993 לנוסחת הוויתורים הסוחפים לפלשתינים ולסוריה)... למרות הראיות מבית היוצר הפלשתיני, שמטרתם הינה לחסל את המדינה היהודית.  

מורשת צ'מברלין בבית הלבן

מורשת צ'מברלין, שר החוץ הבריטי בתחילת מלחמת העולם השנייה שהכריז על "שלום בזמננו" עם הנאצים – ולא שיקולי טווח ארוך, מעצבת את מדיניות נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, כלפי האייתולות מטהרן.

אובמה מניח שאיראן גרעינית תנהג בהגיון מערבי ושאפשר יהיה להכילה. הוא מאמין שאפשר להשיג הסכם טוב ללא שינוי דרמטי וארוך טווח של התנהלות האייתולות.

הוא מתעלם משורשיות האופי האנטי-אמריקאי, הטרוריסטי, החתרני, המגלומני, העריץ, הבלתי-אמין והאפוקליפטי של האייתולות. לכן, הוא סבור שאיראן גרעינית – כמו בריה"מ-לשעבר, תירתע ממאזן האימה של "השמדה הדדית מובטחת". 

אבל בניגוד לבריה"מ-לשעבר האייתולות הם מונחי-אפוקליפסה. הם ניזונים ולא נרתעים ממאזן אימה. 

אובמה מתמקד בהשגת הסכם מיידי עם האייתולות ולא בנזק ארוך הטווח לארה"ב, כפי שעולה מהתנהלות האייתולות. דוגמא קטנה: ציון שנתי של "יום המוות לארה"ב" המלווה בשריפת דגלי ארה"ב.

מדיניות הטווח המיידי תשיג אולי טקס מרשים בלוזאן, אך תביא בהמשך לאיראן גרעינית ולחורבן חסר-תקדים עקב מלחמה גרעינית.

יורם אטינגר מגיש בארה"ב הרצאות בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלסטיני והמזרח התיכון. לתיאום הרצאות כיתבו אל: [email protected]

לכל הכתבות החדשות

צילום: press TV / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה