התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

יש עתיד! NASA מצאה כוכב תאום לכדור הארץ
מאת: רון ניב | פורסם: 24.07.2015 18:17
מדעני סוכנות החלל האמריקנית טוענים שעל כוכב הלכת החדש מתקיימים תנאים הדומים לאלו שמאפשרים לנו לחיות ביקום. לפני שעוברים דירה, יש בעיה אחת: המרחק

"התאום" של כדור הארץ הוא הכוכב משמאל, והעיגול הגדול הוא השמש שלו

"התאום" של כדור הארץ הוא הכוכב משמאל, והעיגול הגדול הוא השמש שלו

גילוי מרעיש... תגלית מדהימה... מידע שמשנה את חיי האדם.

אלו חלק מהסופרלטיבים שמלווים בשעות האחרונות את ההודעה הדרמטית של סוכנות החלל האמריקנית (NASA), כי נמצא כוכב לכת חדש, שקיבל את השם הלא-סקסי קפלר-452b, שהתנאים עליו דומים לאלו של כדור הארץ עד ניתן לקרוא לו "כוכב תאוֹם". ובמילים אחרות, ניתן לקיים עליו חיים.

עד כמה הוא דומה לכדור הארץ שלנו? השנה שלו קצרה מזו שלנו ביום אחד בלבד!

ויש לו אפילו יתרונות על פני כדור הארץ המתבלה: הוא גדול ב-60% יותר מכדור הארץ והוא סב סביב שמש הגדולה ב-10% יותר מזו שלנו, כמעט באותו מרחק ממנה, כ-5% בלבד יותר מהמרחק שבו נמצא כדור הארץ שלנו מהשמש.

כתוצאה מחישובי מסות, מדעני החלל האמריקאים אומרים שעל פני הכוכב החדש מוקרן אור בהיר ב-10% עד 20% יותר מזה המאיר את כדור הארץ; היי-דפינישן.

חישובים אחרים מצאו, שהשמש הנותנת חיים ל'סטאר' החדש היא ותיקה יותר ביקום - בת כ-6 מיליארד שנים, 1.5 מיליארד שנים 'זקנה' יותר מהשמש שלנו.

אנחנו בכוכב הקטן, והמעקב אחריו במשך 20 שנה איפשר לחשב את מסלולו סביב השמש שלואנחנו בכוכב הקטן, והמעקב אחריו במשך 20 שנה איפשר לחשב את מסלולו סביב השמש שלו

חיפוש בין מאות-מיליארדי כוכבים

החוקר הראשי של NASA לא הסתיר את התרגשותו. בעיניו מדובר ב"ילד חדש בשכונה", שמעתה יתרכז רוב המחקר החללי בו. "זהו הכוכב הדומה ביותר לכדור הארץ שנצפה בתולדות האדם", הכריז החוקר. "הוא מעין בן דוד מבוגר יותר, שיכול לספק לנו הזדמנות להבין מה יקרה בכדור הארץ במיליארד וחצי שנים הבאות... בלי ספק יש שם תנאים לחיים במתכונת שאנו מכירים. זהו צעד גדול קדימה לעבר מציאתו של כדור הארץ 2".

הכוכב החדש, הוא הסביר, משתייך לקבוצת כוכבים היוצרים צורת ברבור. כבר נמצא בה כוכב דומה בתנאי לכדור שלנו - קפלר 186f, אך הוא קטן מדי, מסתובב סביב שמש קטנה מדי ולכן קר שם מאוד.

מיקרוסקופ החלל האגדי "קפלר"הגילוי החדש נזקף לזכות מיקרוסקופ החלל האגדי "קפלר" (בתצלום משמאל), שייעודו - מאז שוגר לחלל לפני 6 שנים, לאתר כוכבי לכת דמויי-ארץ המקיפים שמש. אסטרונומים משערים, שמאות כוכבי לכת כאלה מצויים בגלקסיית שביל החלב, ושכמה מהם עשויים להכיל מים ואולי גם צורות חיים כלשהן. עד כה צפה הטלסקופ כ-150,000 כוכבים, ובתוכם גילה 1,030 כוכבי לכת חדשים.

מדעני סוכנות החלל האמריקנית הסבירו, שהחיפוש אחר חיים בחלל, שמתקיים כבר עשרות שנים, הוא מורכב לא רק בשל העובדה שבגלקסיית שביל החלב קיימים בין 200 ל-400 מיליארד כוכבים, אלא שכדי שיתקיימו באחד מהם חיים – פרימיטיביים או תבוניים, נדרש שילוב נדיר של תנאים בסיסיים.

כל התנאים הללו מתקיימים, להערכת NASA, בכוכב החדש.

תרשים המשווה בין מסלולי כדור הארץ והכוכב החדש שהתגלה סביב השמשוֹת שלהםתרשים המשווה בין מסלולי כדור הארץ והכוכב החדש שהתגלה סביב השמשוֹת שלהם

אבל רגע - לפני שאתם מתחילים לארוז, יש בעיה אחת: המרחק לכדור הארץ 2 הוא... 1,400 שנות אור. אז קחו את הזמן.

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך מיו טיוב

הוסף תגובה חדשה