התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

אובמה טועה ומטעה: לא רק ישראל מתנגדת להסכם הגרעין עם איראן
מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 11.08.2015 23:19
השגריר בדימוס יורם אטינגר מדווח על פאניקה בסעודיה ובמדינות המפרץ, על התנגדות להסכם במצרים, בירדן ואפילו בשכנתה הצפונית של ארה"ב, קנדה

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, וסגנון ג'ו ביידן, מודיעים על הסכם הגרעין שהושג עם איראןנשיא ארה"ב, ברק אובמה, וסגנון ג'ו ביידן, מודיעים על הסכם הגרעין שהושג עם איראן... ומאז העולם סוער וחלוּק בדעתו

נשיא ארצות הברית ברק אובמה טעה והיטעה בהופעותיו הטלוויזיוניות האחרונות כאשר חזר וטען, כי ישראל היא המדינה היחידה המתנגדת להסכם הגרעין עם איראן.

לצד נתניהו, גם מנהיגי ירדן, מצרים ומדינות המפרץ - ובמיוחד סעודיה, רואים בהסכם איום קטלני, ברור ומיידי, הנובע ממדיניות זחוחה והרסנית שתפגע מיידית במדינות ערב ואחר כך במערב, ובעיקר בארה"ב - "השטן הגדול" לפי משנת האייתולות.

בית סעוד מאופק אמנם בתגובתו הרשמית, אך מבטא את עמדתו האותנטית, כנהוג בשנים האחרונות, באמצעות ערוצי תקשורת שבשליטתו המוחלטת ובשיחות עם מחוקקים אמריקאיים.

בביקורי לאחרונה בגבעת הקפיטול אמרו לי סנטורים וצירי בית הנבחרים, דמוקרטים ורפובליקנים כאחד: "בעוד ישראל מודאגת מהתגרענות איראן - סעודיה בפאניקה!"

מנהל הטלוויזיה הסעודית "אל-ערביה", והעורך הראשי לשעבר של היומון הסעודי היוקרתי, "א-שארק אל אווסאט", עבדול רחמן אל רשיד, שולל את הערכת מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, כאילו מימוש ההסכם יקדם את ביטחונו ארוך הטווח של האזור:

"[משטר האייתולות] דומה למפלצת ששוחררה מאזיקיה", הוא כתב, וניבא: "אנו בפתחה של תקופת עקובת דם, ומתכוננים לתרחיש הרע ביותר... טהרן לא תזנח את שאיפת ההתפשטות והפלת משטרי שכנותיה הערביות. והפסקת הסנקציות תזרים משאבים לחימוש ארגוני טרור ותחריף עוד יורת את האיום האיראני".

עורך מדור הדעות של "א-שארק אל-אווסאט", שגם הוא מבטא את עמדת המלך הסעודי, מציג - בדומה לנתניהו, אלטרנטיבה להסכם הנוכחי עם איראןהתניית ההטבות לאייתולות במעבר דרסטי להתנהלות מתונה.

לפי משארי אל-זיידי, "הבעיה נעוצה במהות שליטי איראן ובמשאבים שיופנו לחתרנות וטרור במדינות ערב, לפי הנחיית החוקה האיראנית... וושינגטון תחווה במהרה את השלכות ההרפתקה האיראנית".

שליטה על תאי טרור רדומים בארה"ב

התכנסות העולם לכפר הגלובלי, והרקורד האנטי-אמריקאי בן 36 השנים של האייתולות – כולל שליטה על תאי טרור רדומים בארה"ב ומעורבות גוברת באמריקה הלטינית, מבהירים שההשלכות הביטחוניות והכלכליות של ההסכם חורגות מגבולות המזרח התיכון וגולשות לכל אזור בחירה בארה"ב.

ב-2015 מציג הציג שר החוץ האמריקני האמריקני, ג'ון קרי, את הנשיא האיראני רוחאני ואת שר החוץ שלו זאריף – אמני כפל-הלשון ושליחי האייתולות - כמתונים ואמינים.

קודם לכן, משנות ה-90 - ועד פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה, היה קרי חבר במועדון מצומצם של סנטורים שראו בחאפז ובשאר אסד מנהיגים שואפי שלום וקרא לישראל לסגת מהגולן. הוא התייחס לערפאת כאיש שלום, חיבק את "האחים המוסלמים", בגד במובארק, קידם את "הצונאמי הערבי" כ'אביב' וראה בו התעוררות ערבית, מעבר לדמוקרטיה ומהפכת פייסבוק בנוסח מהטמה גנדי ומרטין לותר קינג.

בעל הטור הוותיק ב"א-שארק אל-אווסאט" והמומחה לענייני המפרץ הפרסי, אמיר טהרי, מטיח ביקורת בקרי:

"אין יסוד להנחה שרוחאני מעוניין ברפורמה. בשנה השלישית לנשיאותו הוכפל מספר האסירים הפוליטיים, גדל מספר ההוצאות להורג והעיתונים שנסגרו, נאסר על התארגנות פוליטית ואיגודי עובדים, תקציב הטרור הבינלאומי גדל ב-32%... הפנטזיה של קרי מתגברת את יכולות ההרס של האייתולות, מקטינה את הסיכוי לשינוי שלטון באיראן, ומערערת את יציבות העולם". 

כוח ההרתעה האמריקאי, החיוני לשפיות העולם, נחלש עוד יותר כאשר הנשיא אובמה חוטא ומשווה את הסכם הגרעין שיזם הנשיא ג'ון קנדי עם ברית-המועצות-לשעבר - מעצמת-על גרעינית שנרתעה ממאזן האימה ההדדי, להסכם עם האייתולות - פורעי החוק, מפירי הסכמים סדרתיים, בעלי עוצמה קונבנציונאלית בינונית ותפישת עולם אפוקליפטית הניזונה ממאזן אימה הדדי והשואפת להשמיד את ארה"ב.

שכן, בניגוד להסכם שיזם קנדי, שצימצם את יכולות ברה"מ, ההסכם עם האייתולות ישדרג את יכולותיהם, יחריף את שאפתנותם ויערער את יציבות העולם.

קנדה מדינה לעניין

ישראל לא לבדה גם בעולם המערבי. קנדה, למשל, שותפה לחששות הנשמעות מהמפרץ הפרסי וממדינות ערב מתונות ופרו-מערביות.

שר החוץ הקנדי, רוב ניקולסון, הזהיר לאחרונה, כי "איראן ממשיכה להוות איום לביטחון ושלום העולם עקב שאיפות הגרעין, תמיכה בטרור, קריאות חוזרות ונשנות לחיסול ישראל והפרת זכויות האדם".

ואילו ראש ממשלת קנדה, סטיב הארפר, ביקר קשות את מצב זכויות האדם, שלא השתפר בתקופת נשיאות רוחאני, וקבע כי כל עוד תימשך מעורבות האייתולות בטרור הבינלאומי ובמאמץ להפלת שליטי המדינות בחצי האי ערב, קנדה תמשיך את הסנקציות על איראן, למרות הסכם המעצמות (שקנדה אנה שותפה לו) ובמחיר ויתור על רווח כלכלי הצפוי למדינות המערב מביטול הסנקציות; דוגמא לעמדה אמיצה, מונחית-עקרונות וביטחון לאומי ארוכי-טווח, שקשה למצוא היום.

יורם אטינגר מגיש בארה"ב הרצאות בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלסטיני והמזרח התיכון. לתיאום הרצאות כיתבו אליו: [email protected]

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך: C-SPAN / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה