התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

דיני שלג בשבת: מה מותר ומה אסור?
מאת: דוד חריש / איור: גבי קזן | פורסם: 14.12.2013 12:07
השבת המושלגת שעוברת על ישראל, הביאה לכמה פסקי הלכה הכרוכים בשלג. מדריך מלא לשלג שיורד בשבת - הזדמנות לישראלים-אמריקנים שמבקשים להקפיד ולהחמיר

שלג יהודי. איור של גבי קזןשלג יהודי. איור של גבי קזן

השבת המושלגת שעוברת על ישראל, הביאה לכמה פסקי הלכה הכרוכים בשלג, ורבנים שלפו מארכיונים את דיני השלג היהודיים. ישראלים-אמריקנים, שרבים מהם חיים באיזורי שלג הרבה יותר מאסיביים מהשלג הירושלמי, מי שמבקשים להקפיד ולהחמיר, יוכלו למצוא כאן מדריך מלא לשלג שיורד בשבת.

האם מותר לטלטל את השלג בשבת? ובמילים אחרות, האם השלג "מוקצה" בשבת?

ובכן, על פי המקלים, הנסמכים על הוראת הרב עובדיה יוסף המנוח - אין בשלג דין "מוקצה". ההסבר הוא זה: השלג הוא בעצם מים ששינו מצב צבירה, ולכן מותר להשתמש בו, כולל לאכול ולשתות אותו.
המחמירים קובעים, כי בשלג יש דין "מוקצה" ואין טלטל, לאכול או לשתות אותו.

האם מותר לרסק את השלג בשבת (נאמר, לצורך שתייה)?

על כך יש תמימות דעים. אסור - פסקה ההלכה. שכן ריסוק היא כמו עבודה בשבת. לפיכך, חל איסור לרסק שלג בשבת גם אם המטרה היא שתייתו. אבל מותר ללכת על שלג למרות שזה גורם לריסוקו.

האם מותר לשחק בשלג בשבת?

גם כאן יש בית הלל ובית שמאי. יש רבנים שאוסרים מכל וכל לשחק בשלג, כלומר לא עשיית והשלכת כדורי שלג ובוודאי אסורה יצירת בובת או איש שלג (סוגיה מורכבת בפני עצמה). ההסבר מובא מכתבי הרמב"ם: "כל המקבץ חלק אל חלק ודבק הכל עד שיעשו גוף אחד דומה לבניין".
רבנים מקלים פסקו, שאם כדורי השלג או איש השלג נעשו לפני כניסת השבת – מותר לשחק בהם גם בשבת עצמה. 

האם מותר לאדם לפנות בשבת את השלג בכניסה לביתו?

הרבנים מסכימים כי מותר ואף חובה לפנות דרכים מושלגות (ציבוריות ופרטיות) בשבת, אם הם עלולים לגרום להחלקה וסכנות אחרות, גם אם מדובר בספק ביחס לסכנה; בדומה להיתר לפנות שברי כלים שעלולים לפצוע.
באותה מידה, מותר לפזר מלח על השלג במקום ציבורי, לשם מניעת החלקות. ובה במידה, אם כבל חשמלי למשל נפל במקום ציבורי ויש סכנה לעוברים ושבים, מותר לטלפן ולהודיע לרשות המוסמכת. ההסבר: פיקוח נפש.
כלי עבודה המותרים ע"פ ההלכה לפינוי שלג בשבת: מגב, מטאטא, טוריה, מעדר ומכוש.

האם מותר לתלות לייבוש בגד שנספג בשלג?

אסור. אבל מותר לנער קלות שלג שדבק בבגד.

 

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום
 

הוסף תגובה חדשה