התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

אמריקה, היזהרי ממדינה פלשתינית! 

מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 21.02.2016 14:24
מדוע נשיא ארה"ב ומזכיר המדינה עדיין שואפים לקדם הכרה במדינה פלשתינית לפני תום כהונתם ב-20 לינואר 2017, למרות שזו תוסיף קול אנטי-אמריקאי בהצבעות באו"ם

שר החוץ האמריקאי, ג'ון קארי, ונשיא הרשות הפלשתינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), באחת מפגישותיהם ברמאללה: איך זה שהאמריקאים עדיין מאמינים בפתרון 2 המדינות?שר החוץ האמריקאי, ג'ון קארי, ונשיא הרשות הפלשתינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), באחת מפגישותיהם ברמאללה: איך זה שהאמריקאים עדיין מאמינים בפתרון 2 המדינות?

הנשיא ברק אובמה ומזכיר המדינה שלו ג'ון קארי שואפים לקדם הכרה במדינה פלשתינית לפני תום כהונתם ב-20 לינואר 2017. לכן דחו את בקשת מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד, להתחייב להטיל וטו על כל הצעה ברוח זו שתידון במועצת הביטחון באו"ם.

להערכתם, מדינה פלשתינית תקדם יציבות, מתינות, שלום ודמוקרטיה במזרח התיכון.

האם הערכותיהם עומדות במבחן הזמן?

ב-1993 הופרכה הערכת קארי שיאסר ערפאת ומחמוד עבאס הפכו "מפורעי חוק למדינאים", כאשר פרץ גל חסר תקדים של הסתה וטרור פלשתיניים הנמשכים עד היום. 

ב-2011 העריכו אובמה, הילארי קלינטון וקארי שהצונאמי הערבי הוא 'אביב', המבשר את מעבר העולם הערבי לדמוקרטיה. אבל על הרחוב הערבי השתלט צונאמי של עריצות אנטי-אמריקאית, מונחית-טרור ומגלומנית אסלאמית.

בספטמבר 2011 הכריז אובמה שהפלת משטר קדאפי בלוב מבשרת שלום ללוב, אך האשלייה נופצה בספטמבר 2012 עם הפיכת לוב לבמת טרור אנטי-אמריקאי הגדולה באזור ורצח 4 אמריקאים בבנגזי.

ביוני 2012 ראה אובמה בעליית "האחים המוסלמים" לשלטון במצרים את ניצני הדמוקרטיה, אך ביולי 2013 עלתה לשלטון חזית נדירה של גורמים ליברלים וצמרת הצבא שקטעה דיקטטורה מוסלמית של "האחים" – ארגון טרור אסלאמי המאיים על כל משטר ערבי פרו-אמריקאי.

מהנאצים ועד צפון קוריאה

על אופי והשפעת המדינה הפלשתינית על אינטרסים אמריקאים אפשר ללמוד ממנהיגי הרשות הפלשתינית, אש"ף (המפקח על הרשות) וחמאס, המהווים מקור השראה לטרור האסלאמי והבינלאומי, ומשתפים פעולה עם אוייבי ארה"ב – האייתולות, צפון קוריאה, ונצואלה, הטרור האסלאמי וצדאם חוסיין; כפי שקודמיהם שיתפו פעולה עם הנאצים והמשטרים האכזריים של הגוש הקומוניסטי.

מדינה פלשתינית תוסיף קול אנטי-אמריקאי בהצבעות באו"ם ותעניק לרוסיה ולסין זכויות באגן המזרחי של הים התיכון תוך פגיעה במעמד ארה"ב.

ויתורים חסרי תקדים של ישראל ב-1993 (אוסלו) וב-2005 ("התנתקות") הביאו להקמת הרשות הפלשתינית על ידי מנהיגי טרור, ולכן הביאו לעידוד חסר תקדים של הטרור בישראל, באזור ובעולם. מ-1993 מתאפיינת הרשות הפלשתינית על ידי חינוך לשנאה, הסתה, טרור, שחיתות ועריצות, במיוחד נגד המיעוט הנוצרי.

מחמוד עבאס וערפאת ברחו ממצרים, סוריה וירדן עקב מעורבותם בטרור, גרמו למלחמות אזרחים וטרור בלבנון, ותקעו סכין בגבה של כוויית כאשר סייעו להריסתה על ידי עיראק. הקמת מדינה פלשתינית תתסיס את הזירה הערבית, תביא כלייה על המשטר ההאשמי, ותגביר את האיום על מפיקות הנפט הערביות במפרץ הפרסי.

ב-1967 חזרה ישראל לרכסי יו"ש, שידרגה באופן דרמטי את כוח ההרתעה, הפכה מצרכן ביטחון לאומי ליצרן ביטחוני, האריכה את הזרוע האסטרטגית האמריקאית מול איום אסלאמי על ארה"ב, הקטינה את האיום על משטרים ערביים פרו-אמריקאים, ואיפשרה לצמצם את היקף הצבא האמריקאי באזור. הקמת מדינה פלשתינית תסיג את ישראל מנכס לנטל אסטרטגי של ארה"ב, ותחייב הרחבה דרסטית של נוכחות אמריקאית צבאית באזור. 

האם מדינה פלשתינית תקדם יציבות, מתינות, שלום ודמוקרטיה במזרח התיכון? בהנחה שנמר אינו משנה חברבורות אלא טקטיקות, יש לקבוע שמדינה פלשתינית מחד, ואינטרס אמריקאי, מאידך, מהווים דבר והיפוכו.

יורם אטינגר מגיש בארה"ב הרצאות בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלסטיני והמזרח התיכון. לתיאום הרצאות כיתבו אל: [email protected]

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך: AP Archive / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה