התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

משפט חוזר לנשיא המורשע משה קצב?
מאת: מיכל בן חורין, מיוחד ל-IsraeliLifeUSA | פורסם: 03.12.2013 03:53
חמוש בעורך דינו החדש, יהושע רזניק, לשעבר המשנה לפרקליט המדינה, יוצא האסיר המפורסם ביותר בישראל לעוד קרב על חפותו ודורש משפט חוזר. הטענות החדשות

משה קצב ואשתו גילה בימים טובים יותרמשה קצב ואשתו גילה בימים טובים יותר

למי שסבר שהנשיא המורשע נושא אות הקלון, האסיר משה קצב, השלים עם דינו ועונשו, נכונה הפתעה. קצב ממשיך להלחם על כבודו האבוד.

חמוש בעורכי דין חדשים - יהושע רזניק, לשעבר המשנה לפרקליט המדינה, ושותפו ציון סהארי - משה קצב דורש משפט חוזר. לטענת עורכי דינו, לאחר שהתייעצו עם מומחים במשפט פלילי, בהם שופטים בחירים לשעבר, שוכנעו שקצב הורשע הן בבית המשפט המחוזי בתל אביב והן בבית המשפט העליון, שלא על פי הכללים הנהוגים במשפט פלילי.

במילים אחרות, הנשיא השמיני של המדינה, לטענת עורכי הדין, הורשע על אף הספק בגרסת המתלוננת. 
למרות זאת, רזניק סקפטי באשר לאפשרות שנשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, יהיה מוכן לקרוא לעוול בשמו ולאשר משפט חוזר.

עו"ד יהושע רזניקעו"ד יהושע רזניק (בתצלום מימין): "קצב נמצא אשם שלא מעבר לספק הגיוני, אלא על אף הספק. הרשעתו מתבססת על גרסתה של המתלוננת, שהיתה מנהלת לשכתו כשהיה שר התיירות. העובדות הראו שגירסתה לא ניתנה לאישור במציאות". 

למה קצב לא הסכים לעיסקת הטיעון שהציעה לו התביעה, ובכך היה נפטר מכל זה?

“צריך להבין את השתלשלות הדברים. כשהציעו לקצב את עיסקת הטיעון זה היה כי ביססו את התיק נגדו על גירסתה של א' ממשרד התיירות. מאחר שהיה ברור לתביעה שיש בעיות הוכחה עם גירסתה, הוצע לו לסגור את התיק בהכרה באשמה ובלי פסק דין משפטי. כמובן שאם הייתי עורך דינו אז לא הייתי ממשיך ליצג אותו אם לא היה לוקח את העיסקה. ושוב, לא מאשמה אלא מהסיכוי הקלוש שיימצא זכאי למרות הלחץ התקשורתי והחברתי שהיה על השופטים למצוא אותו אשם".

ומה קרה? למה הוא בסוף החליט לסגת מקבלת העיסקה?

"הפסיכולוגיה שלו לא יכלה להשלים עם זה, בפרט לאחר ששמע את היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, מכנה אותו שעה לאחר הסכמתו לעיסקת הטיעון, 'עבריין מין סדרתי'”.

אז משה קצב האמין שהוא ינצח במשפט וייצא זכאי, או שיותר חשוב היה לו להראות שהוא נלחם על חפותו?

“כתב האישום המקורי התבסס על גירסתה של א' ממשרד התיירות. אם כתב האישום לא היה משתנה, היה הרבה יותר קל להוכיח את הספק ולהראות שבלתי אפשרי למצוא את קצב אשם. אבל כשהגיעו למשפט, לאחר שברגע האחרון סירב לקבל את עיסקת הטיעון, כתב האישום היה שונה וכלל בתוכו את כל אותן גירסאות, עדויות ותלונות שלא היה בסיס עובדתי לאמת אותן.

"זה הגיע למצב שכל טענותיו של משה קצב, גם אם היו לו הוכחות ברורות לטובתו, נלקחו כמניפולציה לא ישרה וההוכחות כתלאים שתפר כדי לפטור עצמו מאחריות. למתלוננות האמינו - ולמשה קצב לא".

למה גירסתה של א' ממשרד התיירות לא מתאימה למציאות, ואיך יצאו מזה השופטים?

“זה היה באפריל 1988 כשמשה קצב ואיתו א' - ראש לשכתו אז - השתתפו באירוע של העדה הפרסית בפארק הלאומי ברמת גן. א' העידה כי נסעה עם קצב ברכבו ל'בית הטקסטיל' בתל אביב, שם היתה לשכת השר, ולאחר שהחנה את רכבו הם עלו ללשכתו ושם התרחש האונס.

"לפי דוח השב"כ, קצב עזב את הפארק בשעה 5:00 אחר הצהריים, כך שלפי גירסתה של א' האירוע היה חייב להתרחש בין השעות 5:00 אחר הצהריים ל-6:20 בערב. נמצא שנערכו שיחות מהטלפון של קצב באוטו, אחת בשעה 5:58 והשנייה בשעה 6:08 - אל הטלפון הנייד של המתלוננת. זה מעלה ספק סביר שהם לא היו ביחד בזמן שבו א' טענה שהתבצע האונס.

"בית המשפט פשוט קבע שייתכן שהאונס לא התקיים ביום שטענה א' כי היא מבולבלת... זאת הנחה, לא עובדה שמבוססת על ראייה כלשהיא. ניתנה עדות מהשב"כ שמשה קצב עזב את מקום האירוע בשעה 5:00, אז אי אפשר לבוא ולטעון שאולי זה מה שחשבו אבל בעצם הוא עזב רק אחרי 6:08".

אז אתה רוצה להגיד לי שסידרו את העובדות כדי שיתאימו לגירסתה של המתלוננת, וזאת בלי כל ראיה לכך מלבד הנחישות של השופטים לעשות את כל האקרובטיקה הנצרכת כדי להרשיע את נשיא המדינה?

“היה פה עיוות דין. ואחר כך, בית המשפט העליון הוסיף הנחות שאף להן לא נמצאה אחיזה בחומר הראיות. וזאת בניגוד לשיטתנו המשפטית שעל פיה הרשעה תיתכן אך ורק אם לא נותר ספק סביר באשמתו של הנאשם”.

משפחת קצב: כולם ניצבים מאחוריומשפחת קצב: כולם ניצבים מאחוריו
 

אז מה אתה חושב, למה עשו לו את זה? 
"כי הציבור קיבל את משפט השדה התקשורתי כמוצדק, ובית המשפט היה תחת לחץ כבד להרשיע. לא היתה פה הרשעה מעל לספק הגיוני ולכן זה עיוות דין".

***

הייתכן שבכלא מעשיהו מרצה היום מאסר בפועל אדם שנשפט למרות הספק משום שהשופטים האמינו למתלוננות למרות שלא ניתן היה למצוא לטענותיהן אחיזה עובדתית שאיינה ניתנת לעירעור במציאות?
10 משפטים של אריק איינשטיין ש(אנחנו) ניקח איתנו לקבר... כשאתה חי, אתה מת. כשאתה מת, אתה מת מת", אמר הזמר המנוח יומיים לפני מותו כתשובה למוסיקאי גיא בוקאטי על השאלה האם יש חיים לאחר המוות ועוד...
 

יאללה יאללה, דודו אהרון מגיע לאמריקה... זמר מחונן, אחד הבולטים במוסיקה המזרחית בישראל בשנים האחרונות, אחד הרווקים המבוקשים בישראל, דודו אהרון חוזר ללה-לה לנד בסיבוב הופעות ראשון מחוף-אל-חוף

סיפורי ניו יורק (50): פגישה בלתי צפויה עם... מייקל ג'קסון. חיים גרינפלד נזכר איך פגש את כוכב הפופ בחוותו בקליפורניה, שעה שליווה את בנו להגשים את חלומו באמצעות באמצעות הסניף הישראלי של Make a Wish
 

למוסף ישראלים באמריקה

למוסף סגנון חיים - בריאות, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות, על השולחן

לעמוד הראשי

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

 

הוסף תגובה חדשה