התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

תן לשים ת'ראש על דיונה
מאת: רן פרידמן | פורסם: 13.11.2015 16:41
ההתרסקות המסתורית של מטוס הנוסעים הרוסי בסיני, היא עוד סימן ש-60 ק"מ מב"ש, בין הדיונות שלחלקנו עוד יצא לשרת עליהן, מתחת לאפה של ישראל, קמה מיני-ISIS

הפלת המטוס הראשונה של דאע"ש (המדינה האיסלמית) התרחשה ממש מתחת לאפה של ישראלהפלת המטוס הראשונה של דאע"ש (המדינה האיסלמית) התרחשה ממש מתחת לאפה של ישראל

חצי האי סיני, שבעבר היה גן עדן עבור נופשים מכל רחבי העולם, מבסס את מעמדו בשנים האחרונות כמערב הפרוע של המזרח התיכון.

בזמן שזרקורי התקשורת כוונו אל עבר המשבר בסוריה ואל גל הפליטים שהוא הוליד, הצליחו ארגונים ג'יהאדיסטיים רבים בעלי זיקה לאל-קאעידה ודאע"ש (ISIS) לפתח בחצי האי רשתות מסועפות של טרור, שכוון עד כה בעיקר כנגד מטרות של הריבון הרשמי באזור, מצרים.

לאחרונה, אותם הזרקורים האירו לרגע על המתרחש בסיני בעקבות ההתרסקות המסתורית של מטוס הנוסעים הרוסי בצפון חצי האי, והזכירו לנו כי ממש מתחת לאפה של ישראל מתקיימים קיני טרור של הג'יהאד העולמי.

אז מה באמת מתרחש כ-60 קילומטרים מבאר שבע, בין הדיונות שלחלקנו עוד יצא לשרת עליהן בעבר?

הכל התחיל, איך לא, במקביל למהפכת האביב הערבי המצרית של 2011. קבוצות מיליטנטיות קטנות, המזוהות עם האסלאם הקיצוני, ניצלו את חולשת השלטון המרכזי שבמצרים, והחלו לחבל באופן שיטתי בקו הגז המצרי-ישראלי בפברואר 2011.

עבור אותן קבוצות, פעולות אלו היו בבחינת פגיעה בשתי ציפורים במכה אחת, שכן גם ישראל וגם מצרים (אז עוד תחת שלטונו של חוסני מובארק) סומנו עבורן כאויבות. כאשר ראו הקבוצות כי מעשיהן אינם נענים בתגובה של ממש, הן פירשו זאת כחולשה מצד הממשלה המצרית ולכן החלו לנסות את מזלם גם בהתקפות המתמקדות בכוחות הביטחון המצריים המוצבים באזור.

ISIS סיני: בסך הכל 1,000 לוחמים חמושים בציוד מוברח באזור מדברי ודל משאבים

ISIS סיני (בסרט תעמולה): בסך הכל 1,000 לוחמים חמושים בציוד מוברח באזור מדברי ודל משאבים

"מבצע נשר"

פגיעות אלו הן שהביאו את מצרים, המדממת גם ככה מן ההפיכה המתרחשת בקרבה, לצאת ב"מבצע נשר" באוגוסט 2011, שכוון כלפי אותם קני טרור במטרה לחסלם כשהם עוד קטנים ובשלבי ביסוס כוחם.

במסגרת מבצע זה אישרה ישראל למצרים להגדיל את הנוכחות הצבאית שלה בשטח סיני הרבה מעבר למה שסוכם בין שתי המדינות בהסכם השלום, מתוך הבנה שהבעיה המצרית של היום עלולה להיות הבעיה הישראלית של מחר.

תוך 4 ימים מתחילת המבצע הגיעה אותה הבעיה המצרית למפתן דלתה של ישראל, כאשר חוליות ג'יהאדיסטיות ביצעו סדרת פיגועים בכביש 12 בדרום הארץ, בהם קיפחו את חייהם שבעה ישראלים ועוד עשרות נפצעו.

פיגועים נוספים, בעיקר בגזרה המצרית, הוסיפו להתרחש לכל אורך 2012 והגיעו לשיאם באוגוסט של אותה השנה, כאשר חוליה נוספת הצליחה להרוג 16 חיילים מצריים ששמרו על מוצב גבול בסמוך למעבר כרם שלום. לאחר שסיימו את מסע ההרג, חדרו המחבלים אל תוך שטח מדינת ישראל כשהם נוהגים בג'יפ ובמשאית ממולכדת שנגנבו מן הצבא המצרי, בדרכם לבצע פיגוע נוסף - הפעם בשטח ישראל, אך חוסלו על ידי צה"ל בטרם הצליחו לגרום לנזק משמעותי.

"מבצע סיני"

בעקבות אירוע מכונן זה, פתח הצבא המצרי במבצע רחב היקף נוסף אשר נמשך עד היום, ושמו "מבצע סיני".

ההתפתחות האחרונה בסיני הייתה התרסקותו של המטוס הרוסי, אשר מעלה עד כה חשד כבד מאוד שמדובר בפעולה מיד היוצר של דאע"ש בסיני; קל וחומר אם לוקחים בחשבון את רצונם העז של אנשי דאע"ש לנקום ברוסים, מאז שאלו פתחו לאחרונה במתקפה על מטרות הארגון בסוריה.

התרסקות זו מזכירה לנו שעל אף המאמצים הצבאיים של מצרים בסיני, איום הטרור בחצי האי הוא עודנו בר קיימא.

מבט זריז על המספרים מאחורי הלחימה המתמשכת בסיני יעלה תמונה משונה: מספר ההרוגים מקרב הצבא המצרי, על פי רוב ההערכות, עומד על כ-30, בעוד שמספר ההרוגים מקרב המיליציות האיסלאמיסטיות נע בין 30 ל-50. אי הוודאות במספרים נובעת מהנטייה של שני הצדדים לפאר בצורה מוגזמת את הישגיהם בשדה הקרב.

אך כיצד קרה שמצרים, מעצמה אזורית ושועלת קרבות ותיקה בעלת צבא של מאות-אלפים, לא מצליחה לאכוף את מרותה על כ-1,000 לוחמים החמושים בציוד מוברח באזור מדברי ודל משאבים?

התשובה טמונה בשני גורמים שונים התלויים זה בזה ומתרחשים במקביל.

הראשון הוא מצבה הפיננסי הרעוע גם ככה של מצרים, אשר מונע ממנה לצאת במלחמת חורמה של ממש בסיני, שתדרוש משאבים רבים מכלכלת המדינה, אשר מאז ימי המהפכה של 2011 דרך ההפיכה של 2013 ועד היום הספיקה לעבור טלטלות רבות, ביניהן צניחה משמעותית בהכנסות מתיירות, שחיקה של ערך המטבע ועלייה חדה במחירי מוצרי יסוד, דלק ובנזין.

הגורם השני הוא שיטת הלחימה בה נוקטים שלוחות הטרור של דאע"ש ואל-קאעידה בסיני: באמצעות אלמנטים כמו לוחמת גרילה, ביזה, התשה מנטאלית של האויב וגרירה ללחימה מתמשכת, מצליחות השלוחות להשתלט על נקודות אסטרטגיות שיוצרות יחדיו רצף טריטוריאלי, בו הן הופכות להיות, הלכה למעשה, הריבון.

שיטה זו, בשילוב תורות לחימה מיושנות מצד המצרים, הביא אותם לניהול של מערכות ארוכות, בזבזניות ובעיקר לא מוצלחות כנגד האויב החדש.

מה יקרה כשיגיעו לעזה?

בעוד שתאי הטרור בסיני הוכיחו את יכולתם לשגשג בחולות המדבר, אין הם מסוגלים להוות איום ממשי על מצרים שמדרום-מערב לחצי האי, ובטח שלא על ישראל שמצפונו.

מה שכן יתכן, הוא מצב שבו תחום השפעתם יגלוש דווקא אל הג'ונגל של רצועת עזה, ויאיים על ריבונותו של חמאס באזור.

במצב שכזה, תעמוד ישראל בפני שאלה מכרעת - האם עדיף הרע והמוכר, או שמא הרע והזר?

צפו בכתבת CNN על דאע"ש בסיני:
 

{C}{C}{C}{C}{C}{C}

Who is ISIS in Sinai?


 

רן פרידמן כותב ל-IsraeliLifeUSA.com על נושאי ביטחון, ערבים והעולם המוסלמי, שאותם הוא לומד באוניברסיטה העברית בירושלים, שם הוא משמש גם כדובר התא האוניברסיטאי של "התנועה לאיכות השלטון בישראל". הוא ישתלם בנושאים אלו בקרוב בזכות מילגה שקיבל באוניברסיטת ניו יורק.

לכל הכתבות החדשות

וידאו וצילומי מסך: CNN / יו טיוב

 

הוסף תגובה חדשה