התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

אובמה ידע על התקפת חיל האוויר הישראלי בסוריה - ואישר אותה בשתיקה
מאת: רון ניב ומאיר דורון | פורסם: 31.01.2013 09:19
את המידע על ההתקפה המתוכננת - בתוספת נתוני מודיעין - מסר בוושינגטון ראש אמ"ן בצה"ל, אלוף אביב כוכבי, לראש המטות המשולבים של ארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי

השליח - ראש אגף מודיעין בצה"ל, האלוף אביב כוכביהשליח - ראש אגף מודיעין בצה"ל, האלוף אביב כוכבי (התצלום מתקופת היותו תת-אלוף)

ארה"ב יוּדעה מראש על ההתקפה האווירית הישראלית בסוריה, והנשיא אובמה ושר ההגנה היוצא, ליאון פאנטה, שוכנעו שאין מנוס אלא לתקוף, למרות הכאוס השורר בסוריה. הם לא אמרו "כן", אבל אישרו את ההתקפה בשתיקה.

כך מסר הלילה מקור ישראלי בוושינגטון.

את המידע על ההתקפה המתוכננת - בתוספת נתוני מודיעין - מסר ראש אמ"ן בצה"ל, אלוף אביב כוכבי, לראש המטות המשולבים של ארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי.

כוכבי ביטא את חששה של ישראל, שאם הציוד שהופצץ יגיע ליעדו - בסיס חיזבאללה במזרח לבנון, הוא עלול לפגוע באופן חמור בשליטה האווירית הישראלית בלבנון.

המידע עשה דרכו במהירות לשר ההגנה, ליאון פאנטה, ומשם לבית הלבן.

בין היתר כלל המידע המודיעיני מישראל הבהרה, כי יעד ההתקפה אינם רק טילים נגד-מטוסים - משוכללים ככל שיהיו, אלא ציוד אלקטרוני בעל יכולת לשבש את מערכות ה-GPS שבעזרתן מופעלים מטוסים ללא טייס - כלי המודיעין העיקרי של ישראל בדרום ודרום-מזרח לבנון.

טילי נ"מ רוסיים ממשפחת האס.אייטילי נ"מ רוסיים ממשפחת ה-SA

ה"ניו יורק טיימס" טוען, כי ההתקפה הייתה סמוך לבסיס ג'מראיה בפרברי דמשק, שעה ששיירת משאיות, עמוסות בטילי נ"מ רוסיים חדישים ממשפחת ה-SA (קיצור של surface-to-air), יצאה לדרכה לעבר הגבול הלבנוני.

על פי רשת הטלוויזיה Sky הבריטית, ההתקפה התרחשה באזור זבאדני, מספר קילומטרים מועט לפני הגבול הסורי-לבנוני.

ה"וושינגטון פוסט" טוען, כי מבצע העברת הטילים ו/או המערכות האלקטרוניות מסוריה ללבנון נוהל ישירות בידי אחיו של נשיא סוריה, מאהר אסד.

ואילו ה"וול סטריט ג'ורנאל" מעלה אפשרות, שההחלטה להעביר כלי לחימה לחיזבאללה, בעיצומו של המרד הסורי, אולי מעידה על הכנות ההתקפלות של נשיא סוריה, בשאר אסאד, שבתוכם כלולה אולי איזו עסקת הגנה למקרה שהנשיא הסורי יזדקק למקלט ואבטחה.

כלי תקשורת אחרים טענו, שהמשאיות שהותקפו נשאו גם טילי קרקע-ים רוסיים מסוג "יאחונט", המסוגלים לפגוע בכלי שייט של ישראל המפטרלים לאורך חוף לבנון כחלק משיגרת הביטחון השוטף.

על פי "טיימס" הבריטי, מפי עדי ראייה להתקפה, השתתפו בה כמה מל"טים ו-12 מטוסי קרב-הפצצה, שביצעו 3 גיחות.

על פי עדי ראייה מלבנון שירטט העיתון את מסלול הטיסה של מטוסי חיל האוויר, שנכנסו לשטח האווירי הלבנוני באיזור נקורה, טסו צפון-מזרחה לעיירה בינת ג'בייל, ומשם המשיכו ליעדם בסוריה. המטוסים גם שבו לבסיסיהם באותו מסלול.

רוצים להגיב? להביע דיעה? כיתבו לעורך הראשי

לעמוד הראשי

מתנת פרידה משר ההגנה האמריקני היוצא לישראל: 5 מסוקי יסעור חינם

בית משפט בשיקגו: 35 שנות מאסר לאמריקני שהיה מעורב במתקפת הטירור בחב"ד במומביי

חוגים פרו-ישראלים בוושינגטון: לתת עכשיו 20 F-16 אמריקנים חדשים למצרים - טירוף!

 

צילום מסך (כוכבי): EITAN ALFASSY / יו טיוב; צילום (טילים)ף ויקיפדיה