התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

ארה"ב מספידה את שרון. בוש הבן: הלך לי חבר
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב | פורסם: 12.01.2014 21:10
אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב, מסביר למה בתקופת כהונתו של שרון כראש ממשלה הגיעו יחסי ישראל-ארה"ב לשיא של כל הזמנים בתחומי הביטחון והכלכלה

פגישת בוש-שרון באפריל 2004, בה קיבל את המכתב שבו הובעה הבנה לעמדה הישראליתפגישת בוש-שרון באפריל 2004, בה קיבל את המכתב שבו הובעה הבנה לעמדה הישראלית
 

"אנחנו מצטרפים לאבל של מדינת ישראל", אמר נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שהיה בין ראשוני המנחמים בהיוודע מותו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, לאחר 8 שנות תרדמת. "שרון הקדיש את חייו למדינת ישראל. אני מכבד את המחויבות שלו לביטחונה כמו גם למערכת היחסים שלה עם ארה"ב".

אובמה ניצל את ההזדמנות להדגיש שוב את "המחויבות הבלתי מעוררת של ארה"ב לביטחון ישראל ואת ההערכה שלנו לידידות התמידית בין שני העמים ושתי המדינות. אנחנו ממשיכים לשאוף לשלום בר קיימא וביטחון לאזרחי ישראל, ובכלל זה באמצעות המחויבות שלנו למדינה פלשתינית, שתחיה בשלום ובביטחון לצד מדינת ישראל".

אבל ראשון המנחמים מארה"ב היה הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש הבן, שרוב כהונתו חפפה לזו של שרון כראש ממשלה: "היה לי הכבוד להכיר את האיש האמיץ הזה ולקרוא לו חבר", הוא אמר.

שרון טיפח את יחסיו עם נשיא ארה"ב, ג'ורג' ווקר בוש, בעיקר לאחר פיגועי 11 בספטמבר. בוש העניק לשרון את מלוא הגיבוי והתמיכה הדיפלומטית והכלכלית במאבק נגד הטרור הפלשתיני. בוש נתן לשרון יד חופשית במאבק המזוין נגד הפלשתינים, גיבה את פעולותיו באו"ם והירבה לארחו בבית הלבן בוושינגטון.

מעבר ליחסי הידידות המסורתיים בין ישראל לארצות הברית, בין שרון לבוש הבן היתה הזדהות הדדית; שכן כאשר שניהם היו בשלטון, שתי המדינות היו נתונות תחת התקפה של טרור אסלאמי, והיתה הרגשה כי שניהם "באותה סירה". הם ניהלו מערכת יחסים חמה ביותר, ושרון אף העיד על בוש כי אהדתו של האחרון לישראל היא חסרת תקדים.

בוש הבן הודיע שלצערו לא יוכל להגיע להלווייה בשל מחלת אשתו, לורה.

שרון, בוש ואבו-מאזן ב"ועידת הים האדום" בעקבה, ירדן, ביוני 2003שרון, בוש ואבו-מאזן ב"ועידת הים האדום" בעקבה, ירדן, ביוני 2003

קברה של לילי שרון בחורבת הוגה (גבעת הכלניות) מערבית לחוות שקמיםקברה הפשוט של לילי שרון ב'חורבת הוגה' (גבעת הכלניות), מערבית לחוות שקמים שבצפון הנגב. לידה ייכרה קברו של בעלה, אריק שרון

ובכלל - בתקופת כהונתו של שרון כראש ממשלה הגיעו יחסי ישראל-ארה"ב לשיא של כל הזמנים בתחומי הביטחון והכלכלה. התמיכה האמריקנית סייעה להצלחת מבצע "חומת מגן" שהביא לסיום האינתיפאדה השנייה, ובפעולות הלוחמה הממוקדת בטרור של צה"ל בעזה. ואילו הערבויות הכלכליות שהעניקה ממשלת ארה"ב ב-2003 סייעה למשק הישראלי להתגבר על המשבר הכלכלי-פיננסי שנוצר אז בארץ.

אבל ליחסים המיוחדים בין שרון לממשלים האמריקנים שעבד מולם, יש שורשים עמוקים עוד יותר - מימיו כשר המסחר התעשייה בממשלת האחדות הלרומית (1984-1990), כאשר סלל את הדרך להסכם סחר חופשי עם ארצות הברית.

 

ביידן יגיע להלווייה

משלחת אמריקנית גדולה, בראשות סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, ובהשתתפות בכירי יהדות ארה"ב, ישתתפו בהלוויה בחוות השיקמים. בין חברי המשלחת יהיו חברת בית הנבחרים ויו"ר ועידת המפלגה הדמוקרטית דבי וסרמן שולץ, הדמוקרט הבכיר בוועדת החוץ של בית הנבחרים אליוט אנגל, ושגרירי ארה"ב בישראל בהווה ובעבר, דן שפירו ודן קרצר.

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, היה פיוטי טיפה בהודעת התנחומים לשלו: "המסע של שרון הוא המסע של ישראל... חלומה של ישראל היה מטרת חייו, והוא סיכן הכל כדי לחיות את החלום הזה". הוא נזכר איך קרא על שרון בעיתונים כשהיה עורך דין צעיר בבוסטון: "נפעמתי מהמחויבות שלו למען ארצו. לעולם לא אשכח פגישה עם הדוב האנושי הגדול הזה לאחר שהפך לראש ממשלה וביקש לשנות את מסלול ההיסטוריה לכיוון השלום... הוא לא נרתע לבחון את הסבלנות של תומכיו לאורך השנים ואת הגבולות של עצמו".

קרי הודה, כי "זה לא סוד שארה"ב היתה חלוקה עם שרון. אבל בין אם אתה מסכים או לא עם עמדותיו, תמיד היה ברור לחלוטין איפה אריק עומד. ולכן, ארה"ב שותפה לאובדן ומכבדת את זכרו".

גם הנשיא לשעבר, ביל קלינטון, הכיר את שרון באופן אישו ועבד מולו. הוא התייחס להישגיו הפוליטיים של המנהיג המנוח: "אחרי תהליך ארוך הוא יצר מפלגה למען שלום צודק... היה תענוג להתווכח איתו כדי ליצור מציאות חדשה במזה"ת".

יו"ר בית הנבחרים בקונגרס האמריקני, ג'ון ביינר, פירסם הודעת אבל שבה נכתב: "לא ניתן להביע במספרים את התרומה הגדולה של שרון לבנייה עצמאותה של ישראל, ולא ניתן לערער על המסירות שלו לשלום במזה"ת". גם ביינר חזר והדגיש את את "חברות שמתבססת על אהבה הדדית בין ישראל וארה"ב... זו מערכת יחסים שהתחזקה מאוד בזכות מנהיגים כמו אריאל שרון".

כל הארגונים היהודיים בארה"ב פירסמו הודעות ניחומים עם היוודע מותו של שרון. הודעת הפדרציה היהודית, ארגון הגג של הארגונים היהודיים בצפון אמריקה, קראה לו "מנהיג צבאי חשוב, אבל גם עושה שלום נועז".

"שרון הותיר חותם בל ימחה על ישראל והמזה"ת", נכתב בהודעת ארגון "ג'יי סטריט", שדולת השמאל הפרו-ישראלית.

שרון ושר ההגנה האמריקני קולין פאוול: תמיד היתה לאריק הבנה מלאה עם הממשל האמריקנישרון ושר ההגנה האמריקני קולין פאוול: תמיד היתה לאריק הבנה מלאה עם הממשל האמריקני

***

שרון, בן 85, אלוף במילואים, ממייסדי תנועת הליכוד, שכיהן בראשות ממשלת ישראל כראש הממשלה ה-11 בשנים 2006-2001, הלך לעולמו 9 שנים לאחר שלקה בשבץ ושקע בתרדמת.

הוא נפטר ביום שבת, בשעה 13:45 שעון ישראל, ו-20 דקות אחר כך הודיע על דבר מותו רוני סחייק, בנו המאומץ. הוא ייקבר בחוות השקמים, על גבעת הכלניות, לצד רעייתו המנוחה לילי.

יחד עם כל הישראלים בארצות הברית גם אנו מרכינים ראש לכבודו של מנהיג שהקדיש את כל חייו לבני עמו.

 

לעמוד הראשי

צילומים: White House photo by Eric Draper / avishai teicher / United States Department  / ויקיפדיה
 

הוסף תגובה חדשה