התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

תכנית קרי במבחן המציאות
מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 05.01.2014 19:52
הסכם המסגרת שמציע מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, עלול לצמצם את רוחבה של ישראל ל-25-15 ק"מ. יורם אטינגר בוחן ומבקר את התנהלותו המדינית

נתניהו וקרי: ... אבל מה קורה באמת מאחורי החיוכים ולחיצות הידנתניהו וקרי: ...אבל מה קורה באמת מאחורי החיוכים ולחיצות היד

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, היה חבר ב'מועדון' קטן של סנטורים – יחד עם מזכיר ההגנה צ'אק הייגל, ומזכירת המדינה לשעבר, הילארי קלינטון – שראו באסד מנהיג נדיב, רפורמטור ואמין.  

עד פרוץ מלחמת האזרחים, קרי היה נוסע-מתמיד לדמשק ונהג לסעוד עם "חברי היקר, אסד".  בספטמבר 2009, כאשר אסד פעל עם איראן וחיזבאללה לליבוי הטרור ולהרג אמריקאים בעיראק, טען קרי ש"לסוריה תפקיד חיוני בקידום השלום והיציבות".  בפברואר 2010 אמר למנהיג קטאר שנסיגה מהגולן והקמת בירה פלשתינית בירושלים הם תנאי לשלום. במרץ 2011 טען ש"סוריה תשתנה במקביל להידוק קשריה עם המערב".

ואכן, לאחר כ-200,000 הרוגים ו-2 מיליון פליטים, סוריה משתנה... לרעה. בספטמבר 2013 קרי זיהה "התחזקות גורמים מתונים בקרב האופוזיציה לאסד", למרות שזו מורכבת מ"האחים המוסלמים" וארגונים ג'יהאדיסטים, הפועלים באמצעות טרור להשגת יעדים מגלומניים החורגים מגבולות סוריה וחותרים תחת אינטרסים וערכים מערביים.

כאשר ארה"ב מאויימת על ידי זעזועים חסרי תקדים מהמפרץ הפרסי ועד צפון מערב אפריקה, שליטי ירדן ומפיקות נפט ערביות פרו-אמריקאיות חוששים לקיומם ותאי-טרור אסלאמי מתפשטים על אדמת ארה"ב - קרי מתמקד בנושא הפלשתיני המהווה ציר מרכזי במלל, אך לא במעש, הערבים. בניגוד לתפישת העולם של קרי, העניין הפלשתיני אינו קשור במישרין או עקיפין ל"צונאמי הערבי", אינו בבת-העין של המדינאים הערבים ואינו לב הסכסוך הערבי-ישראלי.

קרי לוחץ לכיווץ ישראל ל"קווי אושוויץ". זאת למרות למרות התנפצות אשליית האביב הערבי והתקדרות הצונאמי הערבי, המדגיש 1,400 שנות היעדר דמוקרטיה ושלום כולל בינערבי, אי-קיום הסכמים בינערביים והחרפת אי-יציבות, תזזיתיות, שנאת האחר ואלימות במזרח התיכון.

קרי דן על הסכם באזור המאופיין על ידי הסכמים החתומים, בדרך כלל, על קרח, ולא חרותים בסלע.  

קרי משעבד את המציאות הרותחת לתפישת עולמו האידילית: "ישראל היתה בטוחה יותר אילו הייתה משתלבת באזור. דמיינו מה יעשה פתרון שתי המדינות לישראל, פלשתין, ירדן והאזור. דמיינו מה זה יחולל במסחר, תיירות, טכנולוגיה ודור העתיד הישראלי והפלשתיני. דמיינו את ישראל ושכנותיה ככוח כלכלי באזור.... חישבו על השווקים והגשרים שיוקמו על ידי השלום. חישבו על זרם ההשקעות הזרות וההזדמנויות.... יש להאמין שהשלום אפשרי.... ישראל תיהנה מיחסי שלום עם 22 מדינות ערביות ו-35 מדינות מוסלמיות.... אין זה דמיוני לתאר סדר חדש במזרח התיכון..." 

המציאות כמובן אחרת: המדינה היהודית הגיעה להישגים חסרי-תקדים בתחומים האזרחיים והביטחוניים ומהווה אתר מועדף למאות ענקי היי-טק אמריקאים ואירופאים, היות והשכילה לדחות הרהורי לב, ככל שהם מפתים, ולאמץ תפישת עולם מציאותית.

ראשי ממשלה מבן גוריון ועד שמיר קיבלו החלטות קשות ודחו תכתיבים אמריקאים ובינלאומיים, להוציא מקרים חריגים הם ספגו ביקורת קצרת-טווח, אך זכו להערכה ארוכת-טווח ושדרגו באופן דרמטי את שתוף הפעולה האסטרטגי עם ארה"ב.

יורם אטינגר מגיש בארה"ב הרצאות בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלסטיני והמזרח התיכון. לפרטים הקישו כאן
 

יהיה שלום? מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, אומר שהנושאים ידועים ובקרוב המנהיגים יצטרכו לקבל החלטות קשות. ביבי אומר ישראל ספקנית ביחס לנכונות הפלשתינים לשלום. צפו בדברי השניים בירושלים
 

למאמר נוסף של יורם אטינגר:

מי צריך הסכם ביניים ישראלי-פלשתיני החתום על קרח... בעוד העולם הערבי על סף צונאמי, פתחה ישראל בחשאי את המו"מ עם הפלשתינים עם מוכנות לסגת בשלבים מרכסי יהודה ושומרון ולקבל הסכם ביניים זמני ובלתי-מוחשי


לכל הסיפורים החמים מאמריקה

למוסף ישראלים באמריקה
 


לעמוד הראשי

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילומי מסך: ‪IsraeliPM / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה