התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

בעולם

איך יהיו יחסי ישראל-ארה"ב אם דונלד טראמפ ייבחר לנשיאות? (וידאו)
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה״ב | פורסם: 01.05.2016 18:03
הסיוע הביטחוני לא יגיע לשיאי ממשל אובמה, אבל איראן תחטוף מכה. ישראל לא תשמע שהיא מכשול לשלם עם הפלסטינים, אבל בנות בריתה באיזור ינשמו לרווחה

דונלד טראמפ נשא לראשונה את את משנתו בנוגע למדיניות החוץ שינהיג במידה וייבחר לנשיאות

פחות מ-24 שעות לאחר שקטף אלקטורים מעוד 5 מדינות בדרכו לגריפת מועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארה"ב ב-2016, דונלד טראמפ נשא לראשונה את את משנתו בנוגע למדיניות החוץ שינהיג במידה וייבחר לנשיאות.

טראמפ השתמש בין היתר בישראל כדי לתקוף את מדיניות החוץ של אובמה-ג'ון קרי-הילארי קלינטון מכל כיוון, וכינה אותם "חלשה ומבולבלת, שאיפשרה לטובים לדעוך ולרעים לשמוח ולמדינה האיסלאמית לפרוח":  "אובמה לא היה ידיד של ישראל"... "הוא התרפס לפני איראן והפך אותה למעצמה על חשבונה של ישראל"... "הטענה שכאילו ישראל היא מכשול לשלום היא ביקורת לא לגיטימית"... ובנוגע לפלסטינים ולמו"מ ישראלי איתם - אף מילה.

עם זאת, טראמפ לא הבטיח את הסיוע הביטחוני הצפוי לישראל מממשל אובמה, שעשוי לשבור את כל שיאי הסיוע הביטחוני שהוענק עד היום ע"י ארה"ב לישראל או לכל מדינה אחרת, וכן הבטיח להתמקד בבנייה מחדש את הצבא האמריקני.

"המדינות שאנו מגינים עליהן, חייבות לשלם עבור המחיר של ההגנה הזו", אמר איל ההון. "הן מרוויחות מהסיוע ומהמטרייה הביטחונית שמספקת להם ארה"ב, אולם מנגד לא משלמות תשלום הוגן... אם לא ירצו לשלם, ארה"ב תצטרך לתת להן להגן על עצמן. אין לנו ברירה. אנחנו חייבים קודם כל לחשוב על עצמנו".

הוא לא הוציא את ישראל מכלל החשבון.

במישור הבינלאומי - טראמפ מבטיח לשפר את היחסים עם רוסיה... להתייחס בכבוד לערב הסעודית... לתמוך במשטר במצרים "כי הם שומרים על הסכם השלום עם ישראל"... אך מאירופה ידרוש להשתתף יותר במימון ברית נאט"ו, ומסין לבלום את תכנית הגרעין הצפון קוריאנית... ואת דאע"ש (ISIS) יכרית באמצעות כוח צבאי "אך  גם מאבק פילוסופי, כמו מאבקנו הארוך במלחמה הקרה".

צפו בנאום מדיניות החוץ של טראמפ:

Donald Trump delivers speech on foreign policy plans


 

לכל הכתבות החדשות

וידאו וצילום מסך: PBS NewsHour / יו טיוב

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה