התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

מי אומר שאין אלטרנטיבה להסכם הגרעין עם איראן?
מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 22.07.2015 13:58

שגריר (בדימוס) יורם אטינגר טוען שהסכם 'מתוקן' צריך להתמקד בפרטי התנהלות האייתולות מטהרן יותר מאשר בפרטים הטכניים

ציור קיר על כותל הבניין בטהרן ששימש כשגרירות ארה"ב באיראן: השטן נשאר גדול!ציור קיר על כותל הבניין בטהרן ששימש כשגרירות ארה"ב באיראן: השטן נשאר גדול!

תפיסת העולם של הנשיא הדמוקרטי לשעבר, ג'ימי קרטר – שהמפלגה הדמוקרטית התנערה ממנו במסעות הבחירות של קלינטון ב-1992 וב-1996, זוכה לעדנה בהסכם הגרעין עם איראן.

ההסכם מקרין ניצחון של הרב-לאומיות על עצמאות הפעולה החד-צדדית האמריקאית... כרסום באמון האמריקאי במנהיגות ובעליונות מוסרית וגאו-אסטרטגית של ארה"ב... התעלמות מהחרפת האיום האיראני והטרור האסלאמי על ארה"ב... אמונה שמשטרי טרור מגיבים באופן חיובי למו"מ ולא לאיום בפעולה צבאית ממוקדת... ובסופו שח דבר, קריסת כוח ההרתעה  האמריקאי לשפל היסטורי.

ב-1979 תקע קרטר סכין בגב השאה הפרסי (שהיה "השוטר האמריקאי של המפרץ הפרסי"), ובכך העניק רוח גבית להשתלטות האייתולות על איראן. 

הסכם יולי 2015 תוקע סכין בגב האופוזיציה האיראנית, ומשדרג באופן חסר-תקדים את המעמד הפנימי, איזורי וגלובלי של האייתולות, ובכך מסכן אינטרסים קריטיים של ארה"ב, ומחריף את איום הטרור האסלאמי הגלובלי גם בתחומי ארה"ב.

על מגרעות ההסכם לומדים מברכות של גורמי טרור אנטי-אמריקאים כמו אסאד, חיזבאללה, חמאס והרשות הפלשתינית, לעומת גינוי מגורמים פרו-אמריקאים כגון סעודיה, ירדן ומצרים.

ב-15 ליולי 2015 כתב עורך היומון של משפחת המלוכה בסעודיה, "א-שארק אל-אווסאט": "הסכם הגרעין עם איראן פותח את שערי הרשע במזה"ת... כל בר-דעת יודע שאיראן לא תחדל מניסיונותיה לזעזע את האיזור... הצורך להצדיק את ההסכם יביא להתעלמות המערב מהפרות איראניות".

ב-17 ליולי כתב הנסיך באנדר שהיה ראש המודיעין הסעודי: "הסכם הגרעין יביא לתוהו ובוהו במזה"ת  בכיכובה של איראן... ההסכם מזכיר את הסכם 1994 עם צפון קוריאה, שהפכה לכוח גרעיני ב-2003... השלכות ההסכם עם איראן חמורות יותר בהתחשב במיליארדי הדולרים שיוזרמו לאיראן.... חל כרסום באמינות ארה"ב בעיני ידידיה במפרץ הפרסי".

איראן היא לא צפון קוריאה

בניגוד לצפון קוריאה, ששאיפותיה הטריטוריאליות מוגבלות לחצי האי קוריאה, יש לאייתולות שאיפות החורגות מהמפרץ הפרסי, המזרח התיכון והעולם המוסלמי, כפי שנחשף מספרי הלימוד של מערכת החינוך האיראנית, דרשות יום ששי ופעילות חתרנית וטרוריסטית שוטפת נגד משטרים פרו-אמריקאים.

בניגוד לצפון קוריאה, הנרתעת מ"השמדה הדדית מובטחת" (MAD), האייתולות האפוקליפטיים, המחנכים דורות צעירים ל'מלחמת גוג ומגוג' מול ארה"ב, רואים במאזן האימה הגרעיני תמריץ, ולא הרתעה, המאיץ את הגשמת את ייעודם.

אלטרנטיבה הגיונית להסכם מתמקדת בפרטי התנהלות האייתולות יותר מאשר בפרטים הטכניים של ההסכם.

מה היה צריך להיות?

התנייה של הפשרת 150 מיליארד הדולרים, הכפלת שיווק הנפט השנתי ל-60 מיליארד דולרים, מיליארדי הדולרים של השקעות זרות והפסקת אמברגו הנשק לאיראן, בשינוי דרמטי של ההתנהלות האנטי-אמריקאית, טרוריסטית, חתרנית, אלימה, מגלומנית, אפוקליפטית ומפרת הסכמים שיטתית של האייתולות.

אלטרנטיבה הגיונית צריכה לשדרג את היכולות של האייתולות רק אם יעקרו את החינוך לשנאת ארה"ב ("היהירה, המנצלת, העושקת, הכופרת, השטן הגדול"), המערב וישראל... יחדלו לחגוג את "יום המוות לארה"ב"... יפסיקו לממן טרור אסלאמי... ימנעו מחתרנות בכל מדינה ערבית פרו-אמריקאית ומשיתוף פעולה הדוק עם צפון קוריאה וונצואלה הרדיקליות.

אלטרנטיבה הגיונית אינה צריכה להסיר משולחן המו"מ את איום האופציה הצבאית הממוקדת (ללא כוח קרקעי), העשויה למנוע תוהו ובוהו ואף מלחמה גרעינית, כשם שהביאה לסיום מלחמת 8 השנים בין עיראק לאיראן, ולנסיגת איראן מכל שטח שכבשה בעיראק (כתוצאה מהפצצת מתקנים רגישים באיראן ע"י ארה"ב).

ב-10 לאפריל 2015 אמר מזכיר ההגנה האמריקאי, ג'ון קרי: "ביכולתנו להשמיד את תשתיות הגרעין באיראן", אך הנשיא אובמה הדגיש שהאופציה הצבאית הוסרה משולחן המו"מ.

אלטרנטיבה הגיונית צריכה להתבסס על מציאות ולא על תקווה והרהורי לב.

יורם אטינגר מגיש בארה"ב הרצאות בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלסטיני והמזרח התיכון. לתיאום הרצאות כיתבו אל:[email protected]

בעקבות הסכם הגרעין בין מעצמות ואיראן, כיצד לדעתכם מדינת ישראל צריכה לפעול?... הצביעו את עמדתכם בטור השמאלי באתר - וראו את תוצאות ההצבעה עד כה.

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך מיו טיוב

הוסף תגובה חדשה