התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

המזרח התיכון החדש לפי ג'ון קארי 

מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 27.11.2015 13:19
איך נחישותו של שר החוץ האמריקאי להמציא מחדש את המזה"ת מכרסמת בתדמית ההרתעה של ארה"ב ובסיכויי השלום?

שר החוץ האמריקאי ג'ון קארי

ב-28 לאוקטובר 2015 הציג שר החוץ האמריקאי ג'ון קארי את חזונו המזרח תיכוני, המבוסס על ההנחה שהרצון לדו-קיום בשלום יגבר על המורכבות, חוסר הוודאות, האלימות, היעדר הסובלנות והאנטי-מערביות בני 1,400 שנים: "תארו לעצמכם עתיד של אנשים מהנילוס עד המפרץ הפרסי הנהנים מחופש תנועה ועיסוק, צעירים הזוכים לחינוך מעולה, ותיירים המבקרים באזור ללא מורא...."

בנאום מכונן שנשא ב-7 לדצמבר ‪ 2013‬אמר עוד שר החוץ האמריקאי, בין היתר: "תארו לעצמכם מה יתרום פתרון שתי המדינות לישראל, פלשתין, ירדן והאזור כולו, למסחר, תיירות, טכנולוגיה ולנוער הישראלי והפלשתיני..."

בתגובה להתבטאויות של קארי כתב אמיר טאהרי, בעל הטור המוביל ביומון הסעודי, "אשארק אל-אווסאט", המבטא את עמדת השלטון הסעודי: "מזכיר המדינה קארי מציג משאת-נפש פיוטית... יוזם מחקרי שוק כאשר האזור עולה באש... כבאי המנסה ללא הצלחה לכבות את האש... כישלון רב היקף... מתגאה בהסכם המאפשר לאייתולות להשיג יכולת גרעינית תוך שנה..."

ג'ון קרי בפגישה עם מנהיגים ערבים: הוא לא קולט את הראש המזרח תיכוניג'ון קרי בפגישה עם מנהיגים ערבים: הוא לא קולט את הראש המזרח תיכוני

יוזמות כושלות

את השקפת העולם של קארי יש לשפוט לפי תקדימים:

ב-1993 ראה בערפאת את מבשר השלום למרות המציאות: 40 שנות טרור ערפאתי נגד יהודים וערבים.

ב-1997 פירסם קארי ספר בשם "המלחמה החדשה", שבו שיבח את המעבר שח מנהיג אש"ף, יאסר ערפאת, מפשע למדינאות, למרות המציאות המתעדת את מעבר ערפאת מטרור אזורי לאב-טיפוס של טרור בינלאומי אנטי-אמריקאי.

ב-2015 רואה קארי בראש הרשות הפלשתינית, מחמוד עבאס, את מבשר השלום למרות המציאות: 70 שנות טרור של מחמוד עבאס נגד יהודים וערבים, והקמת תשתית חינוך לשנאה בגני ילדים, בתי ספר, מסגדים ותקשורת, שהפכה לקו-יצור של טרוריסטים.

ב-6 לאוקטובר 2014 טען קארי שהעניין הפלשתיני הוא, לכאורה, בבת עיני הערבים ומוקד המזה"ת, הטרור האסלאמי והסכסוך הערבי-ישראלי: "בכל שיחותיי עם מנהיגי ערב, על הצורך להילחם בדעא"ש, הם העלו את החובה להסדיר את הנושא פלשתיני, המהווה מוקד לזעם ברחוב הערבי  ולגיוס צעירים [לגופי טרור]".

קארי מתעלם מהפער ההיסטורי בין המלל והמעש הערביים, המרעיפים על הפלשתינים הבטחות אך לא משאבים. בניגוד לתפישת העולם של קארי, העניין הפלשתיני היה תמיד נושא מישני במזה"ת, כפי שמוכיח הצונאמי הערבי שאינו קשור כלל לעניין הפלשתיני. כמו כן, מדינות ערב אינן נלחמות עבור הפלשתינים, אלא – מדי פעם – נלחמות בפלשתינים, הנתפסים בדרקך כלל כגורם טרוריסטי וחתרני.

עד 2011 נמנה קארי על מיעוט קטן בסנאט שראה בחאפז ובשאר אסד מנהיגים אמינים, נדיבים ומונחי-שלום, וקרא לנסיגת ישראל מרמת הגולן.

ב-2011 קידם קארי את הצונאמי הערבי כאילו היה אביב, מרד צעירים, מהפיכת "פייסבוק" ושלב מעבר לדמוקרטיה. הוא תמך בחיסול מועמר קדאפי למרות שזה מסר לארה"ב את תשתיתו הגרעינית, ובכך הפך את לוב לזירת הטרור הגדולה במזרח התיכון.

ב-2015 ממחזר קארי יוזמות כושלות לפתרון העניין הפלשתיני, המתעלמות מההקשר המזרח תיכוני ומתמקדות בתיווך ולא במו"מ ישיר, למרות ששתי יוזמות השלום המוצלחות (עם מצרים וירדן) באו כתוצאה ממו"מ ישיר.

מסקנה: מעורבות מזכיר המדינה האמריקאי, המדגישה "סימטריה מוסרית" בלתי מוסרית, מקצינה עמדות ואלימות פלשתינים, ומעניקה לגיטימציה לחינוך לשנאה, למרות שעקירתו היא תנאי בל-יעבור לרגיעה וקידום השלום.

יורם אטינגר מגיש בארה"ב הרצאות בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלסטיני והמזרח התיכון. לתיאום הרצאות כיתבו אל: [email protected]

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: Financial Times / wochit News / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה